16 грудня 2021, 14:43

Спільний аудит набуває все більшої популярності у світі. А яка ситуація в Україні?

Грегуар Датте
Грегуар Датте керуючий партнер Mazars in Ukraine, компанія-учасниця Всеукраїнської мережі доброчесності та комплаєнсу

Спільний аудит як поняття включено до Закону України «Про аудиторську діяльність». Наразі, хоча минуло вже кілька років після прийняття цього закону, такий аудит ще жодного разу не проводили, а поняття залишається малозрозумілим для України. Тож у чому полягають для нас переваги спільного аудиту? Який досвід вже накопичено в цій галузі?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Спільний аудит – це коли компанія призначає дві окремі аудиторські компанії для надання спільного висновку щодо її фінансової звітності. Він суттєво відрізняється від «подвійного» аудиту (або «групового» аудиту), коли одна аудиторська компанія (чи іноді декілька) здійснює аудит частин групових звітів для іншої аудиторської компанії, яка в результаті підписується під груповим аудитом.

Незалежні зовнішні аудитори, які проводять спільний аудит, повинні належати до окремих аудиторських компаній. До проведення спільних аудитів зазвичай залучені дві аудиторські компанії, однак є певні європейські компанії, які добровільно прийняли рішення про залучення трьох аудиторських компаній до проведення спільного аудиту.

Спільний аудит вже проводиться у низці ситуацій:

- У Франції спільний аудит є обов’язковим для всіх компаній, від яких вимагається готувати та оприлюднювати консолідовану фінансову звітність (за винятком невеликих груп), а також банківських установ, загальна сума активів яких перевищує 450 млн євро. У Франції в межах великих груп компаній спільний аудит застосовується щонайменше до кінцевої холдингової компанії (йдеться про аудиторський висновок як щодо звітності компанії, так і щодо її консолідованої фінансової звітності), а також до всіх її французьких дочірніх компаній, які підпадають під окрему вимогу щодо підготовки частини консолідованої фінансової звітності. Однак у таких групах спільний аудит можна на практиці поширювати на значущі дочірні компанії у Франції, а також за кордоном, якщо це доречно, навіть якщо до них немає такої окремої вимоги про підготовку частини консолідованої фінансової звітності.

- Спільний аудит у деяких країнах вимагається для великих банків чи страхових компаній (зокрема, у ПАР – для великих банків).

- Спільний аудит може проводитися (і проводиться) в межах добровільної домовленості для груп компаній чи навіть для окремих компаній (зокрема, в Європі, в тому числі у Великобританії та Україні). Спільний аудит повністю відповідає стандарту ISA 600 (оновлена версія) «Робота пов’язаних аудиторів та інших аудиторів над аудитом групової фінансової звітності».

З нашого досвіду можна сказати, що спільний аудит покращує якість аудиту:

- Спільний аудит – це застосування принципу подвійної перевірки під час проведення аудиту.

- Коли два аудитори порівнюють записи та зіставляють роботу один одного, відбувається реальний «аудиторський скепсис».

- Два аудитори мають більше впливу для висловлення сумнівів керівництву компанії, яка проходить аудит, у процесі бухгалтерської оцінки, а отже, і для посилення незалежності.

- Загалом, компанії, які проходять аудит, використовують наявність двох аудиторів для того, щоб отримати максимальні переваги та розподілити роботу якомога краще у плані географічного покриття чи технічних знань.

- МСФЗ – це стандарти, що базуються на принципах. Вони вимагають більшої оцінки та більшої кількості суджень. Компанії, які проходять аудит, більше цінують думку кожного з двох експертів, якщо вони збігаються, ніж думку одного експерта, якщо йдеться про чутливі моменти.

- Там, де застосовується спільний аудит, не домінуючі аудиторські фірми спромоглися інвестувати у географічне охоплення та досвід і стати аудиторами найбільших світових банків, страхових та високотехнологічних компаній.

Підсумовуючи, можна сказати, що ми вбачаємо чотири основні причини проведення спільного аудиту:

  1. Спільний аудит підсилює технічні знання. Він надає можливість компаніям отримувати користь від досвіду більше ніж однієї аудиторської компанії, а також забезпечувати більш плідне обговорення складних технічних питань.
  2. Спільний аудит покращує якість аудиту на основі принципу «в чотири ока», оскільки забезпечує вчасний і незалежний контроль якості, стимулює інновації та критичний погляд завдяки ротації через певну визначену кількість років.
  3. Спільний аудит підвищує незалежність та об’єктивність аудиторів, знижує ризик надмірної залученості та покращує спроможність аудитора відстоювати свою думку.
  4. Спільний аудит – це також спосіб гарантування надійності та динамічності ринку. Він надає можливість новим компаніям виходити на аудиторський ринок і заохочує до конкуренції. Він служить на користь конкурентної співпраці між аудиторами, які проводять спільний аудит, а це призводить до покращення якості послуг на ринку.

Оскільки законодавство України про аудиторську діяльність дозволяє компаніям здійснювати спільний аудит, то чи готові ви спробувати?

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати