Відшуміли новорічні свята. Повертаємось до звичної робочої рутини, звичного робочого ритму. Згадуємо, на чому зупинилися перед великими різдвяно-новорічними канікулами, і що планували розпочати з нового року (який — вдало для нових починань — розпочався з понеділка).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
А що у нас нового у сфері КІК? Давайте ж згадувати!
Тож на чому ми зупинилися? Що було торік?
Минулого 2023 року було дві основні КІК-новини:
- по-перше, не ухвалили законопроєкт 8137 (який чекали понад рік). Обіцяють, що його ухвалять на початку 2024 року — побачимо…
- по-друге, у 2023 році почалася «перша КІК-звітна епопея» — минула перша хвиля «КІК, що звітують про свій прибуток за 2022 рік». Загалом, відповідно до чинних норм ПКУ, КІК-звіт за 2022 рік можна здавати до 01.05.2024 (для фізосіб; тут і далі писатимемо саме для фізосіб, оскільки їх значно більший відсоток серед контролерів, ніж «юриків»).
На жаль, чимало контролерів (і консультантів) навесні минулого року не до кінця розібралися зі ст. 39-2 ПКУ «Контрольовані іноземні компанії», і припустилися помилки. А саме: подали скорочений КІК-звіт (у цьому разі повний КІК-звіт мав подаватися до 31.12.2023, тобто «крайній термін подання звіту» скорочувався на 4 місяці — порівняно з тими, хто спочатку запланував подати звіт до 2024 року). У чому ж помилка? Деякі (або багато?) контролери надали «скорочений звіт» — забули подати «повний». І тепер на них чекає штраф (традиційно для КІК — величезний). Вже не вперше закликаю: будьте обережні та акуратні — найменша помилка в КІК загрожує великими неприємностями! Кожний контролер має вибрати собі надійного професійного КІК-консультанта. Якщо ви це ще не зробили –— потрібно діяти терміново!
А що буде у 2024 році?
Якщо коротко, на нас чекає:
1. Продовження/завершення епопеї зі здачі КІК-звіту за 2022 рік (хто не здав у 2023 році) сплата контролерами нарахованих КІК-податків.
2. Ухвалення (теоретично?) законопроєкту 8137, що істотно змінює «мінне поле КІК».
3. Здача КІК-звіту за 2023 рік (можливо…, а може й ні…, точно ми зараз не знаємо — все залежатиме від факту прийняття/неприйняття законопроєкту 8137).
Перша стаття (з циклу статей з КІК у 2024 році) буде присвячена найтерміновішому питанню — здачі КІК-звіту за 2022 рік.
Теоретично його потрібно подати до 01.05.2024. Ми радимо своїм клієнтам максимально прискорити цей процес. Бажано все зробити вже в січні. На те є кілька причин:
1. Основна. Звіт з КІК — штука складна. І хоча перший звіт (за 2022 рік) законодавці максимально спростили (зокрема, немає коригування прибутку КІК) ؙ— все досить складно. І часто неочевидно. Ось, наприклад, ситуація з якою зіткнулися вже багато консультантів: дивіденди, фактично виплачені іноземною компанією у 2022–2023 роках (але нараховані за підсумками 2020–2021 років) не є «дивідендами КІК». І норми КІК-законодавства на них не поширюються. Чому? Все просто — у період нарахування дивідендів (2020–2021 роки) іноземна компанія ще не була КІКом (вона стала ним тільки у 2022 році). Тому (отже) над «першим у житті» звітом щодо КІК — треба ретельно подумати. Прокрутити в голові різні варіанти. Знайти правильну відповідь. Все це потребує часу.
2. Ще нюанс: сьогоднішня редакція ст. 39-2 ПКУ «Контрольовані іноземні компанії» — далека від досконалості. Вона неякісна, суперечлива. Але... на сьогодні вона принаймні якось проговорена, проаналізована експертами. Експерти знають, де саме, та які проблеми у тексті статті 39-2 ПКУ. І докладуть зусиль, щоб ці проблеми/гострі кути — оминути. А їх багато… (наприклад, найодіознішою «проблемою» є «невизначеність Гейзенберга», коли у трикутнику Мінфін-ДПС-комітет ВРУ так і не дійшли спільної думки — чим саме є сума у 2 млн євро, що дає можливість не оподатковувати прибуток КІК. Що це — прибуток? Дохід? Точно ніхто не знає…). Якщо законопроєкт 8137 ухвалять вже у січні — зміниться текст закону. Так, новий текст уже рік (більше!) обговорюється на робочих групах. Але…, не зупиняючись на нюансах такого обговорення, — скажімо одне — ніхто не знає, якими саме будуть норми закону 8137. Ніхто не знає, як це все нове стикуватиметься зі «старим, що збережеться». Ніхто не знає, яким несподіваними та гострими проблемами обернеться для платника податків неякісний закон (а він знову неякісний). А штрафи, ви ж пам'ятаєте — космічні ... Тому — намагайтеся здати звіт до прийняття законопроєкту 8137.
3. Підготовка КІК-звіту вимагає досить багато часу. Наприклад, фінзвітність КІК (додаток до КІК-звіту) має бути перекладена професійним перекладачем та нотаріально засвідчена. Чи багато ви знаєте (навіть у Києві) перекладачів з латвійської або естонської (а ці країни мають великий попит у контролерів КВК, які займаються ІТ-діяльністю)? Тому, можливо, вам потрібно буде «постояти в черзі», чекаючи на «вікно» у перекладача, і він зможе взяти вашу КІК-фінзвітність у роботу. Та й консультанти, які готують звіт з КІК, у березні-квітні будуть супер перевантажені.
4. Насамкінець. Крім звіту з КВК, треба буде здати ще й декларацію з ПДФО. Там теж не все так просто… Знову-таки, форми декларації змінюються (нещодавно, з 1 січня відбулися чергові зміни)… Наприклад, як чорт із табакерки може «вистрибнути з-проєкт 8137», а після нього обов'язково буде зміна форми декларації … і в неї — свої нюанси. Ті ж отримані дивіденди КІК — залежно від року нарахування — будуть відображатися в принципово різних розділах декларації.
Отже, коротке резюме.
1. Найближчим часом на нас чекають наступні КІК-події:
- продовження/завершення епопеї зі здачі КІК-звіту за 2022 рік (хто не здав у 2023 році). Сплата контролерами нарахованих КІК-податків;
- прийняття (теоретично?) законопроєкту 8137, який суттєво змінює КІК-законодавство;
- здача КІК-звіту за 2023 рік.
2. Звіт з КІК за 2022 рік потрібно постаратися здати максимально швидко. Бажано в січні.