Сплеск рейдерства житлової нерухомості за 2014-2015 рр. суттєво зачепив як схід країни (зі зрозумілих причин), так і Київ. Однією зі схем захоплення нерухомості є «документальна», коли підробляються правовстановлюючі документи, і квартира починає неодноразово перепродаватися.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Аналітика дає підстави вважати, що в Києві діє одна або кілька організованих злочинних груп, які підробляють документи, «користуються послугами» недобросовісних нотаріусів і змінюють законних власників житла. Після чого здійснюють кілька перепродажів до так званого «добросовісного набувача», у якого потім виникають законні підстави для права власності на нерухомість.
Законні власники дуже часто можуть навіть не підозрювати, що їх квартира вже кілька разів перепродана й у реєстрі нерухомого майна записана за іншою особою. Так, наприклад, злочинці дізналися, що в одній з квартир у центрі Києва вже кілька місяців ніхто не живе, а титульний власник квартири помер. Зловмисники, підробили документи та підготували договір, за яким нібито власник квартири за 5 років до смерті продав свою квартиру за незначну суму.
Користуючись тим, що БТІ міста Києва не зареєструвало прав власності, оскільки їм начебто не був наданий доступ до певного часу, злочинці через нотаріуса внесли зміни до реєстру власників нерухомого майна, тобто «переписали квартиру».
Потім вони провели ще кілька угод з різними людьми. До того ж, настільки увійшли в азарт, що навіть коли на одній з угод їх затримали правоохоронні органи, деякі з них отримали дублікат документів на квартиру у нотаріуса (оригінал вилучили правоохоронці) й знову перепродали квартиру.
Найчастіше злочинці зазіхають на об'єкти нерухомості, що належать іноземцям або людям, які живуть за кордоном. Страждають від шахраїв самотні особи, у яких родичі або далеко, або їх взагалі немає. Рідше, але буває і таке, що жертвами стають люди, які отримали квартиру у спадок, але думають, що туди можна в'їжджати тільки через 6 місяців після відкриття спадщини. Та й мало хто з добропорядних громадян перевіряє у реєстрі, чи належить йому його квартира.
Для того, щоб уберегтися від подібних випадків, краще не залишати нерухомість надовго без нагляду, бажано обтяжити житло яким-небудь обтяженням (наприклад, здати в іпотеку, закласти в кредит і т.д.), але робити це потрібно обережно, щоб саме обтяження не стало проблемою для власника.
Якщо ж нещастя вже трапилося, то обов'язково необхідно писати заяву до правоохоронних органів, залучати досвідчених адвокатів і захищати своє майно. Діяти потрібно швидко і вивірено!