23 червня 2021, 13:08

Допоможи собі сам. Перевірка інформації про квартиру перед купівлею

Опубліковано в №12 (742)

Євген Філоненко
Євген Філоненко «EQUITY» радник

Питання придбання квартири завжди було та залишається актуальним для кожного. Ринок житлової забудови постійно збільшується, однак зростає і кількість шахрайських ситуацій та схем, за яких людина, витративши немалі кошти для придбання житла, залишається без квартири і водночас отримує безліч проблем, які досить часто вимагають значних зусиль та часу для вирішення. Відтак, великого значення набувають попередня перевірка інформації про квартиру та її власника (-ів) на предмет достовірності, а також виявлення можливих ризиків у разі придбання такої квартири.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У цьому коментарі мова піде про квартири в новобудовах. Варто зауважити, що побудована квартира стає нерухомістю лише після проведення державної реєстрації права власності на неї. До цього моменту квартира, тобто «коробка» в багатоповерхівці де-юре нерухомістю не є. Сьогодні в Україні пропонуються різноманітні платні послуги компаній чи приватних осіб щодо перевірки інформації та даних про квартиру та її власника (-ів) за різними джерелами, реєстрами та іншим напрямами. Однак небагатьом пересічним громадянам відомо, що кожен може самостійно та майже безкоштовно перевірити досить значну кількість таких даних та інформації, перебуваючи вдома. При цьому така інформація буде офіційною, оскільки міститься в електронних державних реєстрах на офіційних веб-сайтах.

Одним з таких є Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. У цьому реєстрі міститься наступна інформація: відомості щодо квартири; її адреса; кадастровий номер земельної ділянки; опис об’єкта та його складових; відомості про власників та підстави набуття права власності на квартиру; обтяження по квартирі (арешти, іпотека тощо). Зазначена інформація відображається у формі довідки, за отримання та оформлення якої необхідно сплатити адміністративний збір у розмірі 0,0125 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з урахуванням комісії за послугу становитиме орієнтовно 35 грн. Для того, аби увійти до вказаного вище реєстру та отримати необхідну інформацію про квартиру та її власників, необхідно на веб-сайті «Кабінет електронних сервісів» (kap.minjust.gov.ua) пройти відповідну реєстрацію, після чого перейти на сторінку зазначеного реєстру.

Важливим результатом користування Державним реєстром речових прав на нерухоме майно є не лише отримання офіційної та досить детальної інформації про квартиру та її власників, а й можливість пересвідчитися, що квартира вже є нерухомістю, оскільки знаходиться в реєстрі, та може підлягати купівлі-продажу.

Іншим, не менш важливим для покупців нерухомості реєстром є Єдиний реєстр боржників (доступ на веб-сайті erb.minjust.gov. ua). У ньому можна перевірити інформацію про власника (-ів) квартири, оскільки після внесення до цього реєстру особи зазнають певних негативних наслідків та обмежень, зокрема, у діях щодо свого майна, у т.ч. квартири. Серед таких негативних наслідків можна виділити такі, як відмова божнику у вчиненні нотаріальних та реєстраційних дій (зокрема, щодо квартири), ризик визнання недійсним договору купівлі-продажу квартири тощо.

Наступним реєстром, яким варто скористатися перед купівлею квартири, має стати Єдиний державний реєстр судових рішень (доступ на веб-сайті reyestr.court.gov.gov.ua). На відміну від попередніх двох, у цьому реєстрі міститься інформація про можливі судові спори щодо квартири та прав на неї. Користування цим реєстром не вимагає реєстрації, однак інформація там досить специфічна, потребує спеціальних знань для розуміння суті судових рішень та їх наслідків.

Таким чином, на сьогодні кожен може провести електронну перевірку квартири в новобудові, що створює можливість отримати інформацію про квартиру та її власників і краще оцінити більшість ризиків купівлі-продажу такої нерухомості.

0
0

Останні коментарі

Не зовсім погоджуюсь з автором про доцільність самостійної перевірки. Звичайно - це краще ніж нічого. Особисто я довіряю більше фахівцям. Коли купляв квартиру - перевіряв у цих юристів https://perevirka-novobudovy.lviv.ua/ .І не шкодую що потратився на юридичні послуги. Зате спокійно сплю по ночах :) І всім раджу робити так само

Додати коментар

Відмінити Опублікувати