30 серпня 2017, 11:55

SEC попереджає інвесторів про шахрайські ICO-схеми

Валерія Митюшіна
Валерія Митюшіна юрист LEMAN International Law Group, експерт практики міжнародного оподаткування

28 серпня 2017 року Американська комісія з цінних паперів і бірж (The United States Securities and Exchange Commission - SEC) опублікувала Термінове звернення до інвесторів (Investor Alert), що містить рекомендації щодо визначення шахрайських схем, які використовуються в ICO-проектах.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Роз'яснення SEC будуть корисні не тільки американським інвесторам, тому що ознаки, за якими можна ідентифікувати скам-проект, практично ідентичні у всіх юрисдикціях.

SEC підкреслила, що останнім часом зросла кількість біржових проектів, пов'язаних з акціонерними компаніями і ICO, метою яких є отримання обманним шляхом коштів від інвесторів. Шахраї часто використовують такі схеми як "pump-and-dump" ("накачування і скидання") і маркетингові маніпуляції з публічними компаніями, які заявляють, що вони ніби то розробили нові технології. Такі компанії запускають ICO або аналогічний процес з розповсюдження токенів, щоб підвищити ринкову вартість своїх звичайних акцій і капіталу в цілому, не маючи для цього реальної підстави.

SEC оголосила, що вона залишає за собою право, в цілях захисту інвесторів та громадських інтересів, припиняти діяльність компаній на ринку (на будь-якій біржі на термін до 10 днів). При цьому, Регулятор буде керуватися такими обставинами, на які повинні звертати увагу і потенційні інвестори:

  • відсутність актуальної та достовірної інформації про компанії (наприклад, якщо вона протягом тривалого періоду не подає фінансову звітність);
  • сумніви в достовірності наданої публічно інформації, включаючи прес-релізи та звіти про поточне операційне і фінансове становище компанії;
  • сумніви в інформації про біржові торги, підозри в інсайдерській торгівлі, ринкових маніпуляціях і нездатності компанії проводити клірингові та розрахункові операції на біржі.

SEC звертає увагу, що інформація про припинення діяльності компанії на ринку, яку можна перевірити на сайті Регулятора, також може бути ознакою шахрайської схеми.

Однією з таких схем є шахрайство з мікрокапіталом ("microcap fraud" - різновид схеми "pump-and-dump"), коли невелика компанія торгує низькими за вартістю акціями ("microcap stocks"), включаючи акції з найменшою можливою вартістю ("penny stocks"). Таким капіталом простіше маніпулювати, адже історично дані акції є менш ліквідними, ніж капітал великих компаній. Це шахрайство характеризується наступними ознаками:

  • акцент на продажу акцій, а не на продажу продукції;
  • відсутність реальної бізнес-діяльності (активно розповсюджувані "penny stocks" можуть, за фактом, виявитися акціями сплячої полочной компанії - "dormant shell company"), яке характеризується малими обсягами прибутку і активів;
  • випуск великої кількості акцій без подальшого збільшення активів;
  • незобгрунтоване збільшення обсягу торгівлі акціями або їх ціни одночасно з рекламною активністю;
  • вищезгадане припинення діяльності, ініційоване SEC, щодо будь-яких цінних паперів емітента;
  • часті зміни в назві / видах діяльності компанії, її керівництві;
  • прес-релізи або заяви, які анонсують події, які потім не відбуваються (укладення угод, угод з анонімними партнерами);
  • використання в матеріалах компаній художнього мовлення, гіпербол, мовних засобів для додання виразності.

Дуже часто "microcap fraud" базується на інфоприводах, наприклад, скам-компанії часто просувають товари або послуги з шокуючим змістом: з відношенням до марихуани, вірусу Ebola і Zika, і т.д.

Маркетингові маніпуляції включають в себе поширення неправдивої інформації про компанії  з метою вплинути на вартість акцій, причому як позитивні, так і негативні. Методи поширення можуть бути будь-якими: веб-сайт компанії, прес-релізи, спам, соціальні мережі, чати.

Маркетингові маніпуляції - невід'ємна складова схем "pump-and-dump". Наприклад, в Інтернеті можуть поширюватися повідомлення із закликом терміново купувати акції або продавати їх, так як потім їх ціна впаде. Автор таких повідомлень найчастіше є інсайдером компанії або проплаченим промоутером, який отримує прибуток, продаючи акції після їх штучного "накачування" ("pump") внаслідок купівельного ажіотажу. Після "скидання" ("dump") акцій шляхом продажу шахраї перестають штучно завищувати їх ціну, вона обвалюється і інвестори втрачають свої гроші.

SEC дає інвесторам наступні поради:

  • завжди вивчати інформацію про компанію перед придбанням її акцій, особливо якщо її діяльність в якийсь момент була припинена SEC;
  • вивчати фінансове становище, організаційну структуру, бізнес-перспективи компанії. Зазвичай цю інформацію компанія подає державним органам (в США - SEC, в інших юрисдикціях також є спеціалізовані регулятори), і вона доступна на їх сайтах в безкоштовному доступі. Деякі компанії, через їх розмір та інші особливості, не подають звітність державним органам, що часто означає відсутність достовірної та актуальної інформації. Тому інвестор повинен оцінювати ризики перед вкладенням коштів в такі компанії;
  • пам'ятати, що інформація в будь-яких блогах, соцмережах і навіть на самому сайті компанії може бути недостовірною і навмисно вводить в оману;
  • виявляти особливу обережність щодо рекламних компаній ICO-проектів, особливо якщо компанія, що займається традиційною біржовою торгівлею, заявляє, що виходить на первинне розміщення відповідно до регуляторних вимог (наприклад, вимогами SEC), не уточнюючи при цьому, у чому полягає відповідність законодавству; або якщо така компанія має намір почати залучати капітал в тому числі за допомогою ICO або ініціює пов'язаний з ICO бізнес, описуючи свої плани неточними або безглуздими термінами або з використанням невизначеного технічного і юридичного жаргону.
Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати