16 лютого 2015, 13:10

Від зміни «вивісок» якість та значимість будь-яких реформ зводиться до нуля

Опубліковано в №7(453)

Дмитро Навроцький
Дмитро Навроцький «Софія» асоційований партнер

Ліквідація Державної виконавчої служби України (далі – ДВС) на сьогодні є одним із актуальних питань не тільки для державних службовців, юристів чи громадськості, а й для сторін виконавчого провадження. Прийнята Постанова КМ України від 21.01.2014 №17 «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції» передбачає ліквідацію ДВС України та передання її функцій Мін̓юсту України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як слідує з самої Постанови КМ України, то ліквідація ДВС спрямована на забезпечення раціонального використання бюджетних коштів. Водночас вважаємо такий підхід до реформування системи органів виконавчої влади щодо виконання судових рішень не є вдалим.

На нашу думку, необхідним у цьому випадку було забезпечення належного виконання державними виконавцями покладених на них обов’язків, які визначені у Законі України «Про виконавче провадження» та відповідних інструкціях. Слід було вжити заходів для зменшення кількості невиконаних судових рішень, зокрема вдосконалити та змінити підхід до формування кадрів виконавчої служби, встановити контроль за діяльністю виконавців та органів виконавчої служби, надати належне матеріально-технічне забезпечення цим органам.

Якщо звернути увагу на запропоновану реформу органів ДВС, то по суті фактично нічого не змінюється, повноваження щодо виконання судових рішень передаються від одного органу до іншого, а отже, залишається не зрозумілим мета такої реформи, оскільки проблеми щодо неефективного виконання рішень залишаються. Ця реформа більше схожа на розподіл впливу у системі юстиції.

Не зрозумілим також залишаються проблеми, пов’язані із правами та обов’язками стягувачів та боржників, переданням матеріалів виконавчих проваджень та з процедурою виконання рішень після остаточної ліквідації цих органів.

Отже, вважаємо, що від зміни «вивісок» чи передання повноважень від одного органу до іншого якість та значимість будь-яких реформ зводиться до нуля. Будь-яка система потребує чіткої концепції та послідовності її змін, яка у разі ліквідації, буде одразу запроваджена та застосована на практиці. Тому, незалежно від того, кому на сьогодні буде передано повноваження на виконання судових рішень, проблемі, які існують в цій сфері, не будуть вирішені.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати