09 квітня 2024, 12:10

ТОП-5 особливостей практики приватних клієнтів в Україні

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 юристів України - 2023

Таліна Кравцова
Таліна Кравцова «Asters, ЮФ» партнерка
Костянтин Соляр
Костянтин Соляр «Asters, ЮФ» партнер

Субота, 21:00. Лунає телефонний дзвінок: «Вітаю. Перепрошую, що у вихідний день, але у мене термінове питання. Отримав від командира відпустку на п’ять днів, буду в Києві. Хочу на дочку переоформити свою квартиру. Але дружина з нею за кордоном, поки війна. Можна це якось зробити, щоб вони не приїжджали?».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Це одне з багатьох звернень, які надходять до команди практики приватних клієнтів Asters.

Цей запит від Олексія. Він давній клієнт фірми. Як і багато наших співвітчизників, перед тим як піти служити в лави ЗСУ, Олексій був успішним бізнесменом. Війна внесла свої корективи і в роботу, і в сімейне життя. Отримавши такий запит, розумієш, що строки стислі, тому починаєш працювати у вихідний день. У цьому перша особливість практики приватних клієнтів — робота з терміновими запитами в неробочий час.

Питання приватного характеру можуть виникнути у клієнта на відпочинку, під час міжконтинентального авіаперельоту, ввечері після робочої наради, зранку після прочитання статті у журналі або після оформлення відпустки з військової служби. Тому, обираючи для себе роботу у практиці приватних клієнтів, треба бути готовим залишатися на зв’язку для клієнта 24/7. Між клієнтом і адвокатом має бути повна довіра, адже клієнти довіряють нам найцінніше — деталі особистого життя. Лише знаючи, чим живе клієнт, можна підібрати оптимальний підхід для розв’язання його проблеми. Звідси друга особливість роботи практики — побудова довгострокових та довірчих відносин із клієнтами.

З більшістю наших клієнтів ми співпрацюємо тривалий час і на постійній основі. Отримавши якісну послугу, люди повертаються з новими запитами. Такий формат співпраці є взаємовигідним для обох сторін: клієнт упевнений у професіоналізмі та якості послуг, а юрист знає важливі для клієнта аспекти й розуміє, як правило, передісторію того чи іншого запиту, що дає змогу обрати правильну стратегію дій. Часто клієнти діляться з нами інформацією, що відома тільки найближчому колу осіб. Іноді — інформацією, про яку більше не знає ніхто. Велика довіра — це і велика відповідальність, що вимагає дотримання найвищих професійних стандартів. Етика для адвоката приватних клієнтів — це не просто норма в Законі «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Це навичка, що вимагає щоденного застосування та покращення.

Не варто забувати й про особливий статус клієнтів. Ми часто співпрацюємо з HNWI (особами з великим капіталом), які перебувають під пильною увагою засобів масової інформації, конкурентів або кредиторів. Тому юридичні поради з приватних питань мають враховувати цю специфіку та мінімізувати публічність, якщо на це є запит клієнта. Особливо це актуально для питань поділу майна подружжя (або в цивільному шлюбі), врегулювання взаємовідносин щодо дітей. Отже, третя особливість роботи практики — високі етичні стандарти й повна конфіденційність співпраці.

З робочим і життєвим досвідом стає зрозуміло, наскільки розгалуженою є практика. Вона не обмежується однією сферою права. Люди змінюють країни проживання, набувають чи відчужують активи в різних юрисдикціях, одружуються чи розлучаються, народжують дітей чи в старшому віці відправляють їх здобувати освіту за кордон. Кожна з цих життєвих обставин може впливати на права клієнта і статус його активів. Тому будь-яке юридичне рішення не може ухвалюватися ізольовано, без бачення загальної картини. Залежно від запиту клієнта може знадобитися комплексна експертиза в різних галузях — сімейному і спадковому праві, податковому і трастовому плануванні, захисті активів тощо. Саме тому в Asters два співкерівники практики приватних клієнтів — партнер Костянтин Соляр, який відповідає за трастове і податкове планування, та партнерка Таліна Кравцова, яка займається питаннями сімейного та спадкового права.

Для особливо комплексних кейсів ми залучаємо колег із суміжних практик — корпоративної, кримінальної, судової тощо. В цьому перевага full-service law firm — ми можемо оперативно залучити до проєкту колег, з якими працюємо пліч-о-пліч багато років й експертизі яких повністю довіряємо. Отже, четверта особливість практики — комплексний підхід в ухваленні юридичних рішень.

Наша професійна діяльність показує, що відсутність культури розлучення чи структурування активів призводить до того, що люди шукають інформацію в інтернеті, просять порад у родичів чи знайомих або ще гірше — роблять висновки із сумнівних телепередач. Міжнародний досвід свідчить, що уміння планувати — ознака цивілізованого і поміркованого суспільства. Якісне планування стає основою свідомих і захищених відносин як у бізнесі, так і в приватному житті. Тому ми завжди пояснюємо клієнтам переваги шлюбного та спадкового планування і закликаємо ними користуватися.

Нерідко співпраця з клієнтами починається з такої знакової події в житті кожної людини, як одруження. В країнах Заходу укладення шлюбного договору (ШД), що передує реєстрації шлюбу, вже давно є звичною процедурою. Зважаючи на збільшення кількості інтернаціональних шлюбів за останні роки, практика приватних клієнтів в Україні має враховувати досвід і вимоги іноземних юрисдикцій, навіть якщо шлюбний договір укладається в Україні.

Із початком повномасштабного вторгнення росії в Україну всі відносини зазнали змін. Будь-які суспільні потрясіння породжують часи невизначеності, коли планувати власне майбутнє стає дедалі важче. На жаль, під час війни ми спостерігаємо сплеск запитів щодо спадкового планування. Є розуміння, що цей тренд збережеться у найближчі роки.

Робота з такою сенситивною темою, як спадкове планування, вимагає, окрім повної довіри клієнта, також розуміння його життєвої філософії, понять моралі та справедливості. Кожна країна має особливості спадкування певними категоріями громадян. В Україні діє правило обов’язкової частки у спадщині, коли право на спадкування мають певні спадкоємці, що не зазначені в заповіті. Але інструменти спадкового планування дають змогу створювати конструкції, що в повністю легальний спосіб дозволяють забезпечити перехід активів від спадкодавця, керуючись передусім його побажаннями й у пропорціях, які він вважає справедливими.

Якщо клієнт має розгалужений бізнес, активи в різних юрисдикціях або є власником вертикально інтегрованих іноземних холдингів, одним із ефективних інструментів є трастове планування. Ми маємо значний досвід у цій галузі, співпрацюємо з іноземними експертами (банками, інвестиційними й управлінськими фондами тощо) як на етапі створення трастів, так і під час їх функціонування. Трастове планування дає змогу структурувати бізнес-процеси, щоб навіть у разі смерті бенефіціара бізнес продовжував функціонувати та своєчасно розподіляти доходи. Як правило, бенефіціарами трастів указують членів родини. Але трапляються різні життєві ситуації. Іноді власник бізнесу в різні етапи свого життя мав різні сім’ї — був декілька разів одружений, має дітей від різних шлюбів або усиновлених дітей. Не завжди колишнім із подружжя або дітям від різних шлюбів вдається зберігати доброзичливі відносини один з одним. Особливо коли йдеться про спадкування. У таких ситуаціях відсутність планування — це найгірший сценарій. Адже відсутність зафіксованої волі спадкодавця неминуче породжує конфлікти між спадкоємцями. Питання лише в масштабі такого конфлікту.

Трасти — це не тільки елемент спадкового планування. В окремих випадках — це спосіб структурування та оптимізації активів клієнта, податкового навантаження. Є клієнти, які довіряють нам трастове планування на активи вартістю десятки й сотні мільйонів доларів. Такі запити кардинально відрізняються один від одного, починаючи від мети створення трасту, варіантів розподілу прибутку і закінчуючи механізмами залучення спадкоємців до управління бізнесом у разі смерті первісного бенефіціара. Ми завжди орієнтуємося на запит клієнта і, розуміючи його потреби, переживання і життєву філософію, допомагаємо обрати оптимальний варіант поведінки при конкретних вихідних даних. І це п’ята особливість роботи практики приватних клієнтів — якісне планування і розуміння потреб клієнта є основою для досягнення бажаного результату.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати