15 серпня 2024, 18:27

Обчислення строків досудового розслідування в об’єднаних кримінальних провадженнях: єдність підходів

Семен Ханін
Семен Ханін «АМБЕР» керуючий партнер, адвокат, к.е.н., заслужений юрист України, член правління ААУ

Розрахунок строків досудового розслідування злочину у кримінальному проваджені залишається важливою темою для всіх учасників судового процесу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З дуже цікавою думкою слідчого судді зіткнувся я в судовому засіданні.

Слідчий суддя вважає, що виходячи зі змісту п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України:

«З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене: ….протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні ЗЛОЧИНУ»

та виходячи зі змісту ч. 4 ст. 294 КПК України:

«строк досудового розслідування ЗЛОЧИНУ може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження»

випливає, що В МЕЖАХ КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ ОДНОЧАСНО МОЖУТЬ ІСНУВАТИ РІЗНІ СТРОКИ ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ ЗЛОЧИНІВ, а строки досудового розслідування продовжуються не в кримінальному провадженні, а щодо злочинів!!! Тобто повідомили, наприклад, особу про підозру у вчиненні особливо тяжкого злочину за ч. 5 ст. 191 КК України 01.09.2023, а 15.09.2023 – про підозру у вчиненні особливо тяжкого злочину за ч. 3 ст. 209 КК України у єдиному кримінальному провадженні. Відповідно у цьому кримінальному провадженні є одночасно два строки досудового розслідування – 2 місяці з 01.09.2023 по злочину за ч. 5 ст. 191 КК України, та 2 місяці з 15.09.2023 по злочину за ч. 3 ст. 209 КК України.

На мій погляд, це хибна позиція.

Моя позиція ґрунтується на наступному.

Згідно з ч. 1 ст. 219 КПК України «Строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження». Тобто у кримінальному провадженні після (ПЕРШОГО) повідомлення особі про підозру починають йти строки досудового розслідування. Надалі в межах цього кримінального провадження всі наступні нові повідомлення про підозри про вчинення інших злочинів не змінюють того, що загальний строк у провадженні обраховується саме з дати повідомлення про ПЕРШУ підозру.

Крім змісту ч. 1 ст. 219 КПК України, це також випливає зі змісту ч. 7 ст. 217 КПК України: «Днем початку досудового розслідування у провадженні …. в якому об’єднані матеріали кількох досудових розслідувань - день початку розслідування того провадження, яке розпочалося раніше». Тобто при розслідуванні двох кримінальних проваджень по двох різних злочинах після їх об’єднання в єдине у кримінальному провадженні існує ЄДИНИЙ строк досудового розслідування, який відраховується від першого повідомлення про підозру особі.

Уже після того, як я написав цей допис, знайшов Постанову ВС у справі 991/9420/23 від 19 грудня 2023 року. Вказана Постанова (на мій погляд) повністю підтверджує мою думку:

«31. Виходячи з вимог ч. 6 ст. 219 КПК, СТРОК ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ ПРИ ОБ`ЄДНАННІ КРИМІНАЛЬНИХ ПРОВАДЖЕНЬ ВИЗНАЧАЄТЬСЯ ЯК ЗАГАЛЬНИЙ. Отже, при вирішенні питання про продовження строку досудового розслідування в об`єднаному кримінальному провадженні слід виходити з цілісності цього провадження та загального характеру такого строку. 

32. Як уже було зазначено вище, на підставі ч. 1 ст. 217 КПК у цьому кримінальному провадженні було об`єднано матеріали досудових розслідувань, в яких було встановлено достатні підстави вважати, що кримінальні правопорушення, щодо яких здійснюються ці розслідування, вчинені одними й тими самими особами. При чому у частині з них ряду осіб повідомлено про підозру, а інша частина розслідується за фактом.»

Тобто ВС додатково до моїх аргументів звернув увагу на зміст ч. 6 ст. 219 КПК України.

Велика подяка.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати