17 липня 2015, 14:50

Справа техніки

Опубліковано в №29-30(475-476)

Останнім часом регуляторна діяльність Національного банку України (НБУ) полягала в обмеженні валютних операцій для стабілізації валютного ринку та платіжного балансу. У березні 2015 р. регулятор поставив умовою придбання іноземної валюти для здійснення розрахунків за імпортними операціями подання довідки про відсутність податкового боргу. Така умова була вперше введена постановою НБУ №161 від 03.03.2015, яка доповнила положення постанови НБУ №124 від 23.02.2015, а далі з’явилася ще й у постанові НБУ №354 від 03.06.2015.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ця умова може б і не мала суттєвого негативного впливу, однак деякі суб’єкти господарювання не змогли отримати такі довідки та, відповідно, надати їх банкам через наявність у них «технічного» податкового боргу. Такий борг виник через сумнівний підхід податківців, за яким зарахування авансових внесків з дивідендів у рахунок сплати щомісячних авансових внесків можливе лише за результатами звітного періоду. Підхід був відображений у листі Міністерства доходів і зборів України №3194/7/99-99-19-03-01-17 від 07.02.2014 та підтриманий Державною фіскальною службою України (ДФС) у листі №10269/6/99-99-19-02-01-15 від 14.05.2015.

Ряд суб’єктів господарювання обґрунтовано не погодилися з цим підходом та припинили сплачувати щомісячні авансові внески, наполягаючи на негайному (протягом звітного періоду) зарахуванні на їхній рахунок авансових внесків з дивідендів. Податківці розцінили такі дії як несплату узгоджених зобов’язань із виникненням податкового боргу. Такий борг має суто технічний характер, але унеможливлює отримання довідки про відсутність податкового боргу.

Технічність такого богу була визнана податківцями. Вже у березні, коли почала діяти вимога про подачу довідок, ДФС проводила зустрічі з представниками бізнесу для врегулювання питання. Хоч податківці і не визнали неправильність свого підходу, але 17.03.2015 Міжрегіональне головне управління ДФС – ЦО ОВП спрямувало до НБУ лист з прохан ням приймати замість довідок листи органів ДФС про наявність у суб’єкта господарювання саме «технічного» податкового боргу.

Наскільки нам відомо, такі листи справді приймалися, а 03.07.2015 НБУ прийняв постанову №427, якою нормативно закріпив можливість подачі банкам листів замість довідок. Прийняття постанови можна розглядати як крок НБУ назустріч бізнесу. Однак залишається питання доцільності та обґрунтованості введення НБУ вимоги про подання довідки у принципі. Якщо в НБУ є потреба в інформації про податковий борг (що є доволі сумнівним), то варто поміркувати над її отриманням від ДФС в автоматичному режимі.

Крім того, залишаються претензії й до ДФС з приводу законності їхніх дій. Позиція податківців неодноразово ставала предметом судового розгляду та була визнана протиправною Вищим адміністративним судом України (див., наприклад, ухвалу від 14.04.2015 у справі №810/5496/14).

Нагадаємо, що 3 липня цього року прес-служба Національного банку України опублікувала постанову, за якою НБУ допрацював порядок виконання клієнтами банків валютних операцій – постанова №427 «Про внесення змін у деякі нормативно-правові акти НБУ».

У повідомленні йдеться, що вжиті регулятором зміни уточнюють порядок проведення валютних операцій клієнтами банків, у яких є податковий борг, який виник внаслідок зміни порядку (алгоритму) зарахування авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів у рахунок сплати щомісячних авансових платежів з цього податку. Для таких клієнтів банків встановлена можливість подавати до банку замість довідки Державної фіскальної служби України про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, листів органу Державної фіскальної служби про наявність у клієнта боргу, який виник саме внаслідок зміни порядку (алгоритму) зарахування авансових внесків зазначеним вище шляхом.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати