21 липня 2021, 15:55

Емоції в юридичному бізнесі — плюс чи мінус?

Опубліковано в №14 (744)

Ольга Дмитрієва
Ольга Дмитрієва «Дмитрієва і Партнери, ЮФ» керуюча партнерка, адвокатка, Голова наглядової ради ААУ

— Після того, як пілоти почали вчитися на авіатренажерах, що імітували обставини катастроф, кількість останніх в реальному житті різко зменшилася. Цього вдалося досягти, бо ці вправи змогли показати, які інтуїтивні реакції в критичних ситуаціях є шкідливими. На вашу думку як керівника з багаторічним досвідом, з якими інтуїтивними реакціями на керівних посадах жінкам слід боротися? Коли інтуїція нас підводить?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— Інтуїція — це прекрасна для життя здатність, яка дозволяє уникнути помилок і неправильних рішень, налагодити особисті відносини, допомогти близьким людям, коханим. Та водночас вона є інструментом з емоційної сфери і, на мій погляд, це саме той емоційний пік, на якому людина приймає правильні рішення.

Юридичний бізнес розвивається за тими ж правилами, що й будь-який інший. І як кажуть бізнес-гуру, чим менше ми керуємося емоціями при прийнятті рішень, тим успішнішими будемо. Проте є думка, що успішність рішень і ефективність спілкування з іншими людьми лише на 33% залежать від IQ, решта (67%) — від EQ (емоційного інтелекту). Тому жінкам, які схильні довіряти в основному емоціям, часто досить складно реалізувати себе в бізнесі: емоції доводиться подавляти, що також не зовсім вірно. Зігмунд Фрейд казав: «На жаль, пригнічені емоції не вмирають. Їх тільки змусили замовкнути, але вони продовжують впливати на людину зсередини». Тому для успішного управління бізнесом необхідний баланс.

Інтуїція, яка, безумовно, більше розвинена у жінок, часто дає їм перевагу в питаннях налагодження відносин зі співробітниками, партнерами, впливає на покращення відносин у колективі, відбір персоналу. Жінки часто відверті і більше звертають на себе уваги. Але тут є і зворотній бік медалі: жінки сприймають проблеми ближче до серця, приймають рішення на піку емоцій, спонтанні, не завжди послідовні й раціональні саме через вищий емоційний фон.

В університетах нас вчать праву, але не вчать, як управляти бізнесом. Нас вчать представляти інтереси клієнта в суді, але не вчать тому, як цього клієнта завоювати чи як побудувати з ним відносини. У цьому юристи часто покладаються на свою інтуїцію, хоча, на мій погляд, було б непогано викладати на юрфаці й маркетинг, основи бізнесу, підприємницьку діяльність тощо. Також слабувато викладається психологія, не розуміючи яку, на мій погляд, бути юристом неможливо.

Думаю, якби юристам викладали ці предмети, чоловікам було б легше терпіти жінок-керівниць і лідерок. Успіх у будь-якому бізнесі визначається не гендерними ознаками, а експертністю людини, яка займається якоюсь справою, з одного боку, і позицією суспільства з гендерних питань — з іншого. Наше суспільство у переважній більшості ще має патріархальні настрої, незважаючи на фемінізм і всі супутні процеси. У нашому суспільстві жінок все ще не допускають до керівних посад і лідерських позицій, а якщо й допускають, то лише з боєм або тому, що немає чоловіка, готового нести такий обсяг відповідальності.

Бізнес, звичайно, віддзеркалює глобальну ситуацію в країні, але якщо говорити саме про юридичний бізнес, я не бачу глобальних гендерних проблем. Наприклад, керівники Національної асоціації адвокатів, Асоціації правників та Асоціації адвокатів — жінки. Це також показник успіху українських жінок у юридичному бізнесі.

Взагалі суспільство дуже швидко змінюється, і вже незабаром ми будемо більше говорити не про гендерні проблеми в юридичному бізнесі, а про дискримінацію прав юристів-представників ЛГБТ-спільноти, або, наприклад, про недопуск до участі в судовому засіданні адвоката без паспорта вакцинації.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати