21 січня 2022, 18:36

Від’ємна маржа в закупівлях електроенергії – чи будуть закупівлі ефективними?

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокат в сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель

Антимонопольний комітет України 20 січня 2022 року оприлюднив на своїй сторінці в Фейсбук власну позицію стосовно розгляду скарг, які надходять до органу оскарження щодо проведення процедур публічних закупівель електричної енергії.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Комітет зазначив, в яких саме випадках відхилення замовниками тендерних пропозицій тих учасників, які визначили маржу у своїй пропозиції як від’ємну величину, не відповідає нормам законодавства у сфері публічних закупівель.

Комітет наголосив щодо двох основних підстав, що їх неправомірно використовують замовники для відхилення пропозиції учасника, у тендерній пропозиції якого маржа є від’ємною величиною, а саме:

  • на підставі пункту 1 частини першої статті 31 Закону (учасник процедури закупівлі не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства). 

Оскільки цінова пропозиція учасника за результатами аукціону не є складовою його тендерної пропозиції, то застосування вказаної підстави для відхилення є некоректним.

  • на підставі пункту 1 частини першої статті 31 Закону (учасник зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію).

У випадку надання учасником у складі тендерної пропозиції згоди з тим, що Замовник не може визнати переможцем учасника, що визначив маржу у своїй ціновій пропозиції за результатами аукціону як від’ємну величину.

Враховуючи значну соціальну важливість закупівель електроенергії, Комітет просить учасників торгів та замовників врахувати наведену вище інформацію та практику органу оскарження під час підготовки та подання тендерних пропозицій і, відповідно, проведення процедур закупівель електричної енергії.

Важко не погодитись з усім сказаним, але що робити замовнику, який потрапив у таку ситуацію?

Перш за все, звертаю увагу на те, що проблема з відхиленням таких тендерних пропозицій стосується тих замовників, що проводять відкриті торги з публікацією англійською мовою.

Для тих, що закуповують електричну енергію із застосуванням процедури відкритих торгів проблеми з відхиленням немає. Якщо замовник чітко зазначив у тендерній документації, що не може бути визначений переможцем учасник, який визначив маржу* у ціні своєї тендерної пропозиції та/або у ціні за результатами аукціону як від’ємну величину і що пропозиція такого учасника підлягає відхиленню, то таке відхилення буде цілком правомірним.

* у формулі, за якою проводиться розрахунок ціни електричної енергії маржа ‑ вартість послуг учасника (постачальника). Не може бути величиною від’ємною.

А що робити тим замовникам, які проводять «євроторги» (відкриті торги з публікацією англійською мовою)?  

Зрозуміло, що той постачальник, у формулі розрахунку якого маржа має від’ємну величину, виконувати свої умови по договору не зможе. Отже, замовник буде змушений розривати договір та переходити на ПОНа (Постачальника останньої надії), ціна в якого істотно вища за ринкову.

Розірвання замовниками договорів про постачання електроенергії матиме наслідками перевитрати бюджетних коштів, а також витрати ресурсів на проведення нової процедури закупівлі, що суперечить принципам здійснення закупівель та не відповідає інтересам замовника. А при масовому характері таких розірвань не виключено негативний вплив на ринок електроенергії в цілому.

Тому вихід для замовника – вдосконалити свою тендерну документацію, орієнтуючись на актуальну практику Комітету.

Так,

  • замовник може внести до тендерної документації умову, що визначення маржі за результатами аукціону як від’ємної величини розцінюється як відмова від підписання договору про закупівлю.

В такому разі, учасник має також надати у складі тендерної пропозиції відповідний гарантійний лист про те, що він погоджується із вказаною умовою та усвідомлює наслідки, які матиме для нього визначення маржі за результатами аукціону як від’ємної величини.

Крім того,

  • замовник може встановити в тендерній документації вимогу до учасника надати гарантійний лист про його відповідні зобов’язання. А саме про те, що за результатами аукціону в тендерній пропозиції учасника маржа не буде від’ємною величиною. В такому разі, замовник в подальшому матиме можливість відхилити тендерну пропозицію на підставі подання учасником недостовірної інформації.

Замовник також зазначає в тендерній документації, що ненадання учасником будь-якого документу (листа, довідки) веде до відхилення тендерної пропозиції.

І звичайно, замовник може вимагати від учасників надати обидва листи: як про усвідомлення наслідків визначення маржі як від’ємної величини, так і гарантійного листа, що маржа не буде від’ємною величиною. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати