Верховний Суд своєю ухвалою від 21 червня 2024 року у справі № 465/8881/23 вніс ясність у питання проведення розслідувань при порушенні вчителями трудових обов’язків.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Так, Верховний Суд закріпив, що звільнення вчителів у зв’язку з порушенням трудової дисципліни та невиконанням трудових обов’язків не потребує обов’язкового службового розслідування відповідно до процедури, визначеної Порядком КМУ № 950 від 13 червня 2000 року.
Зокрема, ВС зазначив, що «як свідчить аналіз абзацу 9 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» вчитель інформатики не відноситься до посадових особами юридичних осіб публічного права та на нього не розповсюджується Закон України «Про запобігання корупції».
Відповідно проведення обов’язкового службового розслідування щодо вчителів ніколи не вимагалось законодавством, про що ще раз вказав Верховний Суд. Отже, при звільненні вчителів у зв’язку з порушенням трудової дисципліни та невиконанням трудових обов’язків роботодавець проводить внутрішнє розслідування та за його результатами приймає рішення.
Також варто зазначити, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами, а мають лише інформаційний, рекомендаційний та роз'яснювальний характер. Крім цього, в листі Міністерства юстиції України від 18.12.2009 № 967-0-2-09-22 не аналізується питання проведення службових розслідувань щодо вчителів. Відповідно ухвалою Верховного Суду від 21 червня 2024 року у справі № 465/8881/23 не було скасовано лист Міністерства юстиції України від 18.12.2009 № 967-0-2-09-22, адже предмет і висновки в цих двох документах різний.
Отже, якщо вчителем було порушено трудову дисципліну та/або не виконуються трудові обов’язки, то роботодавець повинен вияснити причини такого порушення та притягнути працівника до дисциплінарної відповідальності за загальною процедурою.
У чому різниця між внутрішнім розслідуванням та службовим?
За загальним правилом службові розслідування проводяться лише для певної категорії осіб. Зокрема, службове розслідування може проводитись щодо співробітників Збройних Сил України, Національної поліції України, судових органів, органів державної влади та місцевого самоврядування тощо.
Наприклад, для військовослужбовців процедура проведення службових розслідувань передбачається Порядком проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженим Наказом Міноборони від 21 листопада 2017 року № 608. Аналогічний порядок затверджений для співробітників Національної поліції України – Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 7 листопада 2018 року № 893. Такі ж правила існують і для решти держорганів.
Для звичайних працівників при накладенні дисциплінарного стягнення розслідування не вимагається. Зазвичай проведення розслідування передбачається внутрішніми політиками компаній і регулюються відповідно до них.