17 січня 2022, 17:30

Міжнародна торгівля: головні виклики 2022 р.

Опубліковано в №1 (755)

Сергій Козьяков
Сергій Козьяков «Сергій Козьяков та Партнери, АФ»

У кінці кожного року й на початку нового з’являється безліч прогнозів, обіцянок трендів, які «точно» або «скоріше за все» відбудуться. Деякі з цих прогнозів навіть збуваються, але більшість так і залишаються на папері через появу неочікуваних «чорних лебедів». Розуміючи це, дамо короткий огляд цікавих і більш-менш професійних аналітичних матеріалів про перспективи міжнародної торгівлі у 2022 р.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Наприкінці минулого року економісти ООН заявили, що за підсумками року світова торгівля становитиме близько $28 трлн, що на 23% більше, ніж роком раніше, але прогнози на 2022 р. залишаються дуже невизначеними.

Ризики 2022 р.

В 17-у виданні «Звіту про глобальні ризики 2022 р.», опублікованому Всесвітнім економічним форумом, були названі наступні ризики:

  • різна швидкість економічного відновлення загрожує співпраці у вирішенні глобальних проблем;
  • безладний кліматичний перехід посилить нерівність;
  • зростання цифрової залежності посилить кіберзагрози;
  • можливості в космосі можуть бути обмежені;
  • другий рік пандемії дає уявлення про межі стійкості;
  • виникнення напруженості в глобальному співробітництві.

Причому в найближчі 2 роки на глобальне співробітництво будуть впливати такі фактори, як погіршення психологічного здоров’я, екстремальна погода, боргові кризи, цифрова нерівність, інфекційні хвороби, збої кібербезпеки тощо.

До речі, вже в ніч на 14 січня низка українських державних органів зіткнулися з масштабною хакерською атакою, яка призвела до зупинки сайтів, в т.ч. тих органів, які координують реалізацію державної політики в критичних галузях економіки.

Важливим негативним наслідком продовження пандемії стане також перетік інвестицій від невакцинованих до вакцинованих країн у спробах зменшити інвестиційні ризики.

Що кажуть аналітики

Наслідком негативних тенденцій може стати зростання економічної міграції у світі. Зокрема, такий ризик визнається і для України. Аналітики JP Morgan вважають, що ціни мають стабілізуватися, а монетарна політика має повернутися від надзвичайних пандемічних заходів у 2022 р., навіть якщо ми продовжимо боротьбу з новими варіантами коронавірусу.

Аналітики JP Morgan очікують, що 2022 р. стане ще одним роком зростання з огляду на нарощування заощаджень домогосподарств під час пандемії, поповнення використаних запасів і постійну підтримку шляхом монетарної політики. «Вузькі місця» в ланцюжках поставок починають відновлюватися, і незабаром товаропотік може повернутися в нормальний режим. Інфляція має почати спадати до середини 2022 р.

Подальша загроза пандемії

На переконання експертів аналітичного центру Euromonitor, пандемія Covid-19 все ще представлятиме серйозний ризик для глобального економічного зростання у 2022 р. Станом на кінець 2021 р. недостатня вакцинація як у розвинених, так і в країнах, що розвиваються, а також нові хвилі зараження разом з появою нового варіанту коронавірусу Omicron вимагали посилення обмежень і соціального дистанціювання в багатьох економіках і становили загрозу відновленню світової економіки. Згідно з песимістичним сценарієм (C19 Pessimistic1), ріст реального світового ВВП у 2022 р. стагнуватиме і повернеться до зростання лише в 2023 р.

Юридичний ринок має бути напоготові

Юристи українських юридичних фірм та корпоративні юристи компаній, які глибоко співпрацюють з партнерами на міжнародних ринках, можуть також звернутися до прогнозів на окремих регіональних ринках та щодо відносин між ключовими геополітичними гравцями. Це, зокрема, відносини США–ЄС, ЄС–Китай, Африка-Китай, Африка–ЄС тощо. Аналітичні прогнози на цю тему вже почали з’являтися, зокрема, у публікаціях аналітичних центрів рівня Chatam House, Atlantic Council та інших.

Про своїх клієнтів та партнерів дбають і глобальні юридичні фірми. Так, Baker McKenzie на своєму сайті оголосила план 19-ї щорічної серії вебінарів з глобальної торгівлі та ланцюгів постачання під назвою «Розвиток міжнародної торгівлі в складному новому світі».

Підкреслюємо, що серйозні аналітичні прогнози тільки почали з’являтися у відкритому доступі. Рекомендуємо слідкувати за сайтами аналітичних центрів та користуватися власними джерелами інформації й думками.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати