Впродовж грудня 2021 – листопада 2022 рр. Королівство Таїланд головує в АТЕС (Азійсько-Тихоокеанське економічне співробітництво). Кульмінацією проведення заходів економічного спрямування стане зустріч лідерів держав-членів АТЕС 18-19 листопада 2022 року у м. Бангкок.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Історична довідка
Азійсько-Тихоокеанське економічне співробітництво (з анг. Asia-Pacific Economic Cooperation - APEC) є регіональним економічним форумом, який об’єднує фінансові прагнення 20 держав Азійсько-Тихоокеанського регіону та держави-агресора рф. АТЕС у 1989 році спільно заснували Австралія, Бруней-Даруссалам, Індонезія, Японія, Республіка Корея, Малайзія, Нова Зеландія, Республіка Філіппіни, Сінгапур, Королівство Таїланд і США. Метою організації є сприяння швидкому економічному зростанню та процвітанню Азійсько -Тихоокеанського регіону. З моменту заснування організації учасники АТЕС опрацьовують головне питання - зниження тарифів та інших торговельних бар’єрів у Азійсько-Тихоокеанському регіоні шляхом створення ефективної внутрішньої економіки та збільшення експорту. Сьогодні АТЕС також працює над створенням середовища для безпечного та ефективного переміщення товарів, послуг через кордони в регіоні шляхом узгодження політики економічного співробітництва.
Правотворчість та мета АТЕС
По-перше, АТЕС сприяє регіональній економічній інтеграції на основі юридично необов’язкових договорів, відкритого діалогу та в умовах дружньої співпраці держав-членів.
По-друге, на відміну від Світової організації торгівлі чи інших багатосторонніх торгових організацій, АТЕС не має договірних зобов’язань.
По-третє, рішення, прийняті в рамках АТЕС, ухвалюються на основі консенсусу, а зобов'язання беруться на добровільній основі.
АТЕС відрізняється від інших форумів, зосереджуючись переважно на питаннях економічної співпраці, що відокремлена від питань політики (принаймні такою є ідея співробітництва).
Шляхом досягнення торговельної лібералізації АТЕС визначило Богорські цілі (з анг. Bogor Goals), які були прийняті лідерами АТЕС в 1994 році в Богорі, Індонезія. Цілі окреслювали досягнення вільної та відкритої торгівлі в Азійсько-Тихоокеанському регіоні до 2010 року для промислово розвинутих економік і до 2020 року для країн, що розвиваються. Проте фактичні результати не повністю відобразили задекларовані цілі і методи співпраці довелося оновлювати в рамках зазначених Богорських цілей.
У межах юридично необов’язкової співпраці було досягнуто наступне:
- Більшість тарифів було знижено з 17% у 1989 році до 5,3% у 2018 році;
- Члени АТЕС здійснили централізацію експортно-імпортних процесів в Інтернеті через «Єдине вікно», що прискорило час, потрібний для переміщення товарів через кордон;
- Проведено оновлення логістичних мереж, що зменшило на 20% час для експорту-імпорту;
- Домовлено про зменшення тарифів для постачання товарів, що становлять інтерес для навколишнього середовища, себто сонячні панелі та вітряки;
- Регулярно проводяться зустрічі між експортерами та митними органами держав-членів АТЕС.
Водночас левова частка вищеперерахованих здобутків досягнута шляхом зобов’язань за юридично обов’язковими договорами у межах СОТ, АСЕАН, АСЕАН+3, ВРЕП та двосторонніми угодами між державами-учасницями.
Рекомендаційне підґрунтя співпраці одночасно вабить відсутністю міждержавного примусу і вповільнює поетапне зменшення тарифів у торгівлі та нетарифних бар’єрів. На практиці це означає, що держави-члени АТЕС уже десятки років обговорюють і не можуть дійти згоди щодо укладання Зони вільної торгівлі Азійсько-Тихоокеанського регіону. Пригадаймо, що серед інших членів АТЕС є Китай, США, та держава-агресор росія. Високо ймовірно, що ідея Зони вільної торгівлі Азійсько-Тихоокеанського регіону так і залишиться на рівні пропозиції. Кожна з держав, окрім позитивної чи негативної позиції щодо угоди, має і третє бачення – брати участь у саміті для знаходження економічних можливостей (вигоди) конкретно для свого народу, але не квапитися з ЗВТ, через політичну та безпекову ситуацію у світі.
А втім, лідери АТЕС у 2020 році підтримали документ іменований «Бачення Путраджайа 2040» («Putrajaya Vision 2040»), за яким сторони продовжуватимуть «економічну інтеграцію у регіоні через зону вільної торгівлі». План дій Аотеароа (Aotearoa Plan of Action) для виконання «Бачення Путраджайа 2040» розрізняє 3 напрямки роботи: 1) показники ефективності; 2) індивідуальні зусилля; 3) колективні зусилля. Зона вільної торгівлі Азійсько-Тихоокеанського регіону потенційно могла б створити найбільшу в історії угоду про лібералізацію торгівлі. Країни-учасниці АТЕС контролюють більше половини світової торгівлі, 60% світової економіки, мають ринок більше 3 мільярдів споживачів.
Питання зони вільної торгівлі Азійсько-Тихоокеанського регіону знову стоїть на порядку денному АТЕС. За словами Аурамон Суптавітум, Генерального директора Департаменту торгових переговорів Міністерства торгівлі Королівства Таїланд саміт АТЕС 2022 у Бангкоку має намір дати поштовх активному обговоренню ЗВТ, особливо після пандемії. За її словами актуальні проблеми торгівлі між країнами АТЕС, що були виявлені за результатами низки симпозіумів між приватним сектором, неурядовими організаціями та Урядами держав, мають бути вирішені в оновленій пропозиції ЗВТ. Саме тоді китайські та американські урядовці не були щедрими на коментарі щодо теми ЗВТ та усунення торговельних бар’єрів впродовж останнього року.
Цікаво наголосити, що з набранням чинності Всебічного регіонального економічного партнерства з 01.01.2022 до якого входять розвинуті країни АСЕАН та Китай, Японія, Австралія, економічні інтереси азійського регіону були достатньо захищені. Згідно з ст. 10.3 угоди ВРЕП сторони домовилися про національний режим, тобто кожна держава повинна надати інвесторам іншої держави не менш сприятливий режим, ніж той, який вона надає, за аналогічних обставин, власним інвесторам.
Варто привернути увагу до групи з конкурентної політики та права АТЕС, яка є відповідальною структурою за заохочення торговельного рівноправ’я, економічної ефективності через усунення бар’єрів. Групу з конкурентної політики та права створено при Економічному комітеті АТЕС. Група збирається щороку і складається з посадових осіб, відповідальних за дотримання законодавства про конкуренцію в усіх країнах-членах.
За головування Таїланду в 2022 році в АТЕС Група з конкурентної політики та права зосередилася на таких пріоритетах:
- Правотворчість у рамках відновлення економіки після пандемії;
- Цифрова трансформація та торговельна конкуренція;
- Конкурентна політика та сталий розвиток;
- Створення сприятливого середовища для відкритих, прозорих і конкурентних ринків;
- Взаємодія з міжнародними організаціями.
Значення АТЕС для України
Регіон АТЕС охоплює економіки, критичні для майбутнього економічного процвітання та безпеки України (окрім економіки держави агресора росії). АТЕС залишається єдиною транстихоокеанською регіональною організацією, яка проводить зустрічі на рівні лідерів держав, що можуть висловити як політичну підтримку Україні, так і надати економічні преференції.
АТЕС об’єднує державних діячів і представників бізнесу, які регулярно зустрічаються для реалізації проектів з широкого кола питань, від сприяння торгівлі та інвестиціям до цифровізації освіти. Незважаючи на географічну віддаленість України від Азійсько-Тихоокеанського регіону, спільний інтерес у пожвавленні торгівлі України з державами-членами АТЕС (окрім торгівлі з росією) є продовольчим та часто науково-технічним інтересом. Відповідно, якщо члени АТЕС матимуть волю запровадити повністю або частково ембарго на товари походженням з держави агресора рф – це позитивно відобразиться на безпековій ситуації в Україні та сприятиме ресурсному виснаженню росії.
Можливий дипломатичний демарш членів АТЕС проти позиції держави агресора росії вкотре нагадає азійському ринку, що правові акти створювалися для захисту прав людини або покарання винних, а економічні інтереси не мають шкодити природнім правам індивіда. Розмірковуючи над сумнівною перспективою імпорту, наприклад, ватника з росії до субтропічного клімату азійських держав, посадовці повинні пам’ятати, що правоохоронні органи України у цей же час розслідують 37 988 воєнних злочинів і злочинів агресії, вчинених з 24 лютого. У цих справах розслідуються вбивства 7254 і поранення 9774 цивільних осіб.
Незважаючи на відсутність прямого впливу Саміту АТЕС на економіку України, пріоритетним є продовження співпраці з миролюбними державами-членами АТЕС з метою обмеження ними споживання енергоресурсів з держави-агресора; зменшення імпортних тарифів та полегшення ліцензування українських товарів агропромислового комплексу; впровадження сучасних цифрових інструментів взаємодії між бізнесом і державою, які вже апробовані у межах АТЕС.