27 квітня 2022, 15:55

Разом до перемоги! 10 кроків до відбудови України

Віктор Залізнюк
Віктор Залізнюк «ADER HABER» адвокат

Війна ще не скінчилася, а народ в унісон із владою уже відновлює країну. Це унікальне явище для світу: коли в Харкові людиноненависницька орда ще руйнує будинки, школи, парки і лікарні – у закатовані російськими нелюдами Бучі вже склять вікна і зводять мости. Весь державний апарат активно працює над програмами компенсацій завданих збитків, дипломатичний корпус на чолі з Главою держави, об’єднавши задля допомоги Україні світ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Якщо поділити етапи відновлення країни на умовні 10 кроків, то, з моєї точки зору, вони мали б виглядати наступним чином.

1. Перш за все необхідно на державному рівні зафіксувати збитки. Задля цього створити відповідні реєстри збитків або реєстр з відповідними підрозділами. На сьогодні існують низка інтернет-ресурсів та платформ, що адмініструються органами влади і неурядовими організаціями, на яких фіксуються злочини та збитки завдані рф нашій державі та народу. Однак, мова йде не про фіксацію як факт,  а про внесення даних до державного реєстру, що є достатньою підставою для виплати компенсацій або іншого шляху відновлення порушеного майнового права.

2. Для визначення підходів та складання конкретних планів відбудови держави необхідно зробити певну класифіковану інвентаризацію збитків залежно від виду об’єкту (активу), цільового призначення форми власності.

3. За наслідками інвентаризації доцільно визначити види і напрямки відбудови: приватна власність громадян (понад усе житло), державна та комунальна власність, включаючи критичні об’єкти інфраструктури, об’єкти військового призначення, об’єкти нерухомості та активи, що належать приватному бізнесу, непрямі збитки.

4. Рознісши все «по полицям» слід перейти до досить складного і з організаційної і, навіть, моральної точки зору питання: пріоритетів і черговості. І кожен з нас у цьому питанні годен навести нескінченні і переконливі аргументи на користь кожного пріоритету і кожної черги. Але ж і кожен з нас розуміє, що загальна пріоритетність - це відсутність пріоритетів. Тому, у цьому питанні необхідно застосувати науково-соціальні підходи. Бо цілком зрозуміло, яка трагедія для родини у якої російський нелюд забрав дах над головою і, в той же час, будівельні матеріали для відновлення цього даху необхідно везти через міст, який також потребує відновлення, а автомобіль, що буде його везти потрібно забезпечити паливно-мастильними матеріалами, які має доставити та реалізувати підприємець. Тому в цьому питанні все взаємозалежне і пріоритетність та черговість мають будуватися за принципом не виключності, а паралелі, коли усі напрямки нормальної життєдіяльності держави відбудовуються пропорційно та одночасно.

5. Далі слід сформувати черговість та скласти комплексний план відбудови України.

6. Цей та наступний крок стосуються матеріального забезпечення усіх заходів по післявоєнній відбудові країни, тому мають починатися паралельно з першими кроками, що зараз уже реалізується. Так, в першу чергу необхідно здійснити  розшук, примусове вилучення об'єктів права власності російської федерації, її резидентів в Україні та забезпечити звернення на нього стягнень, що необхідні для відбудови.

7. Значно складнішим є завдання держави по зверненню стягнень на майно і активи рф та її резидентів, що заморожене, конфісковане, заарештоване, чи обтяжене у будь-який інший спосіб забезпечення за кордоном. Вирішення цього питання можливе політико-правовим та дипломатичним шляхами, що включають у себе ухвалення спеціальних законодавчих актів країнами-партнерами та побудови безпрецедентних у довоєнний час юридичних конструкцій міжнародного права. 

8. Паралельно існує доцільність удосконалення та перегляду чинного законодавства України, як на рівні законів так і підзаконних актів з метою уникнення невиправданих бюрократичних процедур, недоречного формалізму, адже мова йде про життя людини та долю держави.

9. Кожен практичний  крок по відбудові має робитися з постійною модернізацією, впровадженням раціональних підходів. До прикладу: відновлюючи зруйновану росією інфраструктуру, не слід відтворювати безолаберні контрефективні радянські підходи, а варто зосередитись на енергоефективних технологіях, сучасному устаткуванні та матеріалах, що дозволять забезпечити людей якісними комунальними послугами з мінімально можливими затратами.

10. І десятий крок має бути комплексним, націленим не лише на післявоєнну відбудову країни, а і на її гідне майбутнє. Такий план розвитку та відбудови уже напрацьовано Міністерством економіки України та оприлюднено першим віце-прем’єр-міністром-міністром економіки Ю.Свириденко.

Коротко відтворю ключові принципи цього урядового плану:

  • Отримання повного доступу до ринків країн G7 та Євросоюзу через скасування всіх квот та імпортних мит для українських товарів.
  • Отримання повноцінного членства у Європейському Союзі  вже у 2024 році.
  • Дерегуляція та мінімальне втручання держави в роботу бізнесу.
  • Розширення автомобільних переходів та пунктів пропуску в напрямку Європейського союзу, збільшення залізничної логістики через сухі порти та вузли перевантаження на вузьку колію.
  • Пріоритетність експорту готової (переробленої) продукції  в металургійній та аграрній галузях, а не сировини.
  • Формування потужного військово-промислового комплексу із залученням передових IT-технологій (military-tech).
  • Нарощення енергетичних потужностей, в тому числі шляхом будівництва нових  атомних блоків.
  • Забезпечення себе газом власного видобутку, збільшивши видобуток та здійснивши програму термомодернізації задля досягнення енергетичної незалежності.
  • Кліматична модернізація.
  • Залучення до відбудови пріоритетно українців та максимальне використання вітчизняних ресурсів.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати