08 лютого 2021, 14:54

СОТ відмовляється скасовувати положення TRIPS для препаратів від Covid-19

Опубліковано в №3 (733)

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Представники Південної Африки та Індії знову намагалися, але не змогли переконати Світову організацію торгівлі (СОТ) відмовитися від прав інтелектуальної власності, пов'язаних з лікуванням Covid-19 і вакцинацією. Як повідомляє Reuters, обговорення відбулися 19 січня ц. р. під час закритого засідання Ради СОТ щодо Угоди про торгові аспекти прав інтелектуальної власності (TRIPS).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Знакову пропозицію про призупинення дії положень TRIPS для препаратів від Covid-19 вперше обговорювали в жовтні 2020 р. Південна Африка та Індія направили до СОТ лист, в якому стверджували, що окремі положення TRIPS можуть перешкоджати або затримувати доступ до основних медичних препаратів у боротьбі з Covid-19. Обидві країни звернулися до СОТ з проханням поступитися деякими положеннями, що регулюють інтелектуальну власність, щоб методи боротьби з Covid-19 стали більш доступними, особливо в країнах з низьким рівнем доходу.

На їхню думку, інтелектуальна власність є однією з основних перешкод на шляху до забезпечення справедливого доступу до основних ліків. Вони стверджували, що якщо така відмова буде надана, вона має тривати, поки повсюдна вакцинація не відбудеться у всьому світі, і у більшої частини населення світу не виробиться імунітет до Covid-19. У разі узгодження відмова призупинить реалізацію, застосування і забезпечення дотримання певних прав інтелектуальної власності, включаючи патенти на фармацевтичні продукти.

Ряд країн виступили проти пропозиції, в т. ч. Великобританія, США і Швейцарія. Великобританія стверджувала, що не було доведено, що інтелектуальна власність досі обмежувала доступність вакцин і терапевтичних засобів під час пандемії. Тоді, у жовтні, перемовини з цього питання зайшли у глухий кут після того, як члени СОТ відмовилися припинити дію положень Угоди TRIPS.

Добровільних ліцензій недостатньо

Перед зустріччю, що відбулася минулого тижня, прихильники відмови подали 30-сторінковий документ, у якому розглядаються питання і побоювання, підняті у жовтні. Документ підписали Болівія, Есватіні, Індія, Кенія, Мозамбік, Монголія, Пакистан, Південна Африка, Боліварська Республіка Венесуела та Зімбабве. У заяві учасники стверджували, що заохочення добровільних ліцензій вже було доведене як недостатнє, а ціни на деякі ліки від Covid-19, включаючи Ремдесівір, залишаються непомірно високими для більшості країн, що розвиваються. «Добровільні ліцензії, пропоновані фармацевтичними корпораціями, які володіють патентами, також позбавляють мільйони людей доступу до більш доступних ліків», — заявили вони.

У відповідь на твердження про те, що інтелектуальна власність є допомогою, а не перешкодою в контексті припинення пандемії, вони заявили, що саме Covid-19, а не інтелектуальна власність, мобілізував співпрацю безлічі зацікавлених сторін, і що державне фінансування, а не інтелектуальна власність, сприяло цим спільним дослідженням і розробкам. Вони додали, що суперечки, які виникають в області інтелектуальної власності, загрожують розробкам і постачанню медичних продуктів від Covid-19.

Незважаючи на ці заклики, недавнє засідання Ради TRIPS, схоже, пройшло так само, як і жовтневе, — два торгових джерела, знайомих з обговореннями, підтвердили, що ніяких змін у позиціях членів СОТ не відбулося. СОТ вже запустила пул доступу до технологій, який збирає патентні права, дані нормативних випробувань та іншу інформацію, яка може використовуватися для розробки ліків, вакцин і засобів діагностики для боротьби з пандемією.

Згідно з документом, поданим прихильниками відмови на початку цього місяця, «жодна компанія не приєдналася до добровільного пулу доступу до технологій проти Covid-19 ВООЗ».

Джерело

WTO declines to waive TRIPS provisions for COVID-19 drugs

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати