23 серпня 2016, 15:13

#ШвидкоШлюб

Опубліковано в №33 (531)

Таліна Кравцова
Таліна Кравцова «Asters, ЮФ» партнерка

Одразу хочу зазначити, що нововведення, які запускає Мін'юст, у мене, як у юриста, не викликають відторгнення, оскільки не можна відмовлятися від руху вперед, адже прогрес – це впровадження нового, а яким це «нове» буде – покаже час. Тому я не буду ні критикувати, ні хвалити їх, як це зараз роблять багато авторів, а спробую зважити всі «за» і «проти», поставити питання та проаналізувати прогнозовані ризики й наслідки, які можуть спричинити експрес-реєстрація шлюбу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Нововведення

Отже, за ініціативи Мін'юсту та згідно з рішенням Уряду, на території України введена екстрена реєстрація шлюбів в Одесі, Львові, Києві, а також у Донецькій і Луганській областях (з урахуванням інтересів військовослужбовців, що беруть участь в АТО), а також у Херсоні (з урахуванням інтересів жителів анексованого Криму).

Такий пілотний проект Мін'юсту «Шлюб за добу» почав свою роботу з 31 липня – в Одесі, 3 серпня – в Маріуполі, 14 серпня – у Києві, а 19 серпня – у Львові.

Також для спрощення та прискорення процедури експрес-реєстрації шлюбу подача попереднього пакету документів може проводитися в режимі онлайн.

Всі організаційні питання з реєстрації одруження покладаються на місцеву владу. Всі кошти, отримані від експрес-реєстрації шлюбу, так само зараховуються до місцевого бюджету. Крім того, право реєстрації шлюбів отримають не тільки РАЦСи, а й місцеві ради та нотаріуси.

Нормативні акти

Якщо звернутися до п. 8, 9 «Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні» та гл. 4 Сімейного Кодексу України (далі – СК), а саме до ст. 32 СК, шлюб реєструється після закінчення 1-го місяця від дня подачі особами заяви про реєстрацію шлюбу (далі – Заява). Як ми всі розуміємо, такий термін законодавець встановив для того, щоб працівники органу реєстрації актів цивільного стану мали можливість перевірити ті дані, які заявили молодята, з'ясувати наявність або відсутність обставин, що виключають реєстрацію шлюбу. Протягом цього терміну будь-яка особа має можливість повідомити до органу реєстрації актів цивільного стану про обставини, що перешкоджають реєстрації шлюбу.

Також місячний термін встановлений для того, щоб особи, які бажають укласти шлюб, змогли ще раз перевірити свої почуття, все обдумати, зважити всі обставини, які виникли у зв'язку з майбутнім шлюбом. Встановлений законодавцем місячний термін значною мірою попереджає випадкові шлюби, дає можливість чоловікові та жінці морально підготуватися до сімейного життя, відчути відповідальність за створення сім'ї, подумати про вирішення питань спільного проживання і побуту, а найголовніше, на мій погляд, про виховання майбутніх дітей. Тут я із законодавцем повністю згодна, місяць – це не такий великий термін. До того ж у цій же статті зазначено, що у разі наявності певних поважних причин, реєстрація шлюбу може бути проведена до закінчення встановленого терміну. Шлюб може бути зареєстрований у день подачі заяви про реєстрацію шлюбу або в будь-який інший день, вказаний парою, яка бажає вступити до шлюбу. За загальними правилами, для цього необхідна наявність поважних причин: вагітність нареченої, народження нею дитини, важка хвороба одного з охочих вступити до шлюбу, майбутнє тривале відрядження одного з молодят, призов на строкову військову службу тощо. У той же час, як показує практика, цей термін скорочувався на прохання нареченої, нареченого або обох, причому і без поважної причини. Відомі випадки у м. Києві, коли реєстрація проводилася на третій день після подачі документів без доказів необхідності термінової реєстрації, а просто за бажанням пари.

Також не можна забувати про ст. 30 СК, яка зобов'язує охочих вступити до шлюбу повідомити один одного про стан свого здоров'я, оскільки недотримання цієї вимоги може стати причиною для визнання шлюбу недійсним. Коли часу на роздуми практично немає і шлюб реєструється спонтанно, то легко приховати наявність спадкової тяжкої хвороби або хвороби, яка може бути небезпечна для майбутніх дітей. Як результат, ціла низка шлюбів можуть бути визнані недійсними.

З огляду на те, що всі згадані нормативні акти діють і в них не внесені зміни, логічніше було б спочатку на законодавчому рівні врегулювати всі суперечливі моменти та лише після цього впроваджувати таке нововведення. До того ж, як показала практика, маючи бажання можна укласти шлюб за прискореною, передбаченою законом процедурою.

Світова практика

Говорячи про експрес-шлюби в Україні, не можна не провести аналіз досвіду інших країн в укладанні такого роду шлюбів. Експрес-шлюби найбільшу популярність здобули у таких країнах як США, Нова Зеландія, Гібралтар, також сюди можна віднести цілий список островів: Сент-Люсія, Кіпр, Крит, Багамські острови, Фіджі, Сейшели та ін. Причина такої популярності, на мій погляд, – шлюбний туризм. Дійсно, до таких країн їдуть саме з метою укласти шлюб буквально протягом години. Проте не можна забувати про істотні мінуси, якими можуть скористатися шлюбні аферисти, адже такі експрес-шлюби, на відміну від Флориди та Лас-Вегаса, в основному, вважаються дійсними тільки на території держави укладання – їх неможливо визнати на території іншої держави (яскравий приклад тому – о. Фіджі). У той же час, в країнах Європи вітається інший підхід. Європейці вважають, що такий серйозний крок, як шлюб, необхідно обміркувати й усе ретельно зважити. Звичайно ж, важливою причиною недовіри до прискореної процедури реєстрації шлюбів є стримування потоку мігрантів.

Аналіз наслідків і ризики

Не можна не погодитися, що послуга від Мін'юсту надає можливість укласти шлюб швидко і зручно, без попередньої реєстрації та відвідувань відділів РАГС.

Без сумніву, це питання є актуальним у прифронтових зонах; для людей, які приїжджають з тимчасово неконтрольованої території; українських громадян з Криму, які зможуть протягом доби виїхати, отримати українське свідоцтво про шлюб і повернутися назад; а також з метою просування шлюбного туризму – сервісом можна буде скористатися у великих туристичних містах України. До позитивних моментів можна віднести і те, що реєстрація шлюбу в деяких місцях здійснюється цілодобово.

Така процедура може бути актуальною і для нерішучих людей, які не можуть довго зважитися на такий важливий крок як шлюб.

При всіх позитивних моментах не варто забувати про ризик багатоженства, який завжди супроводжує прискорену процедуру реєстрації шлюбу; а враховуючи ще й нововведення про відсутність відмітки в паспорті, є висока ймовірність порушення закону такого виду та появи шлюбних аферистів.

І найголовніше, на мою думку, запитання щодо гарантій того, чи визнаватимуть інші держави українські експрес-шлюби, якщо вони зареєстровані з порушенням норм права, які прямо передбачені у спеціалізованому Кодексі.

Беручи до уваги вище викладене, не можна не погодитися з тим, що така ініціатива дає ширшу свободу вибору і не лише прискорює, а й спрощує саму процедуру. Незважаючи на всі плюси, це може спричинити збільшення кількості розлучень та визнання шлюбів недійсними. А з огляду на те, що інститут сім'ї в Україні далекий від ідеалу, як не прикро, це може лише погіршити ситуацію і завантажити й без того перенавантажені суди.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати