17 лютого 2021 р. Верховна Рада України прийняла за основу законопроект №4184, більш відомий як «законопроект про податок на Google» (далі — Законопроект). Основна його мета — збільшити доходи державного бюджету шляхом оподаткування електронних послуг, які надаються нерезидентами фізичним особам на митній території України. Законопроект передбачає внесення змін до Податкового кодексу України (далі — ПКУ) в частині постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам та надання послуг з реклами.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Станом на сьогодні резиденти (юридичні особи чи ФОПи), які платять нерезидентам за виробництво та/або розповсюдження реклами, під час такої виплати сплачують податок за ставкою 20% за власний рахунок. Законопроект передбачає скасування цієї норми ПКУ та встановлює новий порядок оподаткування виробництва та/або розповсюдження реклами. Так, дохід нерезидента буде оподатковуватись за загальною ставкою 15%, і сплачуватиметься цей податок буде за рахунок нерезидента (тобто утримуватиметься з суми доходу нерезидента).
Варто зазначити, що вітчизняне законодавство, яке регулює порядок надання електронних послуг та їх оподаткування, містить ряд прогалин. Сьогодні іноземні компанії, що надають електронні послуги на території України, не сплачують ПДВ до бюджету України, оскільки в законодавстві не передбачено обов’язок таких компаній реєструватись у податкових органах та сплачувати ПДВ. В Україні обов’язок сплачувати ПДВ за електронні послуги покладено на покупців таких послуг у разі, якщо вони є суб’єктами господарювання. Таким чином, при покупці електронної послуги у компанії-нерезидента фізичною особою така операція не оподатковується, і ПДВ не стягується ні продавцем, ні з покупцем. Якщо ж електронні послуги надає компанія-резидент України, вона сплачує ПДВ.
Практика оподаткування компаній за електронні послуги в країні їх надання є не новою та широко використовується. Наприклад, у ЄС створено систему Mini One Stop Shop (MOSS), яка дозволяє суб’єктам господарювання декларувати та сплачувати ПДВ у країні споживання послуги, не реєструючись платником ПДВ в загальному порядку.
Законопроект передбачає включення нерезидентів до переліку осіб, які реєструються платниками ПДВ в Україні та сплачують ПДВ з продажів електронних послуг, що споживаються на митній території України. Планується створення спрощеної процедури реєстрації платника ПДВ для постачальників-нерезидентів, яка може здійснюватися віддалено в електронній формі на спеціально розробленому веб-порталі.
Українські користувачі електронних послуг занепокоєні тим, що оподаткування компаній-нерезидентів призведе до подорожчання послуг. Такі побоювання цілком закономірні, оскільки формування кінцевої ціни продукту включає й витрати на податки, які понесе продавець. Проте вважаємо, що прийняття Законопроекту є необхідним кроком як для цілей наповнення бюджету, так і для врівноваження вимог до українських та іноземних компаній, що надають електронні послуги. Крім того, це зрівняє ціну на такі послуги для фізичних та юридичних осіб в Україні.