07 квітня 2021, 20:08

Що Україна може запропонувати е-резидентам? Підводні камені е-резидентства

Оксана Духовна
Оксана Духовна «INPRAXI LAW» партнер, к.ю.н., адвокат

А що ви чули про е-резидентство? І чи взагалі знаєте, хто такі е-резиденти? Новини від Міністерства цифрової трансформації України (далі – Мінцифри) чи не щотижня відзначаються новими досягненнями. Буквально минулого тижня Україна стала першою державою світу, у якій люди користуватимуться цифровими паспортами нарівні з паперовими. Е-резидентство – ще один унікальний проєкт Мінцифри, що зробить Україну, як наголошує Віце-прем’єр-міністр – Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, потужним Східноєвропейським ІТ-хабом. Саме завдяки е-резидентству в найближчому майбутньому наша країна стане привабливою для ведення бізнесу іноземцями – насамперед ІТ-спеціалістами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Уперше в Україні про реалізацію експериментального проєкту щодо запровадження в Україні електронного резидентства заговорили в середині 2020 року після затвердження Кабінетом Міністрів України постановою від 25 червня 2020 року №648 відповідного Порядку, що визначив механізм набуття іноземцями або особами без громадянства статусу електронного резидентства України та доступу до електронних послуг, що надаються в Україні.

Наприкінці жовтня 2020 року до Верховної Ради України подано законопроект №4240 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ведення підприємницької діяльності е-резидентами в Україні», та за даними з офіційного вебпорталу Верховної Ради України станом на 16 лютого 2021 року вказаний законопроект включений до порядку денного. Проєктом закону передбачається, зокрема, доповнення Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України Підрозділом 10-1 «Ведення підприємницької діяльності електронними резидентами», яким передбачаються тимчасові, до кінця 2022 року, особливості та правила ведення підприємницької діяльності електронними резидентами-підприємцями.

Наразі Податковий кодекс України не містить поняття е-резидент, що здійснює підприємницьку діяльність, а також не встановлює спеціальних правил щодо оподаткування доходів е-резидентів, порядку проведення перевірок тощо.

Хто ж такий е-резидент? Е-резидентом є іноземець або особа без громадянства (яка досягла вісімнадцятирічного віку), що набула своєрідного статусу, який надає можливість отримувати кваліфіковані електронні довірчі послуги, електронні послуги, відкривати банківські рахунки в Україні.

Проєктом закону №4240 запроваджуються сприятливі умови для отримання заінтересованими іноземцями та особами без громадянства, які набули статусу е-резидента, можливості реєстрації себе фізичною особою-підприємцем та ведення підприємницької діяльності без необхідності перебувати в Україні.

Що Україна може запропонувати е-резидентам? Отримання статусу е-резидента є безоплатним. Заява про надання статусу електронного резидентства подається англійською мовою в електронній формі через портал Дія. До заяви додаються копія паспортного документа заявника в електронній формі та інформація від компетентних органів іноземної держави про факт відсутності/наявності відомостей про притягнення до кримінальної відповідальності на території зазначеної держави.

Слід зазначити, що сама заява про надання статусу електронного резидентства та вся подальша офіційна комунікація під час розгляду такої заяви між заявником (е-резидентом) та адміністратором (його уповноваженими працівниками), консульською посадовою особою, іншими уповноваженими державними органами, установами та організаціями ведеться англійською мовою, що, безумовно, зручно для іноземців.

Надалі, у разі правильності та повноти заповнення заявником документів адміністратор реєструє його обліковий запис в системі і надсилає запит до МВС та СБУ для проведення перевірки на предмет наявності або відсутності заборон або обмежень щодо набуття заявником електронного резидентства. І, в разі успішного завершення такої перевірки, відбувається резервування реєстраційного номера облікової картки платника податків для заявника, здійснюється його ідентифікація та надання кваліфікованих електронних довірчих послуг. Всі подальші дії здійснюються в електронній формі через портал Дія.

Отже, процедура набуття статусу електронного резидентства та подальшого провадження бізнесу досить проста, зручна, позбавлена бюрократичної тяганини. Набувши статус е-резидента, іноземець отримує доступ до інформаційно-консультаційних сервісів, спрощує процедури отримання адміністративних послуг і укладання цивільно-правових угод, засновує та провадить бізнес в Україні дистанційно.

Ще однією перевагою для е-резидентів є можливість здійснення державної реєстрації себе як платника єдиного податку третьої групи спрощеної системи оподаткування. Податковою адресою е-резидента, який зареєструвався як фізична особа-підприємець, визнається місцезнаходження адміністратора, за яким він береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Адміністратором виступає державне підприємство «Дія».

Е-резидент-підприємець не може використовувати працю найманих осіб. Крім того, він може здійснювати виключно визначені види господарської діяльності, зокрема такі: видання комп’ютерних ігор (58.21 КВЕД); видання іншого програмного забезпечення (58.29 КВЕД); комп’ютерне програмування (62.01 КВЕД); інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп’ютерних систем (62.09 КВЕД); оброблення даних, розміщення інформації на вебвузлах і пов’язана з ними діяльність (63.11 КВЕД) тощо.

Проєктом закону також пропонується встановити спеціальні правила звітування е-резидентів, що є інструментом посиленого контролю за своєчасністю та правильністю сплати ними податків. Так, проектом закону встановлено, що для цілей оподаткування е-резидент-підприємець зобов’язаний вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, виключно в електронному вигляді та через електронний кабінет платника податків.

Чому це потрібно Україні? Е-резиденти відповідно до проєкту закону сплачують податки від своєї підприємницької діяльності в Україні, що позитивно впливатиме на інвестиційний клімат держави, активізацію та подальший розвиток національної економіки, на збільшення валового внутрішнього продукту та надходжень до державного бюджету.

Підводні камені е-резидентства. Серед ризикових моментів, пов’язаних із запровадженням е-резидентства, слід назвати, перш за все, відсутність конкретних заходів безпеки, які б належним чином  і сповна гарантували захист інформації е-резидентів та держави.

Вказаний момент є суттєвим, і більше того, в Естонії вже був досвід в 2017 році, коли уряд держави заморозив електронні смарт-картки програми електронного резидентства через два місяці після знаходження серйозної діри в безпеці, яка могла бути використана для викрадення особистості.

Отже, питання протидії кіберзагрозам та двостороннього захисту даних у разі е-резидентства потребує більш детального опрацювання та правового регулювання.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати