17 липня у Вінниці попрощалися із чотирирічною Лізою Дмитрієвою – дівчинкою з особливими потребами, яка загинула під час нещодавнього ракетного удару по цьому місту. Напередодні похорону (тобто на другу добу після загибелі дитини) фіксер італійського телеканалу RAI News 24 Антон Кудінов у своєму приватному акаунті на Фейсбуці виклав інтерв’ю з її мамою. Ірині Дмитрієвій, яка перебуває в реанімації, знімальна група дала в руки телефон із відеозаписом ще живої дитини та фіксувала на камеру реакцію жінки на це відео.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Після скарг Фейсбук-спільноти на неетичність сюжету пост Кудінова був прибраний. Але натомість з’явився новий. У ньому Антон знову публікує відео, пояснюючи, що «світ має бачити трагедію», і що всі незгодні – або «білі пальта», або «кремлівські боти».
Які проблеми виявила ця історія? Якою була реакція професійної спільноти?
«Висвітлення не повинно завдавати додаткового болю та страждань усім постраждалим унаслідок російської воєнної агресії, ретравмувати їх. У таких випадках пріоритетом є не зацікавленість аудиторії, а психологічний стан постраждалої людини», – йдеться в заяві Комісії з журналістської етики (КЖЕ).
В КЖЕ нагадали про підготовлені експертами Ради Європи Рекомендації щодо захисту приватності у роботі засобів масової інформації. Низка пунктів стосуються саме інтерв’ю з людьми, які перебувають у лікарнях. Так, у пункті 4.3 Рекомендацій мовиться:
«У потенційно чутливих місцях, наприклад, у каретах швидкої допомоги, лікарнях, школах та в’язницях, потрібна також згода керівника. Незалежно від загальної згоди керівництва закладу, ЗМІ не повинні проводити фото- чи відеозйомку осіб, від яких не можна очікувати розумної вільної згоди, як, наприклад, коли вони знаходяться під стресом у відділенні невідкладної допомоги».
Як коментують лікарі?
Лікар Роздільнянської районної лікарні Іван Черненко, який став відомим порадами підписникам під час пандемії СОVID-19 та є автором книги «Сміх у кінці тунелю. Нотатки українського анестезіолога» висловив власну точку зору про скандал навколо інтерв’ю.
Він пише:
– Те, що відбулось, важко назвати інтерв'ю з дотриманням всіх етичних і медичних норм. Чи був оцінений стан пацієнтки і, головне, врахований час, коли востаннє пацієнтка отримувала наркотичні препарати? Чи консультував пацієнтку психолог і є його вердикт? Чому інтерв'ю не було припинено, коли пацієнтка почала плакати? Головна моя теза: пацієнт у відділенні реанімації та інтенсивної терапії не має страждати ані фізично, ані психологічно. Ридаючий пацієнт – це неприйнятно. Психічний спокій вкрай важливий, він впливає на ризики, на подальше одужання.
Як коментують журналісти?
Разом із українським фіксером Антоном Кудіновим у Вінниці працювала кореспондентка італійського телеканалу RAI News 24 Лаура Танґерліні. Звинувачення в порушенні журналістської етики вона відкидає. «Інтерв’ю були погоджені та проводилися з дозволу», – написала вона в своєму Twitter. Також італійська кореспондентка додала, що її не стосується «будь-який контент, який опублікували треті особи», і що вона готова до судового позову. Поки не зрозуміло, йдеться про її намір позиватись до суду проти когось або про готовність стати відповідачкою.
«Такі історії треба розповідати. Але точно не увірвавшись до мами загиблої дитини в реанімацію», – вважає головна редакторка «Громадського радіо» Тетяна Трощинська. Нещодавно спільно з Комісією з журналістської етики вона підготувала лекцію на тему: «Як повідомляти про травматичний досвід в медіа та чому не варто робити сенсацій з історій про статеві злочини».
Тетяна Трощинська вважає, що через цю історію вкотре постануть питання врегулювання правового статусу журналіста, сертифікації та прозоро отриманих національних прескарт. «Не знаю, як побудовані договірні стосунки Антона Кудінова з італійським телеканалом. Чи мав він редакційне завдання йти в реанімацію, чи він просто виконує для них технічно-організаційну роботу і ці зйомки – його самостійний, так би мовити, креатив», – запитує вона.
Зі свого боку, Комісія з журналістської етики закликає:
- адміністрацію лікарні, де перебуває Ірина Дмитрієва, провести службове розслідування щодо тих, хто надавав дозвіл на допуск знімальної групи до постраждалої;
- Міністерство охорони здоров’я України разом із журналістською спільнотою виробити правила допуску журналістів у лікарні;
- міжнародні журналістські організації – засудити неетичну поведінку італійського телеканалу RAI News 24 та його працівників;
- українську журналістську спільноту – повернутися до теми надання прескарт для журналістів з метою чітко розмежувати професійних журналістів та блогерів.