20 квітня 2021, 16:08

Операція «Вакцинація». COVID-19 вже стає правовою історією

Місяць тому Верховна Рада України ухвалила закон, за яким виробники вакцин були звільнені від відповідальності за можливі ризики вакцинації.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Тоді, 19 березня, 236 народних депутатів проголосували за внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо державної реєстрації вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів під зобов’язання».

Згадаймо ситуацію, у якій тоді опинилася не тільки Україна, а й людство загалом. ВООЗ в авральному порядку намагалась пришвидшити розробку вакцини, тому й дала «зелене світло» її виробникам. Таким чином, усі вакцини, які зараз використовуються у світі, фактично не пройшли завершальні довготривалі клінічні дослідження. І це цілком зрозуміло, адже якщо йти «по процедурі» означає, що багато хто у всьому світі просто не дочекається вакцини.

Учасники механізму COVAX погодились звільнити виробників вакцин від відповідальності за певні ризики, що можуть виникнути внаслідок їх застосування.

Також від неї були звільнені медпрацівники, які проводять щеплення (якщо вони діяли згідно з інструкцією та по протоколу). І це також цілком зрозуміло, адже перший же позов проти якогось медпрацівника призвів би до тотальної відмови інших робити щеплення.

Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов наголосив, що відповідальність за наслідки вакцинації «ми беремо на себе. Тобто не виробник відповідає, а буде відповідати Україна. Мені здається, що українці все ж таки довіряють Українській державі. Щодо самої відповідальності, то вона полягає, перш за все, в компенсації заподіяної шкоди, якщо така станеться в процесі вакцинації».

Наприкінці березня стало відомо, що в Україні створюють фонд для компенсації побічних наслідків від COVID-вакцини. Йдеться про випадки, що можуть призвести до інвалідності або смерті. Сума компенсації становитиме від 600 до 800 тисяч гривень. За словами заступника голови МОЗ Ігоря Іващенка, для відстеження причинно-наслідкового зв’язку між вакцинацією та погіршенням здоров’я буде створена відповідна комісія.

Як працюють подібні комісії з підтвердження інвалідності та ін. відомо багатьом українцям. Ви вірите, що щось зміниться у зв’язку із COVID-19?

А тим часом у Данії 37 осіб, більшу частину яких (29) вакцинували препаратом британсько-шведської компанії AstraZeneca, ще вісім отримали щеплення з використанням засобу американо-німецького концерну Pfizer – BioNTech, подали судові позови через побічні ефекти. Ще один позов подав родич загиблого після щеплення.

Карен-Інгер Баст, керівник Данської асоціації страхування пацієнтів, яка займається питаннями компенсації жителям країни за серйозні побічні ефекти після застосування ліків, заявила: «У світлі того, що майже мільйон громадян щеплені хоча б однієї дозою вакцини, таких позовів досить багато. Але існує кілька випадків, які ми хотіли б розглянути, тому що вся ідея системи компенсації пацієнтам полягає в тому, що при серйозних, тривалих побічних ускладненнях повинна бути можливість її отримати».

Водночас у Швеції майже 150 осіб зажадали компенсації від страхової каси з питань лікарських препаратів через ускладнення після вакцинації від COVID-19. У двох випадках мова йде про летальні наслідки.

Тобто зараз, коли люди потроху вибираються з психологічної ями, у якій опинилось рік тому, вони згадують про свої права. І будуть їх захищати. У західних країнах для цього є відповідні правові механізми.

А тим часом, 8 квітня Європейський суд із прав людини постановив, що обов’язкова вакцинація є законною та може бути необхідною в демократичних суспільствах. До ЄСПЛ звернулись чеські родини, які виступили проти обов’язкової вакцинації дітей. І хоча відповідна скарга безпосередньо не стосується COVID-19 ( у Чехії дітей обов’язково потрібно вакцинувати проти правця, коклюшу, кору та дифтерії), рішення по ній створило прецедент, згідно з яким обов’язкові щеплення (у тому числі й проти короновірусу) не суперечать Європейській конвенції з прав людини.

В Україні, як відомо, також багато «вакциноскептиків», зокрема й COVIDних. Яким правовим чином вони будуть поводитися в цьому випадку? А їхнє оточення: на роботі, у навчальних закладах? Яким правовим чином будуть поводитися ті, хто хоче, але не може провакцинуватися? Чи не будуть вони подавати позови на державу, яка, за словами міністра Степанова, «взяла на себе всю відповідальність» за наслідки вакцинації?

Адже якщо у багатьох країнах світу центри вакцинації є скрізь: від аеропортів і аптек до ТРЦ, про них повідомляють величезні банери на вулицях та позначки у GPS-навігаторах, то у нас…

Отже, як бачимо, COVID-19 потроху стає й правовою історією. Та чи готова до неї Україна?

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати