29 лютого 2024, 15:57

Набувають чинності зміни до постанови №1178

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокат у сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель

1 та 14 березня набувають чинності чергові зміни до постанови Кабінету Міністрів України №1178 (постанова Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування»).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Дані зміни вносяться постановами Кабінету Міністрів України від 05.01.2024 №34 та від 09.02.2024 №131.

Оновлюються правила закупівель продуктів харчування та ліків.

Змінами, що запроваджені постановою №34, істотно розширено додаток до Особливостей. З 1 березня 2024 року закупівля закладами охорони здоров’я всіх найменувань, що включені в розділ «Лікарські засоби» з додатка до Особливостей, здійснюється виключно через запит пропозицій постачальників.

Згідно з Особливостями, замовники, які є закладами охорони здоров’я або структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій, здійснюють закупівлі лікарських засобів та медичних виробів, що включені до Додатка та вартість яких становить або перевищує 50 000 гривень, із використанням електронного каталогу.

Отже, заклади охорони здоров'я наразі здійснюють закупівлі лікарських засобів вартістю понад 50 000 грн, що входять у Додаток до Особливостей, виключно через запит пропозицій постачальників (далі – ЗПП).

Заклади охорони здоров’я і раніше здійснювали закупівлі лікарських засобів, що входять у Додаток Особливостей, вартістю понад 50 000 грн, виключно через запит пропозицій постачальників. Проте перелік таких лікарських засобів істотно розширено. З'явилися, наприклад інсуліни, імуноглобуліни або вакцини проти гепатиту та сказу – з 1 березня замовникам доведеться закуповувати їх через Prozorro Market.

Відповідно до змін, що запроваджуються постановою № 131, закупівля продуктів харчування, включених в Додаток 2 до Особливостей, здійснюється виключно із застосуванням запиту пропозицій постачальників, якщо вартість закупівлі становить 100 000 грн та вище.

Тобто, з 14.03.2024 через електронний каталог всіма замовниками здійснюється закупівля продуктів харчування, якщо вартість предмета закупівлі становить або перевищує 100 тис. гривень.

До переліку продуктів харчування входять яйця столові курячі, зернові культури та картопля овочі, фрукти, м’ясо, молочні продукти, макарони, крупи тощо.

Отже, з 01.03.2024 виключно через каталог здійснюються закупівлі товарів, що включені в додатки до Особливостей:

– лікарських засобів медичними замовниками, якщо вартість закупівлі становить 50 000 грн і вище;

– продуктів харчування всіма замовниками, якщо вартість закупівлі становить 100 000 грн і вище.

У разі, коли закупівля через електронний каталог не відбулася, замовник може провести відкриті торги, не збільшуючи очікувану вартість закупівлі, або повторно оголосити запит пропозицій постачальників в електронному каталозі.

Нагадаю, що, коли запит пропозицій постачальників не відбувся, замовник не має права укладати прямий договір.

Що стосується закупівлі товарів (лікарських засобів та продуктів харчування, які не включені до відповідних переліків), то замовник обирає процедуру закупівлі на власний розсуд, керуючись нормами законодавства у сфері закупівель.

Враховуючи подальше розширення обов'язкового застосування електронного каталогу для закупівлі товарів, коротко нагадаю замовникам ще основні правила здійснення таких закупівель.

Для ЗПП відсутня верхня вартісна межа, тобто фактично це аналог відкритим торгам, проте замовник позбавлений необхідності готувати тендерну документацію, перевіряти відповідність її актуальним змінам у закупівельному законодавстві, а також не проводить один із найвідповідальніших етапів закупівлі – перевірку тендерних пропозицій на відповідність умовам тендерної документації.

Строк для подання постачальником ціни пропозиції не може бути меншим, ніж два робочих дні з дня оприлюднення замовником запиту пропозицій постачальників в електронній системі закупівель.

У запиті пропозицій постачальників щодо предмета закупівлі товару, вартість якого є меншою ніж 500 тис. гривень, замовник може визначити інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення в межах специфікації товару, визначеної адміністратором електронного каталогу (специфікація може включати також бренд).

Запит пропозицій постачальників щодо предмета закупівлі товару, вартість якого дорівнює або перевищує 500 тис. гривень, здійснюється відповідно до специфікації товару, сформованої адміністратором електронного каталогу, яка не передбачає можливості замовника самостійно визначати інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення.

Запит пропозицій постачальників не повинен містити вимог до постачальника та інших документів, які не передбачені цим Порядком.

Запит пропозицій постачальників повинен містити проєкт договору з обов’язковим зазначенням підстав та (в разі потреби) із зазначенням порядку змін його умов. Тобто замовник має завантажити проєкт договору, що містить підстави для зміни його умов, що викладені в пункті 19 Особливостей.

Саме в проєкті договору замовник має можливість вжити заходів для убезпечення себе від виникнення неприємних ситуацій із поставкою товару та передбачити засоби реагування (в разі затримки) постачання товару неналежної якості тощо. Крім цього, замовник має право встановити вимогу про забезпечення виконання договору, що також убезпечить від можливих некоректних дій з боку постачальників.

Отже, із внесеними змінами маємо ще один крок у сторону повернення конкуренції та прозорості в закупівлі, а також зручності та швидкості у проведенні закупівель.

Вдалих закупівель!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати