25 вересня 2024, 15:00

Підміна понять чи повне нерозуміння декларування трофейної чи знайденої зброї?

Григорій Мамка
Григорій Мамка народний депутат України IX скликання, д.ю.н.

На останньому пленарному тижні одинадцятої сесії Верховної Ради ХІ скликання було ухвалено в цілому Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» щодо вдосконалення порядку отримання, декларування та поводження з вогнепальною зброєю» (далі — Закон № 3899-IX).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Пропоную розібратись, що ж Закон № 3899-IX насправді внормує, оскільки після його прийняття деякі депутати та професійні активісти почали публікувати новину про те, що врегульовано питання трофейної зброї, яку можливо залишити у власності після закінчення воєнного стану. Так чи це не так, пропоную з’ясувати.

З чого все почалось…

24 лютого 2022 року почалось повномасштабне вторгнення рф в Україну. За декілька днів війська держави-агресора підійшли до передмістя Києва. Керівництвом Міністерства внутрішніх справ та Національної поліції України було прийнято нестандартне рішення задля оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності — видача вогнепальної зброї, зокрема автоматичної, цивільному населенню на період дії воєнного стану.

Все це відбувалось хаотично. Зброя видавалась без усіляких документів та інформації, хто ж саме її отримав. З одного боку  це призвело до того, що було створено потенційний опір населення до загарбників, а з іншого — українське військове керівництво пізніше заявило, що це рішення призвело до інцидентів із «дружнім» вогнем та завадило військовим операціям.

Вже пізніше, коли Верховна Рада відновила свою роботу, члени Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності разом з МВС розробили та в подальшому 3 березня 2022 року ухвалили Закон України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України».

Закон України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України», який набрав чинності вже 7 березня 2022 року, не є великим — всього 6 статей.  Але ним врегульовувались наступні питання

По-перше,  громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі — цивільні особи), можуть брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації та/або інших держав, у тому числі отримати вогнепальну зброю і боєприпаси до неї відповідно до порядку та вимог, встановлених Міністерством внутрішніх справ України.

По-друге, цивільні особи зобов’язані здати отриману ними вогнепальну зброю і невикористані боєприпаси до неї до органів Національної поліції України не пізніше 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні.

По-третє, громадяни України можуть застосовувати власну нагородну зброю, спортивну зброю (пістолети, револьвери, гвинтівки, гладкоствольні рушниці), мисливську нарізну, гладкоствольну чи комбіновану зброю та бойові припаси до неї.

І останнє, цивільні особи не несуть відповідальності за застосування вогнепальної зброї проти осіб, які здійснюють збройну агресію проти України.

Тобто на той час питання надання дозволу цивільним особам застосовувати отриману та власну зброю проти загарбників було правильним.

Декларування зброї

Але минув час, загарбників було вибито з північних областей України і перед Національною поліцією та МВС постало питання, що робити з виданою цивільному населенню вогнепальною зброєю: як зрозуміти скільки її залишилось, кому вона видана, а найголовніше — де вона фізично та в якому стані знаходиться. Крім того, після бойових дій населення знайшло багато зброї, зокрема й автоматичної. Більша частина такої зброї залишилась у власності громадян.

Для вирішення цих проблем та задля посилення контролю за обігом зброї МВС ще у липні 2023 року внесло проєкт «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» щодо вдосконалення порядку отримання, декларування та поводження з вогнепальною зброєю» (проєкт 9538).

Проєктом 9538 було запропоновано ввести поняття «декларування знайденої зброї» —  цивільна особа, яка знайшла вогнепальну зброю, її основні частини та/або боєприпаси до неї, зобов’язана впродовж 24 годин повідомити орган (підрозділ) Національної поліції України про такий факт, передати знахідку поліцейському в будь-який зручний спосіб для подальшої здачі чи декларування або вказати на місцезнаходження знахідки для її вилучення.

Порядок декларування вогнепальної зброї та боєприпасів до неї встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Під вогнепальною зброєю, яка підлягає  декларуванню, розуміється нарізна вогнепальна зброя калібру не більше 12,7 мм, гладкоствольна вогнепальна зброя калібру не більше 23 мм, боєприпаси до них, відомості про які відсутні в реєстрах і базах (банках) даних Міністерства внутрішніх справ України та які перебувають у володінні та можуть  використовуватися цивільними особами у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації та/або інших держав.

Задекларована в органах (підрозділах) Національної поліції України цивільними особами вогнепальна зброя та боєприпаси до неї прирівнюються до отриманої вогнепальної зброї.

Цивільні особи, які мають у володінні не задекларовану вогнепальну зброю та боєприпаси до неї, повинні впродовж місяця з дня введення в дію цього Закону звернутися до органів (підрозділів) Національної поліції України для її декларування або здачі.

Забороняється передача цивільними особами вогнепальної зброї та боєприпасів до неї, отриманої або  задекларованої відповідно до цього Закону, іншим особам, крім передачі органам Національної поліції України.

Цивільним особам забороняється носити, зберігати, перевозити, застосовувати вогнепальну зброю та боєприпаси до неї, відомості про які відсутні в реєстрах і базах (банках) даних Міністерства внутрішніх справ України чи які не задекларовані в органах (підрозділах) Національної поліції України, на території, де не ведуться  бойові дії, згідно із законодавством України. За вчинення таких дій цивільні особи несуть кримінальну відповідальність.

Збільшити строк з 10 до 90 днів дії цього Закону на всіх цивільних осіб, які отримали або задекларували вогнепальну зброю і боєприпаси до неї в порядку, передбаченому статтею 1 цього Закону, незалежно від дати їх видачі або декларування. Тобто застосовується протягом дії воєнного стану і  90 днів після його припинення або скасування.

Зберігання, облік, реалізація та утилізація  задекларованої вогнепальної зброї та боєприпасів до неї, які здані до органів (підрозділів) Національної поліції України, здійснюються в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України.

Отже, проєктом 9538  пропонувалось врегулювати питання знайденої зброї цивільними особами, а не на військовослужбовцями ЗСУ, членів добровольчих формувань територіальної оборони, правоохоронних органів, у яких питання обігу та використання вогнепальної зброї , в тому числі трофейної зброї, регулюються іншими законодавчими та підзаконними актами.

Проєкт 9538 було прийнято у першому читанні лише у березні 2024 року. І до серпня 2024 року про нього ніхто не згадував.

Підміна понять «знайдена» та «трофейна» зброя

15 серпня 2024 року відбулась Ставка Верховного Головнокомандувача, після якої Президент доручив Верховній Раді врегулювати питання трофейної зброї.

В цей же день відбулось засідання Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності, на якому було затверджено по суті нову редакцію проєкту 9538. Дивним чином відбулась підміна понять «трофейна» та «знайдена та задекларована зброя».

18 серпня 2024 року під час брифінгу голова Верховної Ради заявив, що Верховна Рада незабаром розгляне питання щодо механізму легалізації трофейної зброї, яка була здобута в ході бойових дій. Зокрема, спікер заявив: «Але досі в нас не було механізму легалізувати це. Зараз ми заводимо абсолютно легальний законний механізм — як зброя, отримана в боях, може бути легалізована».

Також голова Верховної Ради додав, що цей законопроєкт погоджений з МВС, який несе відповідальність за облік зброї, та висловив думку, що «це стане дуже хорошим механізмом».

І вже 20 серпня 2024 року Верховна Рада України приймає в цілому проєкт 9538, що стає Законом № 3899-IX, який Президент підписує 24 серпня.

У багатьох ЗМІ вийшли новини з заголовками: «Українцям дозволили декларувати трофейну зброю», «Громадяни, у яких є трофейна зброя, повинні її зареєструвати».

Але, якщо відкрити текст Закону № 3899-IX ви не знайдете ані визначення «трофейна зброя», ані визначення «механізму легалізації трофейної зброї», оскільки закон про інше — врегулювати питання знайденої зброї виключно цивільними особами. А питання «трофейної» зброї як було врегульовано на рівні підзаконних актів Міністерства оборони, так і залишилось.

Основні новації Закону № 3899-IX

Що ж по суті в кінцевому варіанті прийняла Верховна Рада.

По-перше, вводиться поняття «знайдена вогнепальна зброя». Цивільна особа, яка знайшла вогнепальну зброю, її основні частини або боєприпаси до неї, зобов’язана негайно повідомити Національну поліцію України про такий факт за телефонним номером екстреної служби 102 або єдиним телефонним номером 112 та впродовж 24 годин передати їх до органів Національної поліції України в будь-який зручний спосіб для подальшої здачі чи декларування або вказати на їх місцезнаходження для подальшого вилучення.

Вогнепальна зброя і боєприпаси до неї, що були знайдені цивільними особами та задекларовані відповідно до положень цього Закону, можуть застосовуватися цивільними особами для відсічі та стримування збройної агресії російської федерації або інших держав.

Декларуванню згідно із цим Законом не підлягає:

1) нарізна вогнепальна зброя калібру від 12,7 мм та більше і боєприпаси до неї;

2) гладкоствольна вогнепальна зброя калібру більше 23 мм і боєприпаси до неї;

3) кулемети, гранатомети, міномети, вогнемети, переносні зенітно-ракетні комплекси, ствольні артилерійські системи і боєприпаси до них та інша зброя і боєприпаси, що не можуть перебувати у власності цивільних осіб;

4) вогнепальна зброя і боєприпаси до неї, що є засобом або знаряддям вчиненого кримінального правопорушення;

5) вогнепальна зброя із видаленим чи незаконно зміненим маркуванням;

6) вогнепальна зброя і боєприпаси до неї, закріплені за військовослужбовцями ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, СБУ, Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, особами начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державного бюро розслідувань, поліцейськими, співробітниками Служби судової охорони, працівниками інших правоохоронних органів та відомчої воєнізованої охорони;

7) боєприпаси окремо від вогнепальної зброї.

При цьому застосування отриманої або знайденої та задекларованої зброї здійснюється аналогічно до застосування зброї військовослужбовцями під час виконання ними завдань щодо відсічі збройної агресії проти України в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

По-друге, правила носіння, зберігання та перевезення вогнепальної зброї і боєприпасів до неї цивільними особами, які беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації або інших держав, встановлюються Міністерством внутрішніх справ України.

По-третє, внормування питання здачі отриманої зброї після закінчення воєнного стану. Так, цивільні особи не пізніше 90 днів (чинна норма 10 днів) після припинення або скасування воєнного стану в Україні:

- зобов’язані здати отриману ними вогнепальну зброю і невикористані боєприпаси до неї до органів Національної поліції України.

- зобов’язані здати знайдену та задекларовану ними вогнепальну зброю і невикористані боєприпаси до неї до органів Національної поліції України.

По-четверте. Набуття знайденої зброї у власність.

Цивільна особа одночасно із здачею знайденої та задекларованої вогнепальної зброї і боєприпасів до неї письмово повідомляє орган Національної поліції України про свій намір набути таку зброю у власність у порядку, передбаченому цим Законом. У такому разі здана вогнепальна зброя підлягає перевірці на предмет наявності підстав, що унеможливлюють набуття такою цивільною особою права власності на неї.

Порядок проведення перевірки зданої відповідно до цієї статті вогнепальної зброї і боєприпасів до неї, їх зберігання, обліку та утилізації визначається Міністерством внутрішніх справ України.

Цивільна особа, яка знайшла та задекларувала вогнепальну зброю, набуває право власності на неї після спливу трьох місяців з дня здачі знайденої вогнепальної зброї для перевірки до органу Національної поліції України.

Право власності на знайдену та задекларовану вогнепальну зброю не набувається у таких випадках:

1) цивільна особа, яка знайшла та задекларувала вогнепальну зброю, не відповідає вимогам, встановленим законом до фізичних осіб для набуття права власності на вогнепальну зброю;

2) вогнепальна зброя не підлягає декларуванню;

3) вогнепальна зброя належить іншій фізичній або юридичній особі, у тому числі є державною власністю;

4) вогнепальна зброя відноситься до видів вогнепальної зброї, що не може перебувати у власності фізичної особи, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті.

Якщо знайдена та задекларована вогнепальна зброя відноситься до видів вогнепальної зброї, що не може перебувати у власності фізичної особи, така вогнепальна зброя за рахунок цієї особи може бути приведена у відповідність (перероблена) з видом вогнепальної зброї, що може перебувати в її власності, або із станом макета вогнепальної зброї у порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України.

У разі якщо цивільна особа, яка знайшла вогнепальну зброю, не виявила бажання набути її у власність або не може набути право власності на неї з підстав, визначених законом, знайдена вогнепальна зброя переходить у державну власність, а боєприпаси до неї підлягають вилученню та утилізації в установленому порядку.

П’яте. Внормування питання власності отриманої зброї. Вогнепальна зброя і боєприпаси до неї є державною власністю та можуть перебувати у володінні та користуванні цивільних осіб тільки на час воєнного стану та підлягає здачі протягом 90 днів після закінчення або скасування воєнного стану.

Шосте. Наповнення бази даних МВС про отриману та знайдену зброю. Цивільні особи, які мають у володінні вогнепальну зброю і боєприпаси до неї, що підлягають декларуванню (отримана або знайдена), повинні протягом одного місяця з дня введення в дію цього Закону звернутися до органів Національної поліції України для їх декларування або здачі відповідно до цього Закону. Оскільки Закон вводиться в дію з 25 листопада 2024 року, то цивільні особи повинні задекларувати отриману або знайдену зброю до 25 грудня 2024 року.

Як підсумок

Отже, прийнятий Закон № 3899-IX пропонує механізм врегулювання питання знайденої зброї тільки цивільними особами. Тобто питання «трофейної зброї» на рівні закону залишається неврегульованим.

Закон № 3899-IX однозначно не погіршить існуючу ситуацію для суспільства загалом. Адже за різними оцінками як правоохоронних органів, так органів прокуратури, після закінчення воєнного стану у громадян України може бути від 2 до 5 млн одиниць незареєстрованої зброї. Тож зброї, після введення в дію цього Закону, більше не стане, а менше необлікованої зброї — так. Отже, органи державної влади зможуть контролювати кількість вогнепальної зброї, яка легально знаходиться у володінні цивільного населення, і розмежувати легальне володіння зброєю і нелегальне.

Але у цьому Законі є і недоліки. Зокрема, Законом зазначено певні випадки, за яких вогнепальна зброя вилучається в цивільної особи, що звернулася до поліції для її декларування. Однак законопроєкт не відносить до таких випадків, психічний стан особи, який не дозволяє їй володіти зброєю, оскільки це може бути небезпечним для суспільства.

Крім того, пропонується декларувати не тільки вогнепальну зброю — але й її основні частини. Але на рівні закону відсутнє чітке визначення «основні частини». Тому відкритим залишається питання, що ж це таке.

Також законом забороняється передача цивільними особами вогнепальної зброї та боєприпасів до неї, отриманої або задекларованої відповідно до цього Закону, іншим особам, крім передачі органам Національної поліції України». Однак Закон України «Про правовий режим воєнного стану» передбачає, що контроль та управління територіями, на яких ведуться бойові дії, покладено на військові адміністрації та військове командування. Враховуючи те, що на окремих територіях контакт з органами Національної поліції може бути недоступним з об’єктивних причин, вимога щодо правомірності передачі задекларованої зброї виключно органам Національної поліції потребує встановлення альтернативних варіантів здачі зброї. Але це не передбачено.

Закон встановлює строк у 24 години для передачі знайденої зброї для декларування. Але страх цивільних осіб перед можливою відповідальністю за пропуск цього строку (нагадаю, що кримінальна відповідальність за ст. 263 Кримінального кодексу передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 3 до 7 років) може, навпаки, сприяти приховуванню зброї від представників держави. При цьому, жодних винятків, навіть перевезення до поліції зброї, не передбачено.

Також Законом передбачено, що декларуванню не підлягає вогнепальна зброя і боєприпаси до неї, що є засобом або знаряддям вчиненого кримінального правопорушення. Але яким чином буде встановлено причетність знайденої вогнепальної зброї до вчинення кримінальних правопорушень не зрозуміло. І часом не вийде така дивна ситуація, що цивільна особа знайшла зброю, повідомила по екстреному номеру 102 та передала таку зброю поліції. Посадова особа поліції повинна за фактом принесення знайденої зброї ввести такі відомості в Єдиний реєстр досудових розслідувань та  розпочати розслідування. У разі встановлення, що знайдена зброя є засобом або знаряддям вчиненого кримінального правопорушення, особа, яка принесла цю зброю автоматично стає першим на кого впаде підозра правоохоронця. А враховуючи відсутність строків розслідування фактових злочинів, цю цивільну особу можуть притягти до відповідальності за виконання механізму декларування зброї.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати