7 червня 2017 р. відбулася знаменна подія у сфері міжнародного оподаткування – на офіційній церемонії ОЕСР у Парижі 68 країн і територій підписали Багатосторонній інструмент протидії БЕПС (MLI). Ще 9 країн оголосили про намір підписати його у майбутньому. Однак Україна серед згаданих країн не була.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
MLI – це багатостороння угода, яка вносить зміни у близько 1100 угод про уникнення подвійного оподаткування по всьому світу. Вона розроблена з метою спрощення і прискорення процесу внесення змін до двосторонніх податкових угод, адже переговори між країнами зазвичай тривають довгі роки.
Якщо конкретно, положення MLI:
1) виключають можливість використання гібридних інструментів, тобто ліквідують зловживання розбіжностями між внутрішніми податковими законодавствами різних країн;
2) запобігають наданню пільг за податковими угодами при невідповідних обставинах;
3) вносять зміни до визначення «постійного представництва» у частині протидії штучному уникненню статусу постійного представництва шляхом укладення комісійних та подібних угод і використання винятків у діяльності (підготовчий або допоміжний характер), що не створює постійного представництва;
4) покращують механізм врегулювання податкових суперечок.
Наслідки
До 68 країн та територій, які підписали MLI, належать, наприклад, Великобританія, Німеччина, Кіпр, Нідерланди, Росія, Франція та ін. Серед тих, що не підписали: Білорусь, США, Україна, Панама, Туніс і Естонія, однак останні три озвучили на офіційній церемонії у ОЕСР намір підписати MLI у майбутньому. Наразі країни, які підписали MLI, знаходяться у стадії ратифікації, і вже у 2018 р. зміни почнуть вступати у силу.
При підписанні MLI країни взяли на себе зобов'язання застосовувати усі ті положення щодо запобігання БЕПС, про які домовилися. Наприклад, вони будуть застосовувати правила «перевірки основної мети» при виплаті доходу нерезидентам, які передбачають заборону застосування переваг податкової угоди, якщо буде доведено, що основною метою угоди було застосування таких переваг. Саме «ділова мета» повинна бути в основі будь-яких виплат від резидента нерезиденту.
Ряд країн (наприклад, Республіка Словаччина і Росія) додатково до правил «перевірки основної мети» також взяли на себе зобов'язання застосовувати правила «обмеження пільг» – більш конкретні заходи за прикладом вимог статусу бенефіціарного власника у отримувача доходу.
Країни, які не підписали MLI 7 червня, зможуть зробити це пізніше. На церемонії підписання було оголошено, що країнам, які розвиваються, потрібно більше часу для завершення внутрішніх процедур перед підписанням MLI. ОЕСР обіцяла всіляко сприяти таким країнам у приготуваннях до підписання.
Нагадаємо, 1 січня 2017 р. Україна вступила до Асоціації БЕПС і тим самим взяла на себе зобов'язання з імплементації мінімального стандарту Плану дій БЕПС. 16 травня Міністерство фінансів України опублікувало «Дорожню карту» імплементації мінімального стандарту, в який входить, серед іншого, імплементація заходу 6 Плану дій БЕПС «Удосконалення діючих угод про уникнення подвійного оподаткування шляхом включення у них запропонованих правил запобігання зловживання угодою». Тепер виникає логічне запитання: якщо Захід 6 передбачає удосконалення діючих податкових угод і внесення до них змін, яким чином Україна буде вносити ці зміни? Шляхом переговорів і підписання нових угод з кожною країною протягом наступних десятиліть? Навряд чи.
Що стосується інших країн, які не підписали MLI (наприклад, США), то у професійному середовищі називають дві причини, чому так сталося. По-перше, США вже мають досить жорсткі інструменти проти розмивання власної податкової бази. По-друге, з точки зору податкового планування американські компанії мають прекрасні умови і можливість розмивати податкову базу в країнах ЄС, сплачуючи при цьому всі належні податки у США. На відміну від США, для України підписання MLI – питання часу.
Висновки
В цілому підписання та подальша імплементація MLI є суттєвим кроком уперед у боротьбі з розмиванням податкової бази. Однак поки положення MLI не стосуються американських компаній, його вплив на боротьбу зі зловживаннями податковими угодами на глобальному рівні буде не настільки значним.