У грудні 2023 року Міністерство фінансів України оприлюднило та винесло на обговорення проєкт закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення оподаткування страхової діяльності в Україні».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Метою законопроєкту було внести зміни до окремих положень Податкового кодексу в частині податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб тощо.
Однак запропоновані зміни викликали невдоволення ряду асоціацій українських страховиків, оскільки у разі прийняття даного законопроєкту, вони б створили для страхових агентів нерівні умови оподаткування в порівнянні з іншими посередниками, наприклад, з страховими та перестраховими брокерами.
Щодо цього асоціації страховиків навіть направляли звернення до Міністерства фінансів України, Мінекономіки, Державної регуляторної служби та Національного банку з проханням не погіршувати їх становище та не оподатковувати ПДВ комісійну винагороду страхових агентів.
Наразі діяльність страхових агентів, що полягає в укладенні договорів зі страхувальниками від імені та за дорученням страхових компаній, не оподатковується ПДВ. Їх винагорода за такі послуги не включається до бази оподаткування ПДВ. Проте, згідно з проєктом змін до Податкового кодексу, розробленим Міністерством фінансів, послуги страхових агентів підлягатимуть оподатковуватимуться цим податком.
За даними Ліги страхових організацій України, агентські винагороди на вітчизняному страховому ринку (плата за послуги, пов'язані з укладанням та/або пролонгацією договорів страхування) у 2023 році перевищили 10 мільярдів гривень. Це майже 25% від загальної суми валових страхових премій. Дві третини цих винагород отримують фізичні особи-підприємці.
Водночас запропоновані зміни в законодавстві щодо оподаткування ПДВ послуг страхових агентів суперечать загальному принципу оподаткування посередницьких послуг на фінансових ринках. Адже інші фінансові послуги та комісійні виплати, що надаються фінансовими установами (банківські комісії, винагорода страхових брокерів тощо), не обкладаються ПДВ.
Важливо також зазначити, що запропоновані зміни в законодавстві щодо оподаткування страхової діяльності в Україні суперечать міжнародним зобов'язанням, взятим на себе Україною на шляху до євроінтеграції. Зокрема, це стосується Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
Згідно з Додатком до цієї Угоди Україна, у чітко визначені терміни, зобов'язана поступово наближати своє законодавство до законодавства ЄС. Угода також включає окремі пункти, що стосуються виконання Директиви Ради ЄС № 2006/112/ЄС від 28 листопада 2006 року «Про загальну систему податку на додану вартість».
Стаття 135 цієї Директиви чітко визначає, що "держави-члени повинні звільняти від оподаткування такі операції: …операції страхування та перестрахування, включаючи пов’язані з ними послуги, які надають страхові брокери та страхові агенти…".
Відповідно оподаткування ПДВ послуг страхових агентів суперечить європейській практиці та може призвести до: невиконання Україною своїх міжнародних зобов'язань; ускладнення процесу євроінтеграції; створення штучних бар'єрів для розвитку страхового ринку.
З огляду на вищезазначене, цей законопроєкт у такому виді не може бути переданий до Верховної Ради на голосування.