08 вересня 2023, 15:30

Вогнепальна зброя у нагороду: скільки її видає МВС і за що

Володимир Богатир
Володимир Богатир адвокат, заслужений юрист України

Серед усіх державних відзнак особливе місце посідає вогнепальна зброя, яка не може перебувати у власності громадян. Тож наявність нагородного пістолета завжди підкреслювало особливий статус людини. Хто і як отримує зброю, — ми намагалися з’ясувати на прикладі Міністерства внутрішніх справ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Суб’єкти і підстави

Сьогодні загальні умови, порядок представлення до нагородження, вручення відзнаки та її позбавлення визначається Положенням про відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства внутрішніх справ України «Вогнепальна зброя» і «Холодна зброя», затвердженим наказом МВС від 19.05.2022 № 306. Прикметно, що попередня редакція цього нормативного акта була прийнята за шість з половиною років до чинного порядку (наказ від 30.11.2015 №1521). Тож що там принципово змінилося? Відповідь на запитання може бути цікава у зв’язку із тим, що корегування процедури нагородження громадян зброєю відбулося у розпал повномасштабної агресії. Очевидно, на це мали бути досить вагомі причини. Ми віднайшли чотири суттєві відмінності між положеннями.

По-перше, раніше відомчою заохочувальною відзнакою могла бути й навіть зброя невійськового призначення. У 2022 році це уточнення прибрали, залишивши лише вогнепальну зброю вітчизняного або іноземного виробництва. Водночас обов’язковими умовами стали наявність на ній номеру і штампу (марки) виробника, а також придбання (отримання) в установленому законодавством порядку.

По-друге, значно звузилося коло суб’єктів, які можуть бути нагороджені вогнепальною зброєю, а підстави - більш докладно розписані. Так, за минулої редакції Положення це просто дієздатна особа, яка має право на придбання, зберігання та використання вогнепальної зброї. Підстави — сумлінна служба, особливі заслуги в боротьбі зі злочинністю, охороні громадського порядку, захисті конституційних прав та свобод людини та громадянина, бездоганна багаторічна служба, зразкове виконання військового, службового та громадянського обов’язку, виявлені при цьому честь і доблесть.

Сьогодні ж отримати відзнаку можуть лише військовослужбовці або поліцейські. Перші — за визначні заслуги в забезпеченні обороноздатності України, недоторканності її державного кордону, підтриманні високої бойової готовності військ (сил), зміцненні національної безпеки, боротьбі зі злочинністю, захисті конституційних прав та свобод людини й громадянина, за бездоганну багаторічну службу, зразкове виконання військового та службового обов’язку, виявлені при цьому честь і доблесть. Другі — за виняткові заслуги у сфері забезпечення національної безпеки, за розкриття особливо тяжких злочинів, затримання особливо небезпечних озброєних злочинців, за виявлені честь, доблесть та самопожертву під час рятування життя громадян у разі ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та в особливий період.

IMG_8601

Отже, з кандидатів на отримання зброї випали сторонні особи за зразкове виконання громадянського обов’язку (читай — за хорошу поведінку). Аби вони отримали відзнаку, раніше необхідне було клопотання безпосереднього керівника і, звісно, рішення керівництва МВС. Тож звуження суб’єктів і конкретизація підстав — безумовно правильний крок. Між іншим, аналогічне Положення Міноборони (наказ від 23.10.2012 №2012) взагалі не вказує підстав. У клопотанні про нагородження необхідно було лише зазначити «конкретні заслуги особи, що стали підставою для порушення клопотання».

Вручення і позбавлення

По-третє, було спрощено процедуру вручення відзнаки. До 2022 року її мали вручати керівник МВС або за його дорученням члени колегії МВС, керівники структурних підрозділів апарату МВС, командувач Національної гвардії України, керівники центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується міністром. Сьогодні відзнаку, крім міністра, за його дорученням може вручати будь-яка особа. Це, звісно, знижує градус урочистості, втім, очевидно, пов’язано зі складнощами воєнного часу.

По-четверте, дещо змінилася процедура позбавлення нагородженої відзнаки. Раніше це відбувалося за двох підстав: 1) за обвинувальним вироком суду, який набрав законної сили, а також 2) за вчинки, що дискредитують нагородженого.

Тепер вирок суду не є самостійною підставою. Міністр внутрішніх справ має ще ухвалити додаткове рішення з цього приводу. Також нагородженого може бути позбавлено відзнаки у зв’язку зі звільненням з військової служби або служби в поліції через службову невідповідність, у зв’язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України, анулюванням дозволу на зберігання, носіння нагородної зброї.

Незручні дані?

Так чи інакше, у 2022 році кількість нагороджених збільшилася удвічі. Про це свідчать дані, які були надані нам на запит публічної інформації: Відомчою заохочувальною відзнакою МВС України «Вогнепальна зброя» нагороджено протягом 2014 року — 572, 2015 року — 358, 2016 року — 392, 2017 року — 594, 2018 року — 588, 2019 року — 438, 2020 року — 254, 2021 року — 321, 2022 року — 627, протягом 2023 року — 283, повідомили у відомстві. Втім, простежити на їх основі якусь тенденцію у зростанні та зменшенні нагород (зважаючи на обмежені дані) наразі неможливо.

Крім того, в МВС відмовилися надавати частину запитуваної інформації. Зокрема, вони безпідставно, на нашу думку, приховали:

  • кількість народних депутатів, нагороджених зброєю;
  • загальну вартість таких відзнак;
  • відомості про державну закупівлю зброї для цілей нагородження, найменування організацій-контрагентів та розмір коштів;
  • інформацію про виробників, марки та моделі зброї, використаної для нагородження відомчою заохочувальною відзнакою Міністерства внутрішніх справ України.

Виявилося, що у міністерстві діючими нормативно-правовими актами не передбачено ведення обліку нагороджених осіб будь-якими нагородами. Також, хоча ми й не запитували конкретних прізвищ, у міністерстві як привід для відмови послалися на охорону приватного життя і необхідність захисту персональних даних.

***

Отже, очевидно що динаміка збільшення кількості нагородної зброї, врученої у 2022 році, попри запроваджені обмеження, пов’язана із реаліями воєнного часу. І цифри 2023 року, очевидно будуть також немалими.

За дев’ять років і сім місяців усього було вручено 4,4 тис. одиниць зброї (в середньому — майже дев’ять стволів на тиждень). І це дані лише одного відомства! А є ще Міністерство оборони, Служба безпеки, Президент та інші органи, які також видають зброю як відзнаку.

Відмова у наданні публічної інформації під надуманими приводами — не дуже добрий знак. Очевидно, в самій процедурі не все так прозоро. І з певними фактами громадськість ознайомлювати не варто.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати