24 травня 2021, 15:22

Обмін правами оренди земельних ділянок: можна міняти тільки однакові ділянки в межах масиву чи поруч

Опубліковано в №10 (740)

Леонід Лазебний
Леонід Лазебний головний редактор інформаційної-правової платформи Lex, адвокат, співзасновник компанії «Активлекс»

Обмін правами користування земельними ділянками для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського чи особистого селянського господарства став можливий після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10 липня 2018 р. № 2498-VIII. Такий обмін уможливили для ділянок усіх форм власності шляхом взаємного укладання договорів оренди або суборенди за умови, що вони мають однакову вартість або різниця між їх грошовими оцінками становить не більш 10%, а також розташовані у масиві земель сільськогосподарського призначення (ст. 8-2 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Згідно зі ст. 14 Закону «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 5 червня 2003 р. № 899-IV та з урахування положень пп. Б п. 15 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, об'єктом обміну можуть бути, як і у випадках купівлі-продажу або іншого відчуження чи зміни цільового призначення, виключно розпайовані земельні ділянки. Для обміну правами користування, до якого зазвичай вдаються з міркувань оптимізації господарювання (віддаленість ділянок, доступ до них, зручність обробки тощо) один землекористувач має звернутися до іншого з пропозицією і проєктом договорів оренди обох ділянок, а той має дати відповідь на таку пропозицію протягом місяця. У разі недосягнення згоди такі договори, згідно зі ст. 8-2 Закону № 161-XIV, можуть бути визнані укладеними за рішенням суду, але спорів з такими вимогами поки не траплялося.

Як і інші договори оренди, договори про обмін правами користування мають бути засвідчені нотаріально та пройти державну реєстрацію, на що, зокрема, вказала Велика Палата ВС у постанові по справі № 322/1178/17.

Крім того, слід пам'ятати про особливості обміну правами оренди:

• припинення дії одного з договорів оренди (суборенди) земельної ділянки, укладених у порядку обміну правами користування, припиняє дію іншого, укладеного взамін, про що обов'язково зазначається у таких договорах;

• розмір орендної плати (плати за суборенду) має відповідати орендній платі (платі за суборенду) за договором, що укладається взамін;

• строк оренди (суборенди) не повинен перевищувати строк користування земельною ділянкою за договором, що укладається взамін;

• якщо договір укладає орендар для формування цілісних масивів, згода власника ділянки не потрібна, однак орендар залишається відповідальним перед орендодавцем за виконання договору оренди — виплату орендної плати та інших зобов'язань.

Покроковий алгоритм обміну, всі нормативні вимоги до нього та інші його особливості — у новій процедурі обміну правами оренди земельних ділянок в системі аналітичних інструментів юриста Lex.

13.05

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати