Починаючи з першої доби військової агресії російської федерації проти України, майже кожного дня вводяться санкції проти країни-агресора. Вони охоплюють практично всі сфери діяльності держави та стосуються як окремих громадян, так і цілих галузей економіки. Сферу енергетики введення санкцій також не обминуло. Щоб зрозуміти, чи матимуть вони вплив на економіку росії та який саме, детально розглянемо їх нижче.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Почати слід з найгучнішої санкції в енергетичному секторі, а саме заборони імпорту російських нафти, газу та енергії. Про відмову саме від такого переліку російських енергоносіїв оголосив президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден у Білому домі. До заборони імпорту нафтопродуктів приєдналися Канада, що зупинила імпорт сирої нафти з росії, Австралія, котра також заборонила імпорт нафти, та Швейцарія, що ввела заборону на експорт до росії деяких товарів та послуг нафтового сектора.
Зауважимо, що досі російська нафта та нафтопродукти становили близько 8% імпорту нафти США. Австралія також не є великим імпортером російських енергетичних продуктів, а Канада не імпортує нафту з росії з 2019 р. Та як зауважують представники кожної з країн, цей крок є важливим показником для інших країн та гарантує, що діючі санкції залишаться у майбутньому.
Важливо загадати й про заяви Великої Британії, котра планує до кінця 2022 р. повністю припинити імпорт російської нафти та нафтопродуктів,а Польщі, яка збирається припинити закуповувати російський газ з 2023 р. Водночас Китайська Народна Республіка, Нідерланди та Федеративна Республіка Німеччина, котрі є найбільшими покупцями російської нафти та нафтопродуктів, станом на сьогоднішні заборону на імпорт нафти не ввели.
Не менш важливі санкції, спрямовані на зупинку «Північного потоку-2». Наступного дня після підписання путіним указу про визнання незалежності «Луганської Народної Республіки» та «Донецької Народної Республіки» міністерство фінансів США видало розпорядження, яким дозволялося припинити усі операції швейцарської компанії Nord Stream 2 AG, а також її виконавчого директора Маттіаса Варніга (Примітка: Nord Stream 2 AG є оператором газогону між росією та Німеччиною). Як наслідок, 2 березня директорка з економіки Цуга Сільвія Тальманн-Гут заявила: «Компанія повинна подати заяву про банкрутство, і вся робоча сила зі 106 осіб буде звільнена».
Німеччина, зі свого боку, призупинила введення в експлуатацію «Північного потоку-2» шляхом відкликання існуючого звіту щодо аналізу надійності постачання. «Без цієї сертифікації «Північний потік-2» не може бути введений до ладу», — зазначив канцлер ФРН Олаф Шольц.
Японія запровадила заборону експорту до росії нафтопереробного обладнання та пов'язаних з ним технологій. У довгостроковій перспективі така заборона є впливовою, адже позбавляє російського агресора можливості модернізувати свої нафтопереробні заводи. Європейський Союз, окрім заборони експорту нафтопереробного обладнання та пов'язаних з ним технологій, додатково обмежив надання супутніх послуг. США встановили експортний контроль на нафтогазовидобувне обладнання та технології, а Канада заборонила експорт не тільки нафтопереробного обладнання та технологій, а й товарів для видобутку нафти на глибіні понад 500 м, в Арктиці та сланцевої нафти.
Разом з тим, до конгресу США було внесено проєкт закону «Про припинення збагачення російських олігархів та галузевих союзників за московськими схемами використання принизливого лиходійства за кордоном (Закон «ГЕРОЯМ СЛАВА», англ. the Halting Enrichment of Russian Oligarchs and Industry Allies of Moscow’s Schemes to Leverage its Abject Villainy Abroad (HEROIAM SLAVA) Act). За словами сенатора Чака Грасслі, цей закон позбавить компанії, що контролюються або належать москві (такі як «Роснефть», «Газпром», «Росатом», «Аерофлот»), доступу до критично важливого американського капіталу, оскільки вони фінансують війну путіна.
Європейським Союзом також було запроваджено санкції проти найбільших нафтових компаній росії, а саме «Роснефть», «Транснефть», «Газпром Нафта». Канадою виокремлено 10 осіб з двох найбільших компаній енергетичного сектору росії, а саме «Роснефть» та «Газпром», та встановлено санкції за їхню роль у сприянні чи підтримці неспровокованого та невиправданого вторгнення росії в Україну. Негативні наслідки економіка росії також зазнала після встановлення заборони ЄС на імпорт певних сталевих виробів. Втрати експортних доходив росії складають приблизно 3,3 млрд євро.
Важливо, що не тільки провідні країни ввели обмеження проти російської федерації. Спочатку Royal Dutch Shell оголосила про вихід з всіх спільних підприємств з «Газпромом», а це завод зі зрідженого природного газу «Сахалін-2», Salym Petroleum Development, енергетичне підприємство «Гидан» та проєкт газопроводу «Північний потік-2». Пізніше компанія оголосила про намір відмовитися від російської нафти, нафтопродуктів та газу. Як перший крок, вона вже відмовилася від купівлі російської сирої нафти та прийняла рішення закрити станції технічного обслуговування і роботи з авіаційними паливно-мастильними матеріалами в росії. British Petroleum прийняли рішення про вихід з 19,75% пакету акцій «Роснефти». Компанії Exxon Mobil та TotalEnergies, що забезпечували росію технологіями глибинного буріння, повідомили про відмову від участі у російських проєктах та покинули їх. Найвідоміші нафтосервісні компанії приєдналися до обмежень: Schlumberger та Baker Hughes зупинили інвестиції у росію, Weatherford додатково зупинила інвестиції та постачання технологій, а Halliburton повністю припинив свою діяльність.
Щодо розвитку російської енергетичної галузі за рахунок інвестицій, то станом на сьогоднішній день це практично неможливо. США заборонили американським компаніям, інвесторам та громадянам нові інвестиції в енергетичний сектор росії. Європейський Союз також запровадив таку заборону, проте за деякими винятками для цивільної атомної енергетики і транспортування певних енергетичних продуктів назад до ЄС.
У росії прямих інвестицій від держави в електроенергетику (субсидії, пільгові кредити, бюджетні кошти тощо) практично немає, тож за відсутності грошових коштів від інвесторів енергетичний сектор росії відчує спад.
Зі свого боку, Україна також зробила свій «внесок» до негативного впливу на енергетику російської федерації. 16 березня 2022 р. енергосистему України було синхронізовано з енергетичною мережею континентальної Європи ENTSO-E. Ця подія підтвердила можливість енергосистеми України працювати відокремлено від енергосистем росії та білорусі.
Отже, станом на сьогоднішній день світовим співтовариством введено ряд санкцій проти російської федерації в енергетичному секторі. Агресор вже почав відчувати їх вплив: котирування акцій провідних енергетичних компаній знижуються з кожним днем, росія втрачає доходи через обмеження продажу нафтопродуктів та енергоносіїв, з країни йдуть провідні енергетичні підприємства світу, вона втрачає потенційні ринки та покупців для збуту енергоносіїв.