07 лютого 2022, 16:17

«Податкові дарунки» для власників земельних ділянок

Опубліковано в №3 (757)

Юлія Федосюк
Юлія Федосюк «Ario Law Firm» радниця, керівниця практики податкового права

Вже традиційно з початком нового року на українських платників податків чекає чергова порція податкових змін. У 2022 р. власники та користувачі земельних ділянок не стали винятком. Наприкінці 2021 р. Верховна Рада України ухвалила так званий «ресурсний законопроєкт», який стосується і власників та користувачів земельних ділянок.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


МПЗ

З 1 січня 2022 р. власники та користувачі земельних ділянок, що належать до сільськогосподарських угідь, знайомляться з МПЗ — мінімальним податковим зобов’язанням. Це мінімальний розмір податкового зобов’язання зі сплати податків, зборів і платежів, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю чи користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь.

Простими словами: законодавець вводить мінімальну суму податків, яку власник чи користувач сільськогосподарських угідь має сплатити в бюджет незалежно від того, отримує він дохід від такої ділянки чи ні. Якщо загальна сума податків, що сплачені власником чи користувачем с/г угідь, менша, ніж МПЗ, необхідно буде доплатити різницю. До суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок належать:

  • ПДФО та військовий збір з чистого оподатковуваного доходу від реалізації власної сільськогосподарської продукції;
  • ПДФО та військовий збір з доходів найманих працівників, доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок с/г призначення;
  • єдиний податок (у разі переходу в податковому (звітному) році зі спрощеної системи оподаткування на загальну);
  • земельний податок за ділянки, віднесені до с/г угідь, які використовуються у підприємницькій діяльності;
  • рентна плата за спеціальне використання води;
  • 20% витрат на сплату орендної плати за віднесені до с/г угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи, та/або які перебувають у державній чи комунальній власності.

МПЗ не визначається для земельних ділянок, що розташовані в дачних чи садових кооперативах, земель запасу, сільськогосподарських угідь, що станом на 1 січня 2022 р. знаходилися у межах населених пунктів, невитребуваних земельних часток (паїв), розпорядниками яких є органи місцевого самоврядування, крім тих, що здані в оренду, земельних ділянок зон відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення.

Загальне мінімальне податкове зобов’язання визначає податкова за податковою адресою власника чи користувача сільськогосподарських угідь та надсилає ППР (податкове повідомлення-рішення).

ПДФО від продажу земельної ділянки

Земельна ділянка є нерухомим майном, тому дохід, отриманий фізичною особою від її продажу, підлягає оподаткуванню за правилами оподаткування доходу від продажу об’єкта нерухомості. З 1 січня 2022 р. дохід від продажу протягом року другого об’єкта нерухомості оподатковується за ставкою 5%. Дохід від продажу протягом року третього та наступних об’єктів нерухомості підлягає оподаткуванню за ставкою 18%, крім випадків, коли майно отримане платником податку у спадщину (якщо земельна ділянка отримана у спадщину — за ставкою 5%). Тут важливим є той факт, що дохід від продажу третього та наступних об’єктів нерухомості може бути зменшений на документально підтверджені витрати на придбання об’єкта нерухомості, розташованого на території України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати