25 грудня 2023, 17:00

Практика виведення підприємців із переліку ризикових: нюанси воєнного часу

Віталій Пітецький
Віталій Пітецький «АО «Бачинський та партнери»» адвокат, керівник практики податкового права

Виключення підприємства з ризикових платників доволі складний процес, який передбачає чіткий алгоритм дій, особливо в реаліях воєнного часу, коли постійна зміна підзаконних актів та новели у законодавстві призводять до варіативності адміністративних та судових процесів. Щодо цього питання потрібно керуватися положеннями Порядку №1165 КМУ від 11.12.2019.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Які критерії податківці найчастіше застосовують для блокування

Передбачено вісім критеріїв ризикованості платника, які оцінюють контролюючі органи під час моніторингу. Якщо підприємець відповідатиме хоча б одному з них, податківці ухвалюють рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості. І тут випливають неприємні наслідки – блокування всіх податкових накладних та розрахунків коригування, що подає платник на реєстрацію.

Змін зазнали критерії 6 та 7, пов’язані з поданням звітності у воєнний час.

Починаючи з 11.01.2023, критерії 6 та 7 застосовуються з огляду на можливість або неможливість виконувати свої податкові зобов’язання. Інші критерії залишилися без змін. Найчастіше у практиці податкові органи вказують пункт 8 критеріїв ризиковості, оскільки він дозволяє застосувати статус ризикового платника ПДВ у будь-який момент. 

У цьому разі в рішенні про відповідність критеріям ризиковості має бути розшифрована інформація, за якою встановлена відповідність, а саме код податкової інформації. Його мета — дати можливість платнику ПДВ зрозуміти, що саме було підставою для прийняття рішення щодо ризиковості. Довідник кодів, а їх 18, затверджено наказом ДПС від 11.01.2023 №17 відповідно змін до Порядку №1165, що діють з 11.01.2023.

Які мають бути перші кроки підприємця для розблокування ПН/РК

У разі прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості не треба нехтувати своїм правом подавати пояснення комісії регіонального рівня. Разом з повідомленням в електронному вигляді подаються документи. Платник податку може доповнювати повідомлення будь-якою інформацією, яку вважає за потрібною. Такі повідомлення мають розглядатися протягом 7 робочих днів. 

Також є можливість подання таблиці даних платника ПДВ, як попереджувальний засіб для неблокування ПН, так і після блокування ПН прискорення процесу розблокування та попередження повторного блокування. Платник податків може бути присутнім на засіданні комісії, що приймає рішення про ризиковість.

У чому нюанс судового способу розблокування ПН/РК

Хоча адміністративний спосіб розв'язання питання може бути ефективний, у багатьох випадках наступним кроком є судове оскарження. Рішення про віднесення платника податку до ризикових із зобов’язанням виключити з переліку ризикових, та рішення про відмову та реєстрації ПН, РК в Єдиному реєстрі податкових накладних є доцільним оскаржувати одночасно. 

Іноді суди відмовляють платникам податків у разі, якщо підприємство не скористалося своїм правом досудового врегулювання та передчасно звернулось до суду, хоча до суду можна звертатися незалежно чи була застосована процедура адміністративного оскарження. За рішенням суду, що набрало законної сили комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку ризикових.

Отже, віднесення підприємства до переліку ризикових — критична ситуація для бізнесу, а вплинути правовими методами не завжди виходить оперативно, особливо у воєнний час. А тому варто аналізувати кожен крок, який може призвести до наслідків, адже попередити завжди легше.

А в разі настання таких наслідків бути готовим доводити свою позицію на всіх етапах оскарження, додавати всі можливі докази, для швидкого та потрібного результату залучати кваліфікованих фахівців із податкового права.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати