1. Криза у світі… Що робити партнерам юридичних компаній? Який алгоритм дій?
На мою думку, представники невиробничого бізнесу по всьому світу мають приблизно однаковий алгоритм дій в умовах всесвітнього карантину. Всі компанії, які могли це зробити, вже перевели своїх співробітників на дистанційну форму роботи. Це означає, що були вжиті всі заходи, щоб забезпечити цей перехід. Вважаю, що сьогодні вже більшість використовує хмарні сервіси зберігання даних, тому це не повинно було створити додаткові труднощі. Також вкотре переконалися у своїй правоті компанії, які заздалегідь перевели внутрішній документообіг в електронний формат.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Оскільки юридичний бізнес не може існувати окремо від бізнесу своїх клієнтів, сьогодні, як ніколи раніше, важливо допомогти клієнтам вижити в умовах тотальної кризи та правильно переналаштувати свою роботу.
2. Що робити тим, хто не подбав про свою «фінансову подушку» заздалегідь?
Якщо йдеться не про окремих людей, а про фірми, то зараз їм потрібно якомога швидше розробляти план порятунку компанії та підтримки своєї команди. Загалом, раджу переглянути свої підходи до фінансового планування та розвитку бізнесу, оскільки працювати «в нуль» – це означає щодня ризикувати бізнесом.
3. Наразі діджиталізація є основою бізнесу. Як Ви вибудовуєте свої відносини з клієнтами, враховуючи, що вони переходять в онлайн?
Діджиталізація вже давно увійшла в ділове повсякдення. Маючи захищені способи комунікацій, ми вже давно перестали залежати від особистих зустрічей з клієнтами та часто надавали перевагу відеоконференціям (окрім деяких виняткових ситуацій). Маючи не тільки локальних клієнтів, але й міжнародних, ми звикли до онлайн-спілкування з ними. До того ж, оскільки сьогодні весь світ перейшов в онлайн і це глобальний тренд, всі дуже лояльно та з розумінням ставляться один до одного. Насправді, нам дуже пощастило (не можна втрачати здатності бачити позитив), що ця пандемія сталася сьогодні, коли технології дійшли до сучасного рівня і дозволяють нам легко спілкуватися в месенджерах, «бачитися» в онлайн-конференціях великими групами. Тож наразі не важко підтримувати відносини з клієнтами. Хоча потрібно навіть більше уваги приділяти швидкості комунікацій. Сьогодні вкрай важливо не затягувати з відповіддю, адже клієнтам важливо розуміти, що їхні юристи «в строю» та готові працювати.
4. Чи проводиться контроль за дистанційною роботою, наприклад, за допомогою відеодзвінків?
Команди всіх наших практик регулярно проводять відеодзвінки, але не з метою контролю. В системі контролю роботи та її якості особливо нічого не змінилося з переходом на віддалений формат роботи. Білінг працює так само і сьогодні, хоча для себе ми прийняли рішення, що березень стане для всієї команди перехідним періодом, коли всі налаштовуються на новий формат роботи, облаштовують домашні офіси та налагоджують процеси. Відеозв’язок ми сприймаємо як можливість не втратити офісний вигляд, працюючи вдома, підтримати один одного, поспілкуватися та відчути підтримку команди.
5. Чи з розумінням клієнти ставляться до ситуації?
Оскільки клієнти опинилися в аналогічних умовах по всьому світу, нікому не доводиться пояснювати, чому ви не можете приїхати або прилетіти на зустріч. Всі все розуміють. Насправді, це парадоксально, проте ця ситуація, незважаючи на заклики до самоізоляції, об’єднала сьогодні весь світ. Звісно, пандемія та карантин вже спричинили економічну кризу, яка з часом тільки посилюватиметься. Проте я переконаний, що з карантину ми вийдемо сильнішими, стійкими до стресу та ще більш інноваційними.
Я навіть більше можу сказати. Ми всі завжди ставили інтереси клієнтів дуже високо, навряд чи когось можна здивувати клієнтською роботою в офісі вночі, наші адвокати доступні для клієнтів 24/7. Однак зараз робота не припиняється, навіть якщо не йдеться про термінові питання. До речі, нещодавно дослідники виявили, що під час карантину у віддаленому форматі роботи люди працюють в середньому на дві години довше. Думаю, у випадку з юристами ці показники ще більші.
6. На які практики зараз з’явився особливий попит, а які стали менш популярними?
Цілком прогнозовано, що питання трудових відносин, кібербезпеки та захисту даних, вирішення спорів, міжнародного арбітражу, кримінального захисту, корпоративної безпеки, реструктуризацій та визнання форс-мажорів сьогодні постали так гостро, як ніколи раніше. Зрозуміло, що нинішні умови абсолютно нові для нас усіх, проте якісні юридичні послуги ніколи не втрачають своєї актуальності, просто змінюються обставини.
7. Як не втратити працівників та клієнтів під час кризи?
Це взаємопов’язані цілі для нашої фірми. Люди завжди були у фокусі нашої уваги (як співробітники, так і клієнти). В наших працівниках ми завжди бачили команду та опору, а не робочий ресурс, а в клієнтах – партнерів, а не джерело прибутку. Ще коли ми входили в цей період турбулентності, ми (я маю на увазі партнерський склад фірми) погодилися, що для нас принципово – зберегти команду. Тож сподіваюся, що ми зможемо вийти з карантину в тому ж складі. Ми з партнерами докладаємо максимум зусиль, щоб генерувати нові проєкти та очікуємо від наших співробітників навіть більшої віддачі, ніж за звичайних умов.
Щодо клієнтів, то вони та їхній бізнес були й залишаються для нас пріоритетом. Наразі бізнес потребує від юристів блискавичної реакції та передбачення розвитку ситуації. Я навіть сказав би, що сьогодні, як ніколи, бізнес та юристи потрібні одне одному.
8. Якими сервісами захисту даних Ви користуєтеся в умовах дистанційної роботи?
Окрім стандартних засобів захисту, які входять в лінійку продуктів Microsoft для корпоративного бізнесу та спеціалізованих засобів моніторингу безпеки мережі, ми використовуємо додаткові програмні засоби endpoint security, які дозволяють убезпечити інформацію на пристроях співробітників.