Прагнучи до конфіденційності відомостей при веденні бізнесу, багато компаній складають NDA. Нагадаю, що NDA (Non-disclosure agreement) — це угода про конфіденційність, яка допомагає врегулювати заборону на розповсюдження конфіденційних відомостей, окреслити обов'язки сторін і прописати відповідальність за їхнє порушення.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Як застосовується NDA в Україні
NDA в Україні стає популярнішим з кожним роком. Нині в українських компаніях майже всюди трапляється практика укладення NDA або Угоди про нерозголошення. Актуальність цього юридичного документа зросла, зокрема, з появою в українських організацій закордонних клієнтів або бізнес-партнерів. Оскільки в Європі та США ця угода є стандартною, для європейських та американських компаній стало природним вимагати від своїх контрагентів в Україні співпрацювати за тими ж правилами.
Що стосується ставлення українського законодавства до NDA, то необхідно зазначити, що українські закони все ще повністю не пристосувалися до такого виду юридичних документів. Однак, спостерігаючи за розвитком судових справ щодо комерційних таємниць та угод про нерозголошення, можна помітити зростання обізнаності та компетентності суддів щодо NDA.
На сьогодні в українському законодавстві є єдине виключення це Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», де в ст. 26 вказано чіткий алгоритм укладення договору про нерозголошення.
Цікаво, що 90% спорів щодо NDA в Україні не доходять до суду. Здебільшого такі спори вирішуються мирним шляхом. Крім того, закордонні компанії можуть окремо позначити в самій угоді, у який спосіб вони вважають за потрібне вирішувати спір. Найчастіше українській стороні доводиться вирішувати спори за законодавством іншої країни або арбітражу (третейського суду). Але всі внутрішні спори вирішуються в Україні.
Навіщо NDA в Україні?
NDA в Україні необхідний компанії для того, щоб захистити інформацію, яка цінна за рахунок того, що невідома третім особам. Наприклад, у разі, якщо компанія ризикує втратити прибуток, якщо втратить оригінальність продукту.
Серед великих корпорацій і професійних консультантів, зокрема українських, заведено підписувати NDA до початку будь-якої співпраці. Підписання NDA — абсолютно стандартна процедура в такій практиці та в її необхідності не виникає сумнівів.
Можна стверджувати, що для української компанії Угода про нерозголошення потрібна для того, щоб:
- зобов'язати іншу сторону не розголошувати конфіденційні відомості;
- у разі порушення зобов'язань, зазначених в Угоді, притягнути винну сторону до відповідальності та вимагати відшкодування збитків.
NDA в Україні використовується в багатьох сферах діяльності, таких як:
- у нерухомості (під час обробки персональних даних покупців і продавців);
- в IT-технологіях (комп'ютерні технології, програмне забезпечення);
- у видавничій діяльності (у відносинах автора й агентства);
- у політиці.
Зважаючи на норми українського законодавства, для NDA застосовна проста письмова форма.
NDA в Україні — це складена в простій письмовій формі угода сторін у вигляді окремого документа (або частини контракту про співпрацю), вимоги до змісту якої визначаються, виходячи з її предмета, сторонами самостійно з урахуванням встановлених законом вимог.
Перш ніж складати угоду, необхідно встановити, які саме відомості мають бути захищені. Тобто які дані необхідно захистити від витоку під час взаємодії з партнерами, контрагентами та клієнтами, які отримають доступ до такої інформації та можуть її поширити.
Такі дані визначаються організацією самостійно з урахуванням введених законом обмежень (наприклад, не вся інформація про компанію може вважатися секретною.
Також в Угоді необхідно вказати:
- мету укладення NDA;
- обсяг прав та обов'язків щодо виконання NDA, як сторони, що передає, так і сторони, що приймає;
- відповідальність за порушення NDA (відповідальність за розголошення конфіденційної інформації);
- строк дії NDA.
NDA в США
На федеральному рівні США був прийнятий зразок Акту — Uniform Trade Secrets Act, який окремі штати вже імплементували у своє законодавство, крім цього у 2016 році був прийнятий також Defend Trade Secrets Act (DTSA), згідно з яким можна звернутися до федерального суду щодо порушення комерційної таємниці.
За змістом DTSA суд може:
- надати судове розпорядження щодо запобігання можливого розголошення комерційної таємниці (наприклад, заборона початку трудових відносин із конкурентами);
- вживати позитивні заходи для охорони такої інформації;
- стягнути збитки за привласнення та отримання прибутку від чужої комерційної інформації.
Все це значно полегшує захист комерційної таємниці. Також надається можливість розраховувати приблизні збитки у розмірі, що вдвічі перевищують суму грошових збитків, якщо судом буде встановлено умисел та зловмисна поведінка приймаючої сторони.
Цікаво, що законодавством не встановлений строк дії комерційної таємниці, тому, наприклад, Coca-Cola встановлює строк близько 100 років зберігання своїх секретів виробництва. Для загальної практики середній строк зберігання інформації за NDA в Америці сягає 2–5 років після закінчення співпраці.
Буде неправильно сказати, що у всіх штатах однаково регулюється питання нерозголошення. Деякі штати є більш відкритими для захисту роботодавців (Делевер, Нью-Йорк), а деякі дуже обережно ставляться до заборон переходу працювати до конкурентів, що підвищує ризик розкриття комерційної інформації попереднього роботодавця (Каліфорнія, Канзас). Також по-різному застосовується «доктрина неминучого розкриття».
NDA в країнах ЄС
У просторі Євросоюзу загальним документом у сфері захисту комерційної таємниці у всіх державах-членах є Директива 2016/943, у відповідність положень якої держави-члени мали привести своє національне законодавство до червня 2018 року.
У зазначеній директиві захист бізнес-секретів базується на трьох китах:
- комерційна таємниця не має бути легкодоступною особам, що зазвичай мають справу з відповідною сферою роботи (тобто у своєму роді бути унікальною);
- комерційна інформація має бути таємною;
- особа, що є власником такої інформації, повинна вживати розумних заходів для збереження її в секреті.
На жаль, у самій Директиві не надається роз'яснення, що саме мається на увазі під такими «мірами», але зважаючи на вже наявну судову практику (Spanish case of Civil Judgment No 441/2016, Austrian Supreme Court, Decision No 4 Ob 165/16t of 25 October 2016) під розумними мірами розуміється активні заходи для захисту такої інформації, що є прямим обов'язком власника комерційної таємниці (наприклад, режим реєстрації ознайомлення з документами). Адже, якщо такі розумні міри не будуть прийняті, інформація може втратити статус комерційної таємниці.
Важливо, що Директива закріплює право власника інформації на відшкодування збитків за розкриття комерційної таємниці, в тому числі щодо «несправедливого прибутку», що отримав порушник за таке розкриття та упущену вигоду Disclosing Party.
Цікаво, що держави-члени мають право обмежити відповідальність (суму збитків) робітників перед роботодавцями за розголошення, якщо такі дії були здійсненні без умислу.
Ситуація трохи схожа з US, бо кожна держава Євросоюзу має своє національне регулювання комерційної таємниці, хоча і повинна дотримуватися положень Директиви. Наприклад, деякі країни не так давно прийняли відповідний закон (Бельгія, Іспанія), що звичайно свідчить про невеликий досвід у цій сфері, у той час, коли інші країни вже до 2018 року мали спеціальне законодавство та кримінальну відповідальність за крадіжку trade secrets (Німеччина). Тому перед підписанням NDA з визначеною юрисдикцією європейської держави важливо обов'язково звернутися до юристів, які розкажуть про всі ризики та звичні практики тієї чи іншої країни.
Звичайно, ми розповіли тільки про деякі аспекти укладення NDA, яких набагато більше. Зізнаємося, ми віримо, що через декілька десятиліть (у кращому разі) кожен добровільно буде поважати комерційну та конфіденційну інформацію один одного, проте наразі рівень захисту та можливість притягнути порушника до відповідальності у цій сфері залежить тільки від вас та ваших передбачливих та професійних юристів.