11 травня 2022, 12:58

Як подарувати автомобіль волонтерській організації

Анатолій Пашинський
Анатолій Пашинський «Василь Кісіль і Партнери, ЮФ» радник, керівник практики антикорупційних питань

Сьогодні одним з найбажаніших подарунків для будь-якої волонтерської організації є автомобіль. Саме тому за останні 2,5 місяці вітчизняний бізнес та небайдужі українці передали для потреб волонтерів тисячі транспортних засобів. Однак далеко не кожна така передача була оформлена коректно. Ми підготували покрокову інструкцію, як правильно подарувати зареєстрований в Україні автомобіль неприбутковій організації


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Крок 1: підготовка до передачі

Якщо автомобіль дарує одружена фізична особа, варто згадати, коли його було придбано. Якщо його купили за спільні кошти під час шлюбу, потрібно буде отримати згоду на дарування автомобіля іншого з подружжя. Така згода оформлюється письмово у довільній формі.

Якщо автомобіль дарує юридична особа, слід видати відповідний наказ про надання благодійної допомоги. Також варто пам’ятати, що для підписання подібних угод директору може знадобитися згода загальних зборів. Щоб зрозуміти, чи потрібно складати протокол загальних зборів, слід перевірити статут компанії. Якщо протокол потрібен, його можна оформити у простій письмовій формі без залучення нотаріусів чи державних реєстраторів.

Неприбутковій організації-отримувачу також варто проглянути свій статут. Благодійні фонди та громадські організації часто обмежують повноваження директора на одноосібне підписання значних угод. Якщо директор згідно зі статутом не має таких повноважень, потрібно скласти протокол загальних зборів.

Окремо варто відмітити, що бухгалтери компаній-благодійників перед укладенням угод часто просять неприбуткову організацію направити офіційний лист з проханням надати благодійну допомогу. Така практика абсолютно нормальна та широко використовується у благодійній діяльності.

Крок 2: підготовка тексту договору

Дарування майна на користь благодійного фонду чи громадської організації рекомендуємо оформлювати у вигляді договору пожертви. Пожертва є цільовим даруванням, тобто безоплатною передачею речі для досягнення певної обумовленої мети.

У договорі пожертви слід обов’язково вказати сторони, предмет договору (наприклад, безоплатна передача авто у власність для реалізації статутної мети діяльності організації), описати характеристики автомобіля (марка, модель, колір, рік випуску, об’єм двигуна, номерні знаки, VIN-код) та інші важливі положення. Хоча закон не вимагає замовляти професійну оцінку автомобіля перед укладенням договору, варто закріпити в договорі принаймні балансову вартість автомобіля (якщо його передає юридична особа) або фразу «сторони оцінюють пожертву в суму _____» (якщо авто передає фізична особа). Фізичні особи для зручності можуть скористатись калькулятором розрахунку середньоринкової вартості автомобілів на сайті Мінекономіки.

Договір пожертви обов’язково має укладатись у письмовій формі, а за бажанням сторін може бути посвідчений нотаріально. Завдяки волонтерам юридичного фронту в інтернеті сьогодні можна знайти багато зразків таких договорів. Можна скласти його й самостійно з урахуванням вимог ст. 718–730 Цивільного кодексу України та ст. 6 Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації». А на додачу до договору оформлюється акт приймання-передачі автомобіля.

Крок 3: укладення договору та перереєстрація авто у МВС

У мирний час новий власник мав протягом 10 діб після укладення договору перереєструвати автомобіль на себе у сервісному центрі МВС. Зараз у зв’язку з воєнним станом дедлайн реєстрації продовжено — власник може провести перереєстрацію протягом 90 днів після закінчення воєнного стану (п. 7 «Порядку державної реєстрації автомобілів», затвердженого постановою КМУ від 07.09.1998 р. №1388). При цьому вимоги МВС до порядку укладення договору залишились незмінними. Як і до війни, договір пожертви б/у автомобіля може бути підписаний лише безпосередньо в сервісному центрі МВС або в ЦНАП у присутності обох сторін договору. Винятком є нотаріальний договір: якщо сторони посвідчують договір пожертви у нотаріуса, його можна принести до сервісного центру пізніше (п. 8 Порядку). Тому продовження дедлайну у зв’язку з воєнним станом, по суті, актуальне лише для нотаріальних договорів, оскільки у інших випадках договір все одно укладається на місці в МВС/ЦНАП.

Гарна новина полягає в тому, що навіть під час воєнного стану велика кількість сервісних центрів МВС по Україні нормально працюють. Актуальний перелік працюючих центрів можна знайти на офіційному сайті ГСЦ МВС.

Крок 4: відповідальне користування

Після оформлення права власності волонтери можуть починати користуватись автомобілем. При цьому слід пам’ятати, що неприбуткові організації мають право використовувати автомобіль виключно для реалізації статутної мети і напрямів діяльності (133.4.2 Податкового кодексу України). Додаткові вимоги щодо використання подарованого автомобіля також можуть бути встановлені у договорі пожертви.

Якщо авто використовується не за призначенням, організацію можуть позбавити статусу неприбутковості, а дарувальник може вимагати розірвання договору пожертви (ч. 3 ст. 730 Цивільного кодексу України).

* * *

Під час війни волонтерські автомобілі виконують багато важливих завдань по всій Україні: перевозять гуманітарну допомогу, евакуюють мирних мешканців, рятують поранених і хворих. Сподіваємось, ця стаття допоможе свідомому бізнесу та небайдужим громадянам правильно передавати автомобілі на потреби волонтерів (бажано з повним баком).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати