24 листопада Кабінет Міністрів України вніс на розгляд до Верховної Ради підготовлений Мінекономрозвитку проект Закону №3507 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення кадрової роботи платниками податків».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Якщо закон приймуть, то замість трудової книжки, облік трудової діяльності співробітника буде здійснюватися в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Порядок ведення цього електронного обліку встановлюється Кабміном.
У Законі «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» пропонується розширити список даних про співробітника, що вносяться до реєстру. Хоча реєстр існує ще з 2003 р., однак він не є централізованим, а має регіональну структуру. Тому необхідно створити загальнонаціональний реєстр, аби дійсно мати усі дані, необхідні для того, щоб відмовитися від трудових книжок.
Так, постає питання, – де будуть вказуватися судові заборони на право людини займатися певними видами діяльності, які зараз позначаються в трудових книжках, а також де зазначатиметься обчислення стажу й визначення факту роботи на шкідливих, небезпечних виробництвах (списки №1 і №2) при призначенні пенсій.
Законопроектом коригується багато норм законодавства, в яких згадуються трудові книжки. Наприклад, роботодавець в день звільнення видаватиме працівникові не трудову книжку, а лише копію наказу про звільнення (зараз така копія обов'язково видається тільки у разі звільнення працівника з ініціативи власника, а в інших випадках – на вимогу працівника).
Під час укладення трудового договору громадянин не зобов'язаний буде подавати трудову книжку. Відповідно до законопроекту, при влаштуванні на роботу достатньо буде пред'явити паспорт або інший документ, що засвідчує особу, заяву та резюме у вільній формі з інформацією про освіту, досвід роботи й професійні навички.
Одним з аргументів проти скасування трудових книжок було те, що тепер майбутні роботодавці не зможуть побачити трудовий шлях претендента на посаду, а також всі його нагороди, догани, трудові стягнення і премії. Однак випробувальний термін при наборі персоналу працює набагато ефективніше, ніж формальні записи у трудовій книжці або рекомендаційні листи колишніх роботодавців. Також дуже важливою є пильна увага з боку керівника до нового співробітника. У перші місяці стане зрозуміло, наскільки компетентний та старанний працівник, як він ладнає з колективом тощо.
Ще один важливий момент – трудові спори. Наразі запис у книжці може бути одним з доказів у суді того, що людина була прийнята на роботу, якщо йому на підприємстві відмовляють у видачі наказу про зарахування на роботу. Я вважаю, що в інтересах самого громадянина вимагати від роботодавця укладення письмового трудового договору та видачі одного примірника йому на руки. З іншого боку, роботодавець може видати договір під розписку, і в разі спору – це буде аргументом на його користь.
Також у проекті говориться, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться у системі персоніфікованого обліку. А за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку – на підставі документів та в установленому порядку, а також даних, включених на підставі цих документів до Державного реєстру загальнообов'язкового держсоцстрахування. В Україні можна обчислити стаж без трудової книжки тільки з 2000 р.
Враховуючи кількість правок, які потрібно внести в нормативні документи, а також досить низьку залученість роботодавців і працівників до електронного формату взаємодії, ймовірність виникнення ситуацій, у яких трудова книжка буде єдиним аргументом у трудових відносинах, – залишається досить високою.
Основними прогнозованими результатами прийняття акту є те, що ліквідація трудових книжок має значно спростити роботу кадровиків, а також позитивно позначиться на взаєминах між роботодавцями та найманими працівниками.
Планується, що Закон набуде чинності з 1.07.2016 р. До вступу Закону в дію трудова книжка є основним документом про трудову діяльність.