09 вересня 2024, 13:39

Невирішені питання мобілізації та бронювання працівників

У зв'язку з постійним продовженням в Україні проведення загальної мобілізації населення в особливий період питання бронювання працівників стоїть для роботодавців доволі гостро.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Насправді їхню стурбованість можна зрозуміти, оскільки у зв'язку з недосконалостями організації цієї процедури бронювання часто роботодавці не можуть досягти позитивного для себе результату та зберегти свій найцінніший ресурс – людей. Які ж питання щодо мобілізації та бронювання працівників є найгострішими та чи існують у них шляхи вирішення, з'ясовували юристи юридичної компанії "ЕВЕРЛІҐАЛ" – радник Світлана Тетеря та молодший юрист Карина Підмурняк.

Потрібно зазначити, що з моменту прийняття Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (далі – Порядок № 76), Уряд України активно працює над удосконаленням цієї процедури, забезпечуючи періодично внесення змін до відповідної законодавчої бази, останньою з яких стала постанова від 16.08.2024 № 988.

Однак, попри це, продовжують залишатися невирішеними декілька глобальних проблем, на які часто скаржаться роботодавці.

По-перше, існують складнощі в підготовці документів військовозобов'язаних працівників для подачі на бронювання. Досить часто перешкодою у бронюванні працівників стають такі проблеми як неактуальність форми військово-облікового документа (далі – ВОД) працівника чи взагалі його відсутність, відсутність у ВОД даних про військове звання чи військово-облікову спеціальність (далі – ВОС) та інші помилки, неактуальність раніше присвоєної працівнику ВОС, відсутність даних про працівника в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі – Оберіг) повністю або частково чи невідповідність даних про працівника у реєстрі з даними у його ВОД.

Їх усунення вимагає особистого відвідування працівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК), що наразі вимагає значних часових витрат та ще й подекуди закінчується мобілізацією працівника замість його бронювання, адже наявність у роботодавця права забронювати працівника жодним чином не перешкоджає його мобілізації.

Розв'язанням цієї проблеми могло б стати надання можливості заміни ВОС, виправлення помилок у ВОД або даних в "Оберіг" у дистанційному режимі без відвідування працівником ТЦК, зокрема, через застосунок "Резерв+" чи вебпортал "Дія", або запровадження законодавчої заборони на мобілізацію працівника на період проходження ним процедур військового обліку для цілей подальшого бронювання. Останній варіант також допоміг би з розв'язанням проблеми мобілізації працівників, які були подані у списках на бронювання, але щодо яких ще відсутній наказ Мінекономіки про бронювання або які ще не були зараховані на спеціальний військовий облік.

По-друге, наявні певні складнощі в погодженні Міноборони списків працівників на бронювання. Не враховуючи недотримання строків погодження, систематичною проблемою є повернення списків без погодження без конкретизації причин, які стали підставою для повернення, зокрема, працівників, через яких список не було погоджено, що суттєво ускладнює усунення відповідних недоліків.

Водночас потрібно також зазначити, що Порядком № 76 не визначено чіткий перелік підстав, з яких Міноборони може повернути списки без погодження. Ці проблеми можуть бути вирішені або через внесення змін до Порядку № 76 щодо визначення підстав повернення Міноборони списків на бронювання без погодження та порядку надання зауважень ним зауважень до списків у такому випадку, або принаймні через зміну Міноборони підходу до погодження списків.

Частково вказані проблеми були вирішені із запровадженням так званого електронного бронювання через вебпортал "Дія", яке суттєво спростило цей процес, зокрема, як у частині строків цієї процедури, так і даних, які необхідні для бронювання (для цього нема потреби зазначати актуальне військове звання чи ВОС працівника). Однак наразі цей механізм бронювання з технічних причин залишається недоступним для низки суб'єктів, у т.ч. для відокремлених підрозділів юридичних осіб, виконавців проєктів міжнародної технічної допомоги, представництв міжнародних організацій, постійних представництв нерезидентів, а також у випадку, якщо про працівника відсутні відомості в "Оберіг" або на вебпорталі "Дія" не відображаються відомості про його працевлаштування. Також існують технічні проблеми з коректним відображенням на порталі відомостей про кількість військовозобов'язаних працівників, вирішення яких найближчим часом очікується від Мінцифри.

Сподіваємося, що з часом Уряду вдасться забезпечити функціонування процедури електронного бронювання для всіх роботодавців, які мають право на бронювання працівників, що дозволить зробити цю процедуру максимально швидкою і прозорою та мінімізувати ризики мобілізації працівників.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати