24 вересня 2020, 16:55

Технічний паспорт: що це таке, де зробити і коли потрібен

Опубліковано в №18 (724)

Юлія Лабутіна
Юлія Лабутіна приватний нотаріус

Технічний паспорт — це документ, який містить відомості щодо проведеної технічної інвентаризації об'єкта нерухомого майна, зокрема інформацію про його місцезнаходження (адресу), склад, технічні характеристики, план та опис об'єкта, ім'я/найменування власника/замовника, відомості щодо права власності на об'єкт нерухомого майна, щодо суб'єкта господарювання, який виготовив технічний паспорт, тощо.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Вимоги до технічного паспорта

Опис форм технічного паспорта залежно від періоду його складання був дуже різний, але з 15 січня 2019 р. встановлені нові та єдині вимоги до форми технічного паспорта. Він має бути:

П — прошнурований;

П — пронумерований;

С — скріплений підписом керівника суб'єкта господарювання, який проводив інвентаризацію, а також підписом виконавця робіт і контролера із зазначенням серії та номера кваліфікаційного сертифіката на право виконання робіт з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна.

Технічний паспорт, який виготовлений до 15 січня 2019 р., не потрібно в обов'язковому порядку переробляти, він є дійсним у подальшому використанні.

Важливо знати, що технічний паспорт:

  • не підтверджує право власності та, відповідно, не заміняє собою свідоцтво про право власності чи договір купівлі-продажу або інший правоустановчий документ на об'єкт нерухомого майна. Технічний паспорт не дає право володіти, користуватись чи розпоряджатись нерухомістю — це лише документ, який фіксує технічні дані об'єкта;
  • не має строку дії. Та є виключення з цього правила: дані технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, на садовий (дачний) будинок, гараж (машино-місце), виготовленого після 15 січня 2019 р., є актуальними протягом року з дати проведення технічної інвентаризації;
  • не потрібно переробляти на нового власника. Тобто після купівлі об'єкта нерухомого майна чи переоформлення спадщини не потрібно обов'язково замовляти новий технічний паспорт, можна і надалі використовувати дані технічної інвентаризації, яка була проведена раніше.

Де замовити технічний паспорт

Слід звернутись до відповідного суб'єкта господарювання. Строк, розмір та порядок оплати роботи з проведення інвентаризації та виготовлення технічного паспорта погоджуються індивідуально між замовником та виконавцем — суб'єктом господарювання.

Хто може звернутись за виготовленням технічного паспорта:

  • власник об'єкта нерухомого майна (у т. ч. земельної ділянки), об'єкта незавершеного будівництва; замовник будівництва;
  • особа, яка має право на спадщину (за запитом нотаріуса);
  • особа, яка має інші речові права на об'єкт нерухомого майна, у т. ч. земельну ділянку, на якій розташовано такий об'єкт;
  • орган, уповноважений управляти майном (у т. ч. житлово-будівельні, дачні та гаражні кооперативи, садові товариства).

Суб'єкт господарювання — це фізична особа-підприємець або юридична особа, у складі якої працюють один або більше відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних зі створенням об'єктів архітектури, які пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна відповідно до Закону України «Про архітектурну діяльність».

Коли потрібен технічний паспорт

За загальним правилом, технічний паспорт виготовляється за бажанням замовника, але є умови, за яких проведення технічної інвентаризації обов'язкове:

1) перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об'єктів, у т. ч. після проведення реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення, реставрації, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;

2) перед проведенням державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт;

3) перед проведенням державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу, об'єднання об'єкта нерухомого майна або виділення частки з об'єкта нерухомого майна, крім випадків, коли в результаті такого поділу, об'єднання або виділення частки шляхом реконструкції завершений будівництвом об'єкт приймався в експлуатацію;

4) перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об'єктів, зазначених у п. 9 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Тобто технічний паспорт не є обов'язковою умовою для укладання договору купівлі-продажу нерухомого майна або оформлення спадщини, але він обов'язковий для проведення первинної реєстрації права власності на новозбудований об'єкт чи об'єкт, який утворився в результаті поділу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати