29 квітня 2022, 17:18

Валютні операції: що доступно українцям під час війни

Юрій Тишківський
Юрій Тишківський «Stron Legal Services» старший юрист

З першого дня повномасштабного вторгнення росії Національний банк України прийняв постанову №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану». Ця постанова необхідна для забезпечення надійного та стабільного функціонування фінансової системи України та максимального забезпечення діяльності Збройних сил України, а також безперебійної роботи об’єктів критичної інфраструктури.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Постановою передбачено, зокрема, зобов’язання банків забезпечити роботу відділень у безперебійному режимі в умовах відсутності загрози життю та здоров’ю населення та доступ до сейфових скриньок, а банкомати повинні необмежено поповнюватися готівкою. У свою чергу, НБУ здійснює підкріплення готівкою без обмежень, а всі платежі уряду України здійснюються без лімітів згідно з законодавством про особливий період. Також варто зазначити, що жодних додаткових обмежень для безготівкових розрахунків не передбачено.

Разом з тим, з 24 лютого 2022 р. були введені певні обмеження, які стосуються валютного ринку та готівкових розрахунків, а саме:

  • призупинення роботи валютного ринку України, крім операцій з продажу іноземної валюти клієнтами;
  • офіційний курс зафіксований на 24 лютого 2022 р.;
  • обмеження зняття готівки з рахунку клієнта в обсязі 100 тис. грн на день;
  • заборонено видачу готівкових коштів з рахунків клієнтів в іноземній валюті;
  • уведення мораторію на здійснення транскордонних валютних платежів;
  • призупинено здійснення обслуговуючими банками видаткових операцій за рахунками резидентів держави, що здійснила збройну агресію проти України;
  • призупинення банкам-емітентам електронних грошей здійснення випуску електронних грошей, поповнення електронних гаманців електронними грошима, розповсюдження електронних грошей.

Поступово НБУ доповнював чи змінював ці обмеження і на кінець квітня, з урахуванням останніх змін від 22 квітня 2022 р., ситуація з валютними операціями та готівковими розрахунками змінилась.

Зняття готівки з рахунків

Ліміт на зняття готівки в Україні з рахунку в національній чи іноземній валюті становить 100 тис. грн на день. Ліміт на зняття готівки за кордоном з рахунку в іноземній валюті також 100 тис. грн на день, а з рахунку в національній валюті — 100 тис. грн на місяць.

Валютні операції

Продаж іноземної валюти здійснюється без обмежень у готівковій та безготівковій формах, крім російських та білоруських рублів. Продати іноземну валюту можна у відділеннях банків, обмінниках, у операторів поштового зв’язку та через онлайн-банкінг.

З 14 квітня НБУ послабив обмеження і дозволив купівлю готівкової іноземної валюти. Безготівкова купівля іноземної валюти досі заборонена. Разом з тим, для запобігання тиску на валютний ринок уповноважена установа може продавати готівкову валюту у межах різниці між загальними обсягами купівлі та продажу нею готівкової валюти.

Офіційний курс гривні до долара США зафіксований на рівні, на якому він був 24 лютого 2022 р. Інші курси НБУ визначає щоденно або щомісяця залежно від валюти.

Порядок визначення курсу купівлі/продажу готівкової валюти закріплений у постанові і залежить від офіційного курсу, визначеного НБУ. Курс купівлі іноземної валюти має бути не нижчий за офіційний курс НБУ на день здійснення операції, а курс продажу може відхилятися не більш ніж на 10% від офіційного курсу НБУ, який діє у день здійснення операції.

Перекази за кордон

21 березня 2022 р. НБУ дозволив українцям здійснювати перекази з карти на карту (р2р-перекази) та операції quasi cash (до яких, зокрема, але не виключно, належать купівля криптовалют, поповнення брокерських або форекс-рахунків, поповнення електронних гаманців). З гривневих карток дозволено переказувати кошти на картки фізичних осіб за кордоном у межах 100 тис. грн на місяць. Крім того, можна здійснювати перекази на картки за кордоном з валютних платіжних карток у межах місячного окремого ліміту в 100 тис. грн. Тобто фактичний ліміт у випадку наявності коштів на гривневій та валютній картках буде становити до 200 тис. грн на місяць.

Слід звернути увагу, що ліміт для переказу з валютних карток загальний для p2p-переказів та операцій quasi cash. Якщо особа переказала зі своєї української валютної картки на картку за кордоном 100 тис. грн в еквіваленті, то протягом місяця здійснювати операції quasi cash буде неможливо, і навпаки. Операції quasi cash громадяни можуть здійснювати лише з валютних платіжних карток у межах ліміту до 100 тис. грн на місяць. Наразі здійснення операцій quasi cash за допомогою гривневих платіжних карток тимчасово неможливе.

Для сприяння діяльності волонтерів фізичним особам дозволено переказувати іноземну валюту для купівлі низки товарів за кордоном у межах щомісячного ліміту 400 тис. грн в еквіваленті. Зокрема, до таких товарів належать бронежилети, каски, шоломи, військова та тактична форма, військове та тактичне взуття, захисний одяг, оптичні прилади для слідкування, безпілотні літальні апарати, спальні мішки, каремати та засоби для надання домедичної допомоги.

Вивезення валюти за кордон

13 березня 2022 р. НБУ відновив вимогу щодо наявності у громадян підтверджуючих документів з банків при переміщенні валютних цінностей за межі України. Ця вимога була скасована 4 березня 2022 р., але швидко відновлена НБУ. А от обов’язок декларувати готівкову валюту залишався весь час.

Оскільки у воєнний час усе змінюється дуже швидко, і на ці зміни реагує НБУ, радимо слідкувати за постійними оновленнями у сфері валютного обігу та готівкових розрахунків.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати