20 липня 2018, 16:34

Методика обліку прямих іноземних інвестицій: апгрейд від НБУ

Катерина Бредуляк
Катерина Бредуляк «Evris» старший юрист

До моменту удосконалення НБУ методика формування даних щодо прямих іноземних інвестицій (далі – ПІІ) не враховувала реінвестованих доходів банку.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Складання платіжного балансу базується на даних системи обліку операцій з нерезидентами (International Transactions Registration System – ITRS), яка була запроваджена та діє в НБУ. Складання статистики зовнішнього сектору в НБУ здійснюється Департаментом статистики та звітності. До цього часу дані ITRS доповнювались даними статистичних обстежень, що проводились Державною службою статистики України.

В рамках роботи по гармонізації статистичних даних щодо ПІІ, які формуються Держстатом та НБУ з І кварталу 2018 року змінено підходи до формування даних щодо ПІІ банків. Тепер, Державна служба статистики не збирає дані від банків, натомість вони готуються НБУ на основі даних балансових звітів.

Одним із головних моментів удосконалення методики обліку ПІІ – це уточнення методології платіжного балансу з метою врахування обсягів реінвестування доходів банків для отримання достовірного платіжного балансу.

Розрахунок обсягів реінвестованих доходів для включення в платіжний баланс здійснено на основі чистих доходів від операційної діяльності банків з прямими інвестиціями відповідно до частки участі прямого іноземного інвестора в його капіталі.

Реінвестовані доходи – це частка прямих інвесторів в нерозподіленому прибутку/збитку підприємства прямого інвестування, розраховані на основі чистих доходів від операційної діяльності банків з ПІІ відповідно до частки участі прямого іноземного інвестора в їх капіталі.

Реінвестовані доходи не включають реалізовані та нереалізовані холдингові прибутки чи збитки та відрахування до резервів.

З метою скорочення розбіжностей в обліку ПІІ між НБУ та Держстатом в подальшому спільно з Державною службою статистики планується здійснити розрахунки реінвестованих доходів підприємств реального сектору та інтегрувати їх до статистики зовнішнього сектору.

Такий підхід наблизить НБУ до приведення обліку ПІІ у відповідність до вимог КПБ6 та європейських стандартів, та, безумовно, зменшить звітне навантаження на банки.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати