У сучасному світі швидкого розвитку інформаційних технологій важливе значення має розуміння податкової системи та її впливу на бізнес. ІТ-сектор відомий своєю інноваційністю та розвитком, тому важливо оперативно реагувати на зміни в законодавстві, щоб успішно планувати бізнес-стратегію та уникнути правових проблем.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Способи ведення бізнесу можуть варіюватися від самостійного підприємництва до партнерства з іншими особами чи компаніями. Для заснування бізнесу необхідно враховувати потенційні обсяги доходів та витрат, а також визначати контрагентів (фізичні особи чи компанії), з якими будете вести співпрацю, можливість залучення інвестицій у розвиток бізнесу, рівень відповідальності за діяльність (обмежена часткою чи усім своїм майном), форму ведення документообігу та бухгалтерського обліку тощо.
Обираючи варіант юрисдикції для майбутнього IT-проєкту, врахуйте такі критерії:
–– щоб податки були невисокими, а система оподаткування — прозорою;
–– розвитком IT-галузі була зацікавлена сама держава;
–– вартість реєстрації фірми та подальшого обслуговування була доступною.
На сьогодні однією з найпопулярніших форм власності в Україні вважається відкриття ФОП. Підприємець одноосібно здійснює свою діяльність, відповідає за зобов’язаннями, які пов'язані з такою діяльністю, та має можливість працевлаштовувати працівників. Україна має дві системи оподаткування доходу ФОП. Перша — це спрощена система оподаткування, яка передбачає сплату єдиного податку.
Спрощена система розділена на кілька груп платників єдиного податку:
І група — 302,8 грн (до 10% від прожиткового мінімуму);
II група — 1420 грн (до 20% від мінімальної заробітної плати);
III група — 5% від доходу або якщо ФОП є платником ПДВ — 3%.
Зокрема, представники ІТ-галузі обирають ІІІ групу, оскільки досить вигідна ставка податку, допустимий дохід — до 8 млн 285 700 грн і можна працевлаштовувати необмежену кількість працівників або вести діяльність без них. У разі перевищення максимального порогу доходу ФОП уже в наступному кварталі буде автоматично переведений до іншої групи єдиного податку або ж узагалі на загальну систему оподаткування. Сума перевищення доходу оподатковуватиметься за ставкою 15%.
Друга система оподаткування — загальна (18% податку на доходи, 1,5% військовий збір).
Загальна система є найвигіднішою для підприємців, у яких значні витрати. Із додаткових плюсів — відсутні обмеження щодо видів діяльності, вибору контрагента, кількості працівників. Крім вже згаданих податків, ФОПи, які заробляють на загальній системі оподаткування, можуть сплачувати й інші, а саме: ПДВ, податок на доходи нерезидентів, транспортний податок, акцизний податок, плату за землю, податок на нерухомість, екологічний податок тощо.
В обох системах оподаткування додатково сплачується єдиний соціальний внесок (ЄСВ), що становить 22% від мінімальної заробітної плати. На сьогодні це 1760 грн.
Сплата ЄСВ для ФОПів лишається добровільною до кінця воєнного стану. У п. 919 розд. VIII ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року №2464-VI зазначено, що ФОПи, які працюють на спрощеній системі оподаткування, як і ФОПи-загальносистемники та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, з 1 березня 2022 року і до кінця воєнного стану та ще рік після його закінчення можуть не сплачувати ЄСВ за себе. Проте в цьому випадку їм не нарахують страховий стаж.
Великий вплив на систему оподаткування відіграє схвалення Національної стратегії Міністерством доходів до 2030 року. Одні з передумов Національної стратегії — це покращення та ефективність адміністрування обов’язкових платежів митної та податкової системи в Україні, а також вимога Міжнародного валютного фонду у межах співпраці з Україною за чотирирічною програмою.
Планується другу і третю групи ФОП об’єднати в одну другу групу. Розмір податку залежатиме від обсягу отриманого доходу і ставок податку, які будуть диференційовані — від 3% до 17%. Ставка податку залежатиме від виду діяльності ФОПа. На сьогодні вона залежить від розміру мінімальної заробітної плати.
Після досягнення граничного розміру обороту ФОПи, які перебуватимуть на спрощеній системі оподаткування, підлягатимуть обов’язковій реєстрації платниками ПДВ.
Окрім цього, кожен ФОП, який перебуватиме на другій об’єднаній групі спрощеної системи, повинен буде використовувати РРО/ПРРО — засоби електронної фіксації розрахункових операцій. Загалом уже тепер ФОПи другої і третьої груп мають обов’язково використовувати такі технічні засоби, за винятком операцій, які проводяться в безготівковій формі.
Реформа спрощеної системи оподаткування триватиме не менше трьох років і розпочнеться не раніше ніж з 2025-го.
Для IT-фахівців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, будуть змінені ставки оподаткування. Залежно від виду діяльності вони коливатимуться від 3% до 17%. Найбільш витратні види діяльності оподатковуватимуться за найнижчими ставками, безвитратні чи маловитратні — за найвищими.
Наразі невідомо, за якими ставками оподатковуватиметься сфера ІТ. Найвірогідніше, діяльність, яка пов’язана з розробкою інтелектуального продукту без не передбачених додаткових матеріальних витрат, буде оподатковуватися найвище.
Для найманих працівників, які працюють в ІТ-індустрії та отримують зарплату, що оподатковується за ставкою 18% ПДФО і 1,5% військовий збір, буде запропоновано диференційований підхід до оподаткування зарплат. А саме — використати кілька ставок ПДФО (одну або дві) для частини доходу для людей, які отримують високі зарплати. При цьому поріг таких доходів наразі не визначений.
Такі зміни запровадять не раніше ніж з 2025 року і не швидше ніж на наступний рік після досягнення ефективного контролю за доходами громадян.
Оподаткування доходів IT-бізнесу може змінюватися в різних країнах Європи і залежить від податкових законів та політик, які діють у кожній конкретній юрисдикції. Зазвичай ставка оподаткування для IT-бізнесу в Європі може бути вищою, ніж в Україні.
Однією з найпопулярніших юрисдикцій вважається смарагдовий острів — Ірландія. Країна відома своїм низьким корпоративним податком на прибуток — 12,5%, а також наявністю IP-Box (Intellectual Property Box). Це спеціальна програма податкового стимулу, яка використовується для привертання і розвитку IT-бізнесу в Ірландії. IPBox спрощує оподаткування прибутку, здобутого від інтелектуальної власності, такої як патенти, авторські права, торгові марки та інші інтелектуальні власності.
Основні переваги IP-Box в Ірландії для розвитку IT-бізнесу є такими:
1. Знижений корпоративний податок і спрощене оподаткування прибутку від інтелектуальної власності.
2. Заохочення до створення, комерціалізації та реалізації нових технологій та інновацій.
3. Залучення іноземних інвесторів та стимулювання розвитку технологічних компаній в Ірландії.
4. Збільшення конкурентоспроможності та стимулювання наукових і дослідницьких проєктів у галузі ІТ.
Крім того, Ірландія відома своїм дружнім для бізнесу середовищем, яке сприяє розвитку технологічних компаній. Так, практично всі американські IT-гіганти для відкриття дочірніх компаній у Європі віддають перевагу цій юрисдикції.
У список не менш привабливих юрисдикцій входять Нідерланди, Люксембург та Естонія. Проте перед вибором країни для реєстрації свого IT-бізнесу рекомендується консультуватися з експертами з податкового планування та проводити докладні дослідження юридичних аспектів та інших чинників, що можуть вплинути на вибір оптимальної локації для вашого бізнесу.