11 квітня 2024, 18:44

Мінімізуємо ризики КІК-штрафів. «Шкідлива» порада № 1.

Олена Жукова
Олена Жукова аудиторка, адвокатка, керівна партнерка Сайвена Груп

Хто не стрибав із віконця


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Разом з парасолькой мами,

Той лихим паращутистом

Не вважається поки що.

Не летіти йому як птаху

Над схвильованой юрбою,

Не лежати йому у лікарні

Із забинтованою ногою.

(Г. Остер, переклад О. Жукової)

Тема КІК упала нам на голову раптово та несподівано у новорічну ніч. Ну справді, хто там особливо вивчав ст. 39-2 ПКУ після 01.01.22 (від дати, коли норма стала чинною)? Усі чекали на 2024 рік — початок звітного періоду. Тому зараз штормить… А штрафі по КІК — величезні. А законодавство — як ребус. А терміни тиснуть (до 01.05. треба здати аж два річних КІК-звіти). Якщо все це докупи зібрати — отримаємо дуже божевільну картину.

Метою цього циклу статей є — запропонувати варіанти «мінімізації ризиків» КІК. Зовсім не те, щоб «штрафів не було взагалі». Ні. Йдеться саме про мінімізацію ризиків — в умовах жорсткого КІК-цейтноту. Що робити, щоб штрафи з КІК не розчавили контролера та його бізнес (а таке можливо). Автор не буде навіть торкатися штрафів розміром у 170 грн). Поговоримо про серйозне…

Колись я вже писала статтю (або 2?) із «шкідливими» порадами.

Першій погляд: Ура! Штрафів немає!

Почнемо з гарного. Насамперед розглянемо п. 54 Перехідних положень. Розділ ХХ. Підрозділ 10.

54. Встановити такі особливості застосування положень про оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії протягом перехідного періоду: штрафні санкції та пеня за порушення вимог статті 39-2 цього Кодексу під час визначення та обчислення прибутку контрольованої іноземної компанії не застосовуються за результатами 2022–2023 звітних (податкових) років; до платника податків, його посадових осіб не застосовується за результатами 2022–2023 звітних (податкових) років адміністративна та кримінальна відповідальність за будь-які порушення, пов’язані із застосуванням норм статті 39-2 цього Кодексу. У зв’язку з цим інформація та/або документи, отримані контролюючим органом відповідно до статті 39-2 цього Кодексу, за результатами 2022–2023 звітних (податкових) років:

Висновок 1: хай там що не написали у КІК-звітах 2022–2023 років (коли рахуєте прибуток та сам податок), все це — не штрафується. Запам’ятаємо це.

А що штрафується??

Дивимось: КІК-штрафи описуються у п. 120-7 ст. 120 ПКУ. Тому зараз ми розглянемо окремо кожний вид штрафу та прокоментуємо його. (І все це — з погляду мінімізації ризиків).

Штраф 1— неподання (та несвоєчасне подання) КІК-звіту

Даємо цитату:

Неподання контролюючою особою звіту про контрольовані іноземні компанії — тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Несвоєчасне подання контролюючою особою звіту про контрольовані іноземні компанії — тягне за собою накладення штрафу в розмірі одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання, але не більше 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Рахуємо: 1 прожитковий мінімум для працездатної особи (надалі ПМ) — це 3 028 грн, 50 ПМ — 151 400 грн, 100 ПМ — 302 800 грн.

Другий висновок (основний): КІК-звіт таки треба подати (сума 300 тис. — велика сума).

Ліричний відступ № 1: що таке «подати звіт», якщо простими словами? Це значить — отримати квитанцію № 2. Якщо ви маєте цей симпатичний папірець — вам вже ніхто не скаже, що ви звіт не подали. Відповідно саме «штрафу за неподання» (у 300 тис. грн) — не буде. Попри те, яку купу помилок ви зробили у самому звіті. (Ми ж пам’ятаємо Висновок 1: хай там що ви не написали у КІК-звітах 2022–2023 років, все це — не штрафується).

Ліричний відступ № 2: зараз багато пишуть про те як правильно «належним чином завіряти фінзвітність КІК» (я й сама писала, але вже давно)). Варіантів пропонують багато (мінімум 4). Який з них правильний? А ніхто цього не знає Кожний консультант підбирає варіант завіряння під свій досвід та розуміння, податкова регулярно змінює думки («Серце красуні вічно мінливе і легкокриле як вітер маю» — як співав Кіса Вороб’янінов Усі пам’ятають Кісу? А то зараз читати не модно…)))

Але… зупинимося на хвилинку та поставимо собі питання: «А наскільки важливо те, що і як завірялося? Якщо наша задача — зовсім не та, щоб здати звіт правильно. А та, що необхідно КІК-звіт здати. Тобто — отримати квитанцію № 2. Але подія отримання квитанції № 2 — абсолютно не залежить від виду завіряння.

Тому третій висновок: не парьтеся з цим завірянням. Зробіть будь-яким способом або методом. Задача в нас — зовсім інша: отримати квитанцію № 2.

Втім, завірити — все ж необхідно! Пізніше розкажу чому саме…

Але повернемося до штрафів за неподання (та несвоєчасне подання) КІК- звіту. Як я вже казала — штрафи за неподання — дуже великі. Тому треба подати та (це важливо!) не затягувати процес подання.

Чому? Тому що кількість людей (що подають КІК-звіти та Декларацію з ПДФО через електронний кабінет) — з кожним днем зростає. Адже до граничного терміну 01.05. залишилося обмаль часу.

І… все частіше починають звертатися клієнти, що система не приймає звіт або повідомлення. При цьому видає помилку навіть у тих графах, які заповнюються автоматично самою системою. Наприклад, графи з ПІБ та ІПН. Тобто система починає глючити.

Тому необхідно мати запас часу (на виправлення помилок, які ви, можливо, зробили). Та на те, щоб надати системі маленький відпочинок (досить часто система легко приймає звіт через годину-дві після серії невдалих спроб відзвітуватись). І щось підказує, що чим ближче до 01 травня — тим більше втомленою та засмученою буде система.

Якщо ж вам все ж не вдасться здати КІК-звіт до 01.05 — здавайте його в травні!. Пам’ятаємо: штраф за неподання — 100 ПМ — 302 800 грн; штраф за прострочку — 1 ПМ (3 028 грн) у день. Тому, якщо ви запізнилися зі звітом та відзвітували лише 10 травня — сума вашого штрафу складатиме лише 30 тис. (але не 300 тис. — якщо ви взагалі нічого не подасте).

Важливо: зараз ми будемо подавати КІК-звіти за 2023 рік. Більшість контролерів — буде подавати їх по двоступінчастій процедурі (до 01.05. — «скорочений», і потім до 31.12 — «повноцінний» звіт). Видихнувши з полегшенням 01.05 (пройшовши першу сходинку звітування) — не забувайте про другу сходинку (яка до 31.12). Бо, на жаль, коли минулого року двоступінчатість відбувалася вперше — були «жертви» (хтось забув про необхідність подання «повноцінного звіту» та отримав ППР на кругленьку суму).

Ще одна супутня порада. Ми завжди ставимо клієнтам питання (якщо КІК зареєстрований після 01.01.2022р): «Чи подавали ви повідомлення про заснування КІК?» Якщо ні — самий час подати. Навіть за день до КІК-звітування, навіть того ж дня. Ви все рівно (звітуючи) розкриєте своє «інкогніто». Так, доцільно нівелювати ризики штрафу за неподання повідомлення (про них будемо говорити у наступних статтях).

Резюме (шкідлива порада № 1): наша задача при поданні КІК-звіту (в 2024 році) — отримати квитанцію № 2. Водночас особливо не морочитися з нюансами звіту. При цьому отримати цю квитанцію треба якнайшвидше.

Тelegram: t.me/OlenaZhukovaBEPS

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати