26 серпня 2020, 13:32

Інвестувати чи ні: Україна очима інвесторів

Опубліковано в №16 (722)

Олег Мальський
Олег Мальський «Eterna Law» партнер, керівник практики міжнародної торгівлі

Коли ми спробуємо поглянути на Україну очима інвесторів, вартує сконцентруватись на наступних трьох плюсах та трьох мінусах інвестування в нашу країну. Якщо почати з позитиву, то першою великою перевагою є географічне розташування та населення нашої країни. Адже завдяки розташуванню фактично між Заходом та Сходом виникає досить багато економічних переваг ведення бізнесу в цьому районі. Досить час то, з нашої точки зору, компанії, які вирішують інвестувати в Україну, розглядають її, власне, з точки зору розташування, логістики, зокрема, в питаннях виробництва, як досить привабливу країну, звідки можна вести експорт як на Схід, так і на Захід, а також, завдяки морським каналам, покривати досить велику частину світу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Щодо населення, то зрозуміло, що країна з населенням більш 40 млн являє собою цікавий ринок завдяки обсягу споживання. Адже 40 млн людей постійно будуть споживати товари та послуги, і вже один цей фактор робить нашу країну досить привабливою для інвестицій. До того ж, слід зауважити, що населення як робоча сила вже не є настільки дешевим, як раніше, однак досить освічене і адаптивне. Власне, адаптивність українського народу - досить велика перевага, яку інвестори бачать, адже люди звикли до досить великої кількості політичних та економічних потрясінь, однак мають певний запал та жагу до життя, до бізнесу, роботи. Другим важливим фактором привабливості для інвесторів нашої країни є її природні конкурентні переваги. Зокрема, у певних сферах та індустріях. Можна виділити: агросферу, сферу ІТ, сферу логістики та інфраструктури. Щодо агросфери, то ця тематика, звичайно, завжди буде в тренді, оскільки зберігається тенденція зростання населення, а відповідно, і споживання продуктів харчування. Відтак, завдяки чорнозему та правильним географічним полюсам наша країна продовжує бути цікавою як постачальник аграрної продукції. У сфері ІТ ми теж займаємо лідируючі позиції завдяки високій кваліфікації спеціалістів, а географічне положення допомагає нам бути великим гравцем на ринку логістики та інфраструктури. Ці сфери мають свої конкурентні переваги і завжди будуть цікаві інвесторам.

До третього важливого плюсу нашої держави можна віднести інвест-орієнтованість. Завдяки останнім політичним змінам, монобільшості, роботі Верховної Ради в «турбо-режимі» наша держава нарешті прийняла ряд законів, у т. ч. Закон «Про інвестиційну няню» тощо, які надають преференції іноземним інвесторам. Як не дивно, ще донедавна у іноземних інвесторів не було жодної преференції по роботі в Україні. Відповідно, всі ці позитивні законодавчі зміни є дуже великим плюсом для нашої держави.

Щодо мінусів, які відзначають іноземні інвестори, то можна виділити три найголовніші:

1. Відсутність верховенства права. Спеціалісти наголошують, що українська судова система усе ще працює в надзвичайно негативному ракурсі, тож іноземний інвестор не має впевненості щодо ведення бізнесу в Україні. Це стосується як можливої корупції, так і швидкості та прозорості власне судових процесів.

2. Наступний важливий мінус - ризики валютного курсу, який, як відомо, може «з'їсти» чималу частину прибутку. Навіть якщо у нас чудова та багата країна, за постійних змін курсу іноземному інвестору досить важко виводити капітал у твердій валюті чи розраховувати на стабільність обмінного курсу.

3. Третім важливим мінусом є ризики країни. Під ними мається на увазі те, що країна фактично перебуває у стані війни, має тліючі політичні військові конфлікти, що ставить її у список високоризикових країн. А це означає, що отримати фінансування, низьку процентну ставку, кредити міжнародних фінансових інституцій під заставу активів, які знаходяться в Україні, надзвичайно важко, а відповідно, вартість капіталу для іноземного інвестора для того, щоб оперувати в нашій країні, надзвичайно висока.

Ці мінуси іноземні інвестори зазначають як основні. Якщо поставити за мету роботу з цими недоліками, верховенство права і ризики валютного курсу є тим, що ми можемо досить швидко самостійно подолати за допомогою певних політичних та економічних змін.

Щодо ризику країни, де фактично ведеться війна, він не є настільки разючим для багатьох інвесторів, адже багато з них звикли працювати у країнах, де існують подібні ситуації. Це не заважає їм ефективно вести бізнес і мати високу дохідність.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати