14 лютого 2022, 16:30

Рік Family Law: тренди у сімейному праві

Катерина Власюк
Катерина Власюк «Сімейний адвокат Катерина Власюк, АБ» керівниця, правозахисниця жінок

Якщо ще 6 років тому, коли я обрала своєю основною спеціалізацією сімейне право, мене не всі колеги розуміли, то зараз ніхто не заперечує, що ця галузь стрімко розвивається. Багато юридичних компаній створюють відповідні практики, деякі адвокати починають на ній спеціалізуватись, і це сприяє підвищенню якості надання послуг у сфері сімейного права.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Розлучення стало сучасним трендом у світі, де кожен має право на вибір, свободу та нове життя, якщо старе перестало задовольняти. Статистика свідчить, що лише 35% шлюбів проходять випробування часом, а решті пар доводиться розлучатись. Незважаючи на те, що 2020 р. став революційним для світу в цілому, і турботи про здоров’я та фінансовий стан вийшли на перше місце, розлучення не припинялись. Ба, більше — карантинні обмеження оголили проблеми в шлюбі, і багато пар усвідомили, що розлучення для них неминуче.

У 2020 р., за інформацією Міністерства юстиціїУкраїни, було подано 110 093 заяви про розірвання шлюбів. За інформацією Державної судової адміністрації, було розглянуто 102 454 позови про розлучення, і по ним прийняті рішення. Додамо до цих цифр невідомі нам кількості «цивільних шлюбів» та тих пар, які роз’їхались, але на розлучення не подавали. І не будемо забувати, що парам, у яких немає дітей, або вони досягли повноліття, шлюби можна розірвати у РАГС. Таких у 2020 р. було 28 929. Тобто у підсумку в 2020 р. відбулося 139 022 розлучення. Шлюбів при цьому, згідно офіційних даних, за 2020 р. в Україні було укладено 167 974. Тож різниця між кількістю шлюбів та розлучень становить усього 28 952. Але тут не враховані незареєстровані шлюби та розлучення, які не можна порахувати. Аналізуючи статистику попередніх 5 років, можу констатувати, що кількість шлюбів зменшується, а розлучень — росте. І це не українська проблема, а світова. Такі сучасні тенденції. Наприклад, троє з топ-5 світового рейтингу Forbes за останні 3 роки розлучились. Білл Гейтс за результатами 2021 р. опустився з 3-ої на 4-у сходинку у зв’язку з розділом майна і розлученням з Меліндою. А колишня дружина засновника Amazon Джеффа Безоса Макензі Скотт, отримавши свою частину після розлучення, почала займатись благочинною діяльністю і очолила у 2021 р. список найвпливовіших жінок світу.

Але юристам варто звернути увагу на те, що не всі довірителі готові обслуговувати бізнес і приватні інтереси в одній компанії. Тому рекомендую налагоджувати партнерську мережу та взаємовигідні контакти з сімейними юристами для передачі їм своїх клієнтів на виключно супровід сімейних спорів. Якщо в команді немає досвідченого адвоката-«сімейника», експериментувати не рекомендую, адже у «сімейці» є свої процесуальні нюанси і занурення у психологічну сферу, а отримавши негативний результат для клієнта, можна його втратити і отримати негативні відгуки, що відіб’ється і на основній компетенції та репутації компанії. У будь-якому разі сімейне право давно виросло з маленької галузі до сфери життя, яка часто впливає на все життя людини, і недооцінювати його не варто. Ми маємо пул компаній, які радять нас, і ми співпрацюємо на взаємовигідних умовах. Наші партнери впевнені, що довірителю ми надамо тільки послуги в полі сімейного права, тому за супровід їхнього бізнесу чи кримінальних справ вони можуть бути спокійні — клієнт залишиться з ними.

Ключові запити клієнтів

Щороку збільшується запит на укладання шлюбних договорів. Навіть при тому, що за 2020 р. їх уклали всього 2 796 пар, це все одно більше, ніж у попередні роки. Багато довірителів бояться їх укладати і навіть обговорювати з другою половинкою. Когось відлякує їх вартість і складність спрогнозувати все наперед. Але цікавість присутня, тому ми запустили пакет «Шлюбний договір», у якому всього за 5 тис. грн можна отримати шаблон шлюбного договору, який може підійти у 70% випадків, разом з текстовою та відео-інструкцією. По суті, це продукт з повного лікбезу, який можна використовувати без додаткового супроводу адвоката, щоб за дуже прийнятну ціну отримати максимум знань. Продаємо його через наш сайт, покупцями є пари на межі розлучень, юристи та нотаріуси. Проаналізувавши кількість звернень за стягненням аліментів, ми зрозуміли, що лише половина розлучених готові їх стягувати через суд. Решта або укладають нотаріальні договори по дітях, або обходяться без аліментів, а це щомісячні втрати. Для нас таке явище є показником низької юридичної обізнаності та небажання людей вирішувати ці питання через адвоката в суді в силу вартості послуг та часових затрат. Більшість батьків і досі не розуміють, що аліменти — це кошти дітей, і не стягуючи їх, вони потурають порушенням економічних прав своїх дітей. Вони бояться, що стягуючи аліменти, прирікають дитину на те, що до неї на старості звертатиметься батько чи мати за поверненням цих аліментів на своє утримання. Але рівень мінімальних аліментів зріс, і відповідальність за їх несплату посилилася. Всі ці юридичні особливості мають роз’яснювати адвокати. Ми це робимо в рамках соціального проєкту «На каву з адвокатом», де у щотижневих онлайн-трансляціях у прямому ефірі у соціальних мережах Інстаграм та Фейсбук пояснюємо нюанси сімейного права. Проєкт користується популярністю, і ми щотижня маємо відгуки вдячності від людей з усіх куточків України.

Також влітку 2020 р. ми запустили послугу отримання судового наказу на стягнення аліментів за 45 днів. Ця послуга користується популярністю у тих батьків, які хочуть швидко та легко стягнути аліменти з мінімальними фіксованими витратами на адвоката. Крім того, пройшовши з нашими довірителями більше 120 шлюборозлучних процесів, ми на запит сьогодення зробили договір про конфіденційність. Він може вберегти пару від оприлюднення приватної інформації, вберегти репутацію та не дати можливість зробити розлучення публічним. Також у 2022 р. готуємо революційний продукт для юридичного ринку в цілому і сподіваємось, що він буде гідно оцінений.

Законодавчі зміни за останній рік

Переконана, що лише практикуючі сімейні адвокати точно відчувають найбільш вразливі питання, які потрібно законодавчо врегулювати у рамках Сімейного кодексу, тому останні кілька років активно долучаюсь до реформування сімейного права. Це забирає багато часу та сил, але хто, як не ми, розуміє, що і як потрібно трансформувати, оскільки життя не стоїть на місці. І на щастя, є зміни, які вже активно працюють у найкращих інтересах наших довірителів. Зокрема, ми долучалися до прийняття закону «Про протидію та запобігання домашньому насильству» і вперше в Україні довели психологічне насильство, отримавши позитивне рішення суду. Брали участь у змінах, які започаткували реєстр боржників по аліментах, котрий, до речі, наробив багато галасу і мав супротив у стінах Верховної Ради, але в результаті спонукав деяких публічних батьків не тільки вчасно сплачувати, але й погасити аліменти наперед. Це привело до того, що рівень виконання справ по аліментах та суми отриманих коштів зросли в рази. Також пишаюся тим, що спрощено порядок виїзду за кордон дітей з метою відпочинку та участі у змаганнях. Адже раніше потрібно було за рік до літнього відпочинку подавати позов до суду в надії отримати можливість виїхати, а дітки, які займаються творчістю та спортом, просто не мали змоги їздити за кордон. Зараз це можливо через отримання розпорядження органу опіки або через суд.

На даний час я опікуюсь законопроєктом №3667 від 16.06.2020 р. «Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння формуванню відповідального батьківства». Активна підтримка його на власних сторінках у соціальних мережах, висвітлення в пресі, серед колег та громадських організацій дала свої результати. Нам вдалося потрапити на заслуховування проєкту в профільному підкомітеті та комітеті, й зараз він рекомендований до прийняття. Дуже сподіваюсь, що найближчим часом він буде ухвалений і зможе реально вирішити два важливі болі суспільства: комплексне розлучення та батьківський кіднепінг. Це виведе наше сімейне законодавство на новий рівень.

Медіація в сімейному праві

Я почала навчатись медіації ще 3 роки тому. Хоча в чистому вигляді її ніколи не проводила, навички застосовую у переговорних процесах. Нарешті у листопад 2021 р. був ухвалений Закон «Про медіацію», і сподіваюсь, що ця подія дасть новий поштовх розвитку цього прогресивного інституту. Що ж до прямого застосування медіації в сімейному праві, то, мабуть, супер-перспективи наступлять тільки тоді, коли у процесуальному кодексі буде прописаний обов’язок розгляду спору за участі медіатора, але це відбудеться не в найближчі кілька років.

Буму сімейної медіації в Україні не прогнозую, адже головне у процесі — це довіра до адвокатів та суддів, а вона в суспільстві підірвана. Має пройти час, щоб у нас сформувалися реєстр медіаторів, їхня репутація та список успішних кейсів, щоб люди усвідомили на реальних прикладах, як вона працює. І тоді, можливо, буде запит суспільства. А ще інколи медіацію не пропонують самі адвокати, які вважають, що їм невигідно, щоб спір вирішився швидко. Хоча я вважаю, що медіація і переговори мають коштувати стільки ж або й більше, ніж супровід справи в суді, адже майстерність переговорника заощаджує час і нерви сторонам і зберігає їм нормальні взаємини, а це в рази дорожче, ніж гроші. Думаю, ухвалення законопроєкту №3667 буде дуже сприяти такому переходу.

Також вважаю, що Україні прийшов час задуматись про створення сімейного суду. Адже відсутність пропаганди сімейних цінностей, сучасні тенденції розлучень та наявність великої кількості сімейних спорів потребують не тільки фахового адвокатського супроводу, а й суддівської спеціалізації у цій сфері. В роботі я стикалась з сімейними судами Мексики, Японії та Великої Британії і можу сказати, що рівень вирішеннями ними спорів набагато вищий та прогресивніший за рішення судів загальної юрисдикції. І так само, як адвокату складно щодня братись за справи у різних галузях — вбивство, ДТП, податкові перевірки, сімейні випадки, судді також не можуть якісно та швидко вирішувати сімейні спори наряду з іншими галузями.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати