Скільки пам'ятаю незалежну Україну, податкова і всі правоохоронні органи борються з тінню. Коли читаєш звіти про викриті конвертаційні центри, схеми та інші порушення, волосся холоне від розмаху злочинності.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
І найдивовижніше — висока свідомість громадян: боротися з тінню в органи правопорядку, особливо на керівні посади, прагнуть мільйони. Ось вони, українські комісари (і комісарші) Катані плечем до плеча захищають нас від розгулу економічних злочинів за мізерну зарплату й поганенький кабінет. Але коли віддзвенять фанфари й ордени прикрасять груди наших податківців (а це періодично відбувається), хочеться все ж вкинути краплю дьогтю в бочку державного меду. Чому все більше порожніх приміщень прикрашають міста? Чому черга бізнесменів, які прагнуть покинути наш край, вибудовується кілометровою стрічкою?
Грошей немає. Скільки існує наша держава, коштів катастрофічно на що-небудь не вистачає. На стадіони, аеропорти, зарплати, дороги, боротьбу з пандемією і корупцією. Як наркоман або п'яниця, ми шукаємо, що ще закласти, щоб звести кінці з кінцями. І затягуємо паски. Будь-який лібералізм влади закінчується в очікуванні кінця бюджетного року, і ще вчора сервісна служба ДПС лютує, як голодний вовк у степу. І ось уже голова ДПС Любченко звітує на сайті, що на 111% виконано план надходжень за 9 місяців 2020 р. Це у коронавірусний рік, коли падіння ВВП і локдаун стрясають країну, йде перевищення плану надходжень! Ой вей! Що стоїть за цією цифрою? Давайте розберемося.
Звідки беруться надходження
Перше: що таке взагалі план надходжень податків на рік? Ця якась цифра, записана в законі про державний бюджет на такий-то рік. Нас мало цікавить вона сама собою. Нас як громадян більше хвилюють дохідна і видаткова частини бюджету, особливо друга. Що саме ми перевиконуємо і що, відповідно, витрачаємо?
Доходи vs ВВП
Доходи бюджету на цей рік заплановані на рівні приблизно $36 млрд, тобто (по-чесному) $1000 на душу населення. Якщо ж брати ВВП на душу населення, то в Україні за підсумками 2019 р. ця цифра — $13 341. Почесне 93-е місце у списку країн. У Лівії, біженці з якої заполонили Італію, ця цифра вища у 1,2 рази, в Італії — у 3,3 рази. За 2019 р. ВВП Італії склав 1786 млрд євро, а загальні доходи — 841 млрд. ВВП України за 2019 р. склав 125 млрд євро, а доходи бюджету — 32 млрд. Відповідно, хоча цей метод і обмежено прийнятний, ефективність збору податків в Італії становить 841: 1786 = 0,47, а в Україні — 32: 125 = 0,26, тобто майже вдвічі нижче, ніж в Італії.
Чому не наводити дані саме в такій обробці: доходи бюджету/ВВП? Дати таку табличку по країнах Європи і колишнього СРСР — і відразу всі вдавані успіхи наших чиновників буде видно, як на долоні, всі їх липові звіти й реляції про перевиконання бюджету за рахунок виведення з тіні. Щоправда, бюджету після секвестру майже на 30%! А як забути про сукупний державний борг у $84 млрд? Тільки по-чесному ми будемо порівнювати їх не з ВВП, а з доходами бюджету України у $36 млрд. Уявіть собі сім'ю, чиї борги (без урахування відсотків) у 2,3 рази більші за річний дохід, а грошей все одно не вистачає, і доводиться позичати, позичати, позичати…
Кого ми загубили в цій податковій історії?
От тепер ми наближаємося до чесної оцінки роботи чиновників. Логічним виходом з цієї ситуації є не тільки звільнення удаваних доброхотів, а й заходи, спрямовані на збільшення ВВП і реальну ефективність збору податків. І ось тут ми стикаємося з основною проблемою. Приблизно третину доходів бюджету України формують 100 найбільших платників податків. Першу десятку складають компанії, які видобувають і переробляють нафту і газ, і виробники сигарет. Державний ПриватБанк виглядає у цій десятці дивно: в банку нібито діра, ми його рефінансуємо, тобто витрачаємо з бюджету 150 млрд грн, а він бюджет податками закидає. Переливаємо з кишені в кишеню задля загального задоволення.
Ви не зустрінете у цій сотні багатьох представників успішного бізнесу, немає там агросектору і ІТ-сфери. Досить дивно: валютна виручка від агросектору становить 40% надходжень валюти в Україну, а в списку лідерів зі сплати податків їх немає. Та й реальна цифра надходжень від агросектору в $24 млрд здається досить заниженою, особливо з урахуванням того, що $12 млрд Україна отримує від переказів гастарбайтерів. З ІТ-сферою ситуація ще більш ахова. Ось ми і маємо, що збір податків (дохід бюджету/ВВП) удвічі нижчий, ніж в Італії. Податки не платить в основному великий і надвеликий бізнес.
Коли «Форбс» та інші пишуть про доларових мільярдерів в Україні, нараховуючи їх 8, а в Італії 42, вони мають на увазі легальних мільярдерів. Як порахувати мільярди а-ля Януковича та інших державних керманичів України? Ці мільярди якраз і є результатом лобіювання свого надвеликого бізнесу, що дозволяє аграрному холдингу, в кінцевому підсумку, з урахуванням дотацій і повернення ПДВ отримувати зі скарбниці більше, ніж платити. Якщо взяти ставку ефективності Італії $125 млрд • 0,47 = $59 млрд, то приблизно 59 — 32 = $27 млрд розкрадається чиновниками і надвеликим бізнесом з державної скарбниці. Ну, близько половини. Але ця тема — табу. Чи не для того олігархи приводять своїх людей до влади? Тут сходяться інтереси опозиції і провладних партій. «П'ять на два не ділиться, — казала лисиця Аліса. — Тож тобі один, а мені чотири». Так і живемо.
Дійна корова
Зате увесь інший бізнес, за яким не стоять фракція в парламенті або колишній «кварталівець», видоюється по повній. В основному це робиться за рахунок «виведення бізнесу з тіні». Тут добрі два засоби. Перший — блокування ПДВ накладних шляхом визнання підприємства «ризиковим». Вельми гутаперчевий ВАСУ не вважає сам по собі факт визнання «ризиковим» порушенням прав платника, навіть якщо таке визнання незаконне. У підприємства залишається можливість іти в суд і через його механізми домагатися проведення накладних. Але це шлях в нікуди — він займає до року і дуже дорогий у виконанні, так що підприємство просто захлинається у накладних і вмирає або знаходить підхід до чиновника. Другий — фіскалізація ФОПів. Ясна річ, що після її впровадження платити ФОПам доведеться більше. Може, воно й більш законно, але таки вб'є значну частину доходів людей, які сьогодні ледве виживають. Але це все якраз не табу.
Скажи лишень, що податкова обклала даниною бізнес за невнесення в ризики, так тебе попросять довести. А не спійманий — не злодій. Але можна взяти тих, хто не поніс хабар і виявився в ризиках, щоб оцінити розміри лиха. Як вам, скажімо: підприємство з 1000 співробітників, 25-річною історією, один з найбільших платників податків свого регіону, але воно у ризикових? Аналогічно з ФОПами. Коли розумно закрити очі на тих, хто заробляє на хліб своїй родині і намагається вижити, ми плануємо їх притиснути. Потім у звітах ДПС знову з'явиться цифра 111%, а країна буде вести жебрацьке існування. Власне, через ДПС і правоохоронців люди мігрують з країни, перетворюючись на гастарбайтерів, втративши надію знайти гідну роботу, а бізнес тікає у ту ж Італію, де податковий тиск ніби більший, але працювати в рази простіше.
І про наболіле
Ви ще не хворіли на коронавірус? Цікаво! Спочатку приватні клініки запропонують за вельми істотні гроші тест, а потім рекомендації — пити побільше води і вітамінів. І лікувати симптоматику. Черга на КТ на тиждень уперед, але по швидкій, що десь у 4 рази дорожче, без черги. Місця в лікарнях вільні ніби ще є, але краще не перевіряти це на практиці. Ми хворіємо і брешемо, брешемо і хворіємо. І чим більше хворих, тим краще видно брехню і безсилля влади. Те ж з економікою.
Ті ж цифри є в руках МВФ, рейтингових агентств та інвесторів, просто кожен переслідує свою мету. МВФ допомагає дешевше розлучитися з землею, інвестори намагаються урвати свій спекулятивний дохід, користуючись відчайдушним становищем країни. Які до них претензії? Вони знаходяться за межами наших кордонів і мають свої інтереси. А от як бути з нашими бажаннями?
Мене, до речі, часом запрошує на зустрічі наша влада, у т. ч. з метою «А наведіть конкретний приклад зловживань». Смішні люди! Так вони ж потім собі за мету поставлять довести, що цілком мали рацію, що саме бізнесмен порушив, а ДПС була права. Правоохоронці розпочнуть мільйони справ, прийдуть з обшуками й арештами. От і виходить, що стара мудрість «домовлятися» скільки є сил — найнадійніший варіант. І потім брехати вже з усіма, загальним хором. Шкода, якщо скоро брехати не буде кому і для кого. Ланцюжок виїжджаючих стає все довший з дня у день.