21 березня 2023, 15:59

Компенсації та репарації: хто платитиме за агресію росії та скільки з цих виплат отримаєте ви

Опубліковано в №1–2 (759–760)

Аліна Боровець
Аліна Боровець «АО MITRAX» адвокатка практики вирішення спорів

Російське вторгнення в Україну спричинило широкомасштабну шкоду, масові людські жертви та значне руйнування інфраструктури. На сьогодні одним з найбільш актуальних питань є те, яким чином та в якому обсязі можна відшкодувати завдані воєнним вторгненням збитки.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Дипломатичний фронт та країни-партнери активно працюють над цим питанням та шукають альтернативні джерела відшкодування збитків. Наразі чіткого остаточного алгоритму їх відшкодування немає, однак можемо розглянути деякі механізми, які сприяють поверненню коштів за втрачене внаслідок воєнних дій майно.

Одним із найочевидніших механізмів є звернення до українського суду та відшкодування збитків на підставі отриманого судового рішення. Відповідачем у таких справах буде рф в особі міністерства юстиції російської федерації. Предметом позову — вимога про стягнення грошових коштів, які еквівалентні сумі ваших збитків. Цей спосіб захисту порушеного права є можливим для використання як юридичними, так і фізичними особами. Тенденція щодо розгляду таких справ є позитивною, рішення приймаються на користь постраждалих осіб.

Рішення українського суду можна виконувати примусово, накладаючи арешти на майно рф, яке знаходиться на території України, а також звертатися до іноземних судів із заявою про визнання рішення суду та його примусове виконання в країні звернення, в якій знаходиться майно рф.

Стосовно звернення до ЄСПЛ, то необхідно наголосити, що кінцевим строком для подачі заяви до ЄСПЛ щодо відшкодування збитків, завданих рф, було 16 січня 2023 року. Проте питання щодо можливості звернення осіб до ЄСПЛ після спливу вказаного строку широко обговорюється в професійній спільноті, та не виключає можливость звернення із заявою в подальшому.

Що ж стосується інших можливих механізмів, то 24.03.2022 у Верховній Раді було зареєстровано проєкт закону №7198 «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації». Станом на сьогодні цей законопроєкт направлено на підпис Президентові.

Цим законопроєктом потерпілим особам пропонується компенсація як різновид відшкодування, процедура її застосування передбачає лише підтвердження потерпілою особою факту заподіяння шкоди (пошкодження / знищення об’єкта нерухомого майна) та прав власника на таке майно.

Водночас способи її надання та використання свідчать про те, що така компенсація є цільовою. У разі пошкодження спільного майна багатоквартирного будинку, яке підлягає ремонту чи реконструкції, можливе лише фінансування виконання будівельних робіт із його відновлення.

За пошкоджене особисте нерухоме майно (квартира, житловий будинок тощо) передбачена грошова компенсація, яка зараховуватиметься отримувачу на його поточний рахунок зі спеціальним режимом використання (лише на цілі відновлення пошкодженого майна).

За знищений об’єкт нерухомого майна компенсація надаватиметься тільки шляхом фінансування державою будівництва нового об’єкта нерухомого майна (рівноцінної площі, того самого типу, функціонального призначення, в тій самій місцевості або на вибір отримувача в іншому кварталі / мікрорайоні відповідного населеного пункту).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати