05 червня 2024, 13:21

Оформлення ліцензій на роздрібну торгівлю алкоголем і тютюновими виробами в Україні: про що варто знати підприємцям?

Тетяна Шуляк
Тетяна Шуляк «MK Legal Service» адвокатка практики супроводу HoReCa I Retail

Продаж алкоголю та тютюнових виробів у магазинах і закладах харчування вимагає у власників додатково підготуватися та отримати окремі дозволи. На додачу до цього влада періодично підвищує акцизи та відповідальність за порушення умов продажу таких товарів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Тетяна Шуляк, юристка практики супроводу HoReCa та Retail MK Legal Service, у своїй статті розповідає, як підприємцям отримати дозвіл на торгівлю алкоголем і тютюновими виробами та зменшити ризики для свого бізнесу.

Базові вимоги до отримання дозволів

Відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» 02.03.2015 № 222-VII (надалі Закон № 222-VII), діяльність із роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами в Україні підлягає ліцензуванню. Безпосередньо процедура отримання ліцензії, вимоги до суб'єктів господарювання, що планують провадити таку діяльність, а також документи, які для цього необхідні, регламентуються Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі — Закон № 481/95-ВР).

Здійснювати продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів можуть:

— юридичні особи — платники податку на загальній системі оподаткування;

— фізичні особи-підприємці — платники податку на загальній системі оподаткування;

— фізичні особи-підприємці на спрощеній системі оподаткування (2-3 група) — можуть отримати ліцензію на торгівлю пивом та/або сидром, пері (без додавання спирту).

Юрособам платникам єдиного податку, на жаль, не можна торгувати ні алкогольними напоями, ні тютюновою продукцією — ні гуртом, ні вроздріб.

Вибір приміщення

Якщо в майбутньому, в закладі або магазині, ви маєте на меті продавати алкоголь, це необхідно враховувати вже на етапі підписання договору оренди.

Тут вам потрібно буде відповісти на три важливі запитання:

1. Які підакцизні товари ви плануєте продавати?

Якщо для реалізації тютюнових виробів та пива обмеження щодо площі місця торгівлі не передбачене, то для реалізації алкогольних напоїв (у тому числі й сидру) торговельна площа приміщення має становити не менше 20 кв. метрів.

2. Чи торгували алкоголем або тютюном попередні орендарі?

Якщо торгували, а їхні ліцензії залишаються чинними, то у видачі ліцензії вам відмовлять. Тут діє правило «одне приміщення = один суб’єкт = одна ліцензія». Відповідно попередні орендарі мають свої ліцензії анулювати самостійно.

3. Скільки орендарів здійснюють продаж алкоголю та тютюну в одній будівлі?

Частими є випадки, коли орендодавець володіє групою приміщень, розміщених за однією адресою, або одним великим (наприклад, ТРЦ), на території яких розташований не один ресторан.

І якщо в ТРЦ за орендарем буде закріплений окремий лот із номером, який і стане ідентифікатором при отриманні ліцензії, то у звичайній великій будівлі (групі приміщень) доведеться «чаклувати» з адресою: потрібно буде брати технічний паспорт, з’ясовувати наявні номери приміщень, що передаються в оренду, та фіксувати адресу в договорі із зазначенням цих номерів приміщень. Це дозволить отримати ліцензію без перешкод, якщо за стінкою вашого приміщення вже здійснюється торгівля алкоголем.

Оформлення 20-ОПП та РРО/ПРРО

Якщо договір оренди підписаний або ви маєте приміщення у власності, наступним кроком буде подача повідомлення про об’єкти оподаткування, об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма 20-ОПП).

Ця форма є обов’язковою для подачі — не лише для отримання ліцензій, а і для інших суб’єктів господарювання, адже до 20–ОПП вносяться дані саме про майнові об’єкти, які приносять дохід платнику податків та відображають інформацію про майнові об’єкти — як власні, так і орендовані.

Після подачі 20-ОПП об’єкт торгівлі необхідно обладнати реєстраторами розрахункових операцій та/або програмними реєстраторами розрахункових операцій (РРО/ПРРО).

Як і 20-ОПП, РРО/ПРРО є обов’язковим для суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за готівку або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) під час продажу товарів і наданні послуг у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Ця вимога передбачена Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР.

Подати 20-ОПП, як і зареєструвати РРО, зараз можна в електронній формі через Електронний кабінет платника податків. Під час вибору програмного реєстратора весь шлях від подачі 20-ОПП до реєстрації ключа касира можна пройти безпосередньо на сервісі, ПРРО якого ви обрали.

Плата за ліцензії

Законом № 481/95-ВР передбачена щорічна плата за ліцензії до місцевих бюджетів.

1. Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (крім сидру та перрі без додавання спирту) вноситься за кожний зазначений у ліцензії РРО і за один рік становить:

— у межах міст — 8000 грн;

— на території сіл і селищ, які не розташовані в межах міста — 500 грн.

2. Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю сидром і перрі становить 750 грн за кожне місце торгівлі незалежно від його територіального знаходження.

3. За роздрібну торгівлю тютюновими виробами необхідно заплатити:

— у межах міст — 2000 грн за кожне місце торгівлі;

— для місць торгівлі, розташованих на території сіл і селищ, — 250 грн за кожне місце торгівлі.

Тобто якщо в одному місці торгівлі перебувають, наприклад, два РРО/ПРРО, то за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями потрібно сплатити не 8000, а 16 000 грн на рік. Однак за ліцензію на торгівлю тютюновими виробами або сидром ви сплачуєте за все місце торгівлі, без прив’язки до кількості РРО/ПРРО.

Заява та супутні документи

Заяву на отримання ліцензії можна подати особисто, поштою або в електронному вигляді.

У заяві необхідно зазначити таку інформацію:

— деталі про суб’єкта господарювання;

— вид діяльності, на провадження якого хочете отримати ліцензію;

— адреса місця торгівлі.

Також у заяві потрібно вказати перелік РРО/ПРРО та інформацію про них:

— модель;

— модифікація;

— заводський номер;

— виробник;

— дата виготовлення;

— реєстраційні номери посвідчень РРО або фіскальні номери ПРРО, які перебувають у місці торгівлі;

— дата початку їхнього обліку в контролюючих органах.

До заяви необхідно додати такі документи:

— копія документа, що підтверджує право власності та/або користування приміщенням, в якому буде здійснюватися торгівля (якщо приміщення в оренді, потрібно надати копію договору оренди та документи про право власності на приміщення);

— платіжне доручення з відміткою банку про сплату державного збору за видачу ліцензії;

— кілька фото самого приміщення, входу до приміщення та фото приміщення зовні;

— довіреність, якщо документи подає представник.

Строк розгляду заяви та супутніх документів становить 10 днів. У разі позитивного рішення податковий орган видає ліцензію.

Штрафи за відсутність ліцензії

За торгівлю алкогольними напоями або тютюновими виробами без наявності ліцензій стаття 17 Закону № 481/95-ВР передбачає відповідальність у розмірі 200% вартості отриманої партії товару (та не менше 17 000 грн).

Передбачена також і адміністративна відповідальність за торгівлю без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, – у вигляді штрафу від 17 000 грн до 34 000 грн. За таке порушення можуть накласти додаткову, ще більш неприємну санкцію — конфіскацію виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини та грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення. За повторне порушення (або за отримання від такого порушення доходу в особливо великих розмірах, тобто 1 514 000 грн і більше) доведеться заплатити штраф від 34 000 грн до 85 000 грн.

Варто звернути увагу, що відповідальність передбачена і за здійснення роздрібної торгівлі через РРО/ПРОО, не зазначений у ліцензії. За таке порушення можуть накласти штраф у розмірі 200% вартості реалізованої продукції через такий РРО/ПРОО (але не менше 10 000 грн).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати