29 квітня 2024, 12:13

"Депаперовізація" куточка споживача — кейс впровадження цифрового формату в ритейлі

Дар’я Дашенкова
Дар’я Дашенкова керівниця відділу юридичної підтримки ритейлу та кулінарної трансформації МХП

Українське законодавство зобов’язує виробників/продавців надавати споживачам доступ до повної документації про продавця і безпечні умови обігу продукції, але на практиці це створює низку труднощів. Часом обсяг паперових документів настільки великий, що займає багато простору у точці продажу, або його взагалі неможливо там розмістити. Інша складність — постійна необхідність оновлення документів. Більшість цих проблем вирішує перехід на цифровий формат куточка споживача. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відповідно до п. 15 Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами, затвердженими Мінекономіки від 11.07.2003 р. № 185, працівники суб'єкта господарської діяльності зобов'язані надати споживачу необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про товари, а також на вимогу споживача — документи, якими підтверджуються їхні якість і безпека, а також ціна товарів. Таким чином, головною законодавчою вимогою є доступність і достовірність інформації для покупця, яку не забороняється подавати у цифровому форматі.

Оскільки в українському законодавстві не прописаний обов’язковий формат куточка споживача, заклади адаптують його відповідно до власних потреб. Найрозповсюдженіша форма — це фізичний стенд у магазинах із вкладеними документами. Проте ми вирішили відійти від цієї традиційної моделі і проаналізувати можливість її повної “депаперовізації”.

Як ми прийшли до ідеї цифровізувати куточок споживача?

Коли почали оформлювати стенди, то зіткнулись з ускладненнями: для них у торгових точках або не вистачало місця, або вони не вписувалися в інтер’єр з естетичної точки зору. І загалом досить важко забезпечити актуальні фізичні документи в кожному закладі, коли їхня кількість може сягати сотні. Тож мусили вигадати, як виконати вимогу законодавства і водночас задовольнити потребу бізнесу в зручному і сучасному інструменті. Так виникла ідея з цифровим куточком споживача.

Як це працює?

Цифровий куточок споживача має форму QR-коду, який розміщений у доступних для покупців зонах закладів. Перейшовши за посиланням у коді, вони мають змогу ознайомитися з усією необхідною інформацією згідно з чинним законодавством.

Важливе уточнення: навіть якщо покупець не має смартфону чи іншого девайсу з собою, або з технічних причин не може ним скористатись, працівники точки продажу можуть відсканувати код за допомогою власних пристроїв, щоб споживач швидко отримав доступ до потрібної йому інформації. 

Які ще переваги має цифровий куточок споживача?

Цифрова форма куточка споживача має суттєві переваги над паперовою, адже дає можливість юристам у режимі реального часу контролювати актуальність документів кожної торгової точки та за потреби приводити їх у відповідність за лічені хвилини. Також вона дозволяє оперативно розмістити будь-яку додаткову інформацію, яка може бути важливою для споживача та для контролюючих органів, при цьому не створюючи візуальний шум від стосу документів у торговій точці. 

Також цифровий формат, завдяки структурованості даних, забезпечує зручний доступ до всіх документів, з якими споживач має змогу ознайомитися.

Ще одна неочевидна перевага полягає в тому, що при проведенні моніторингових перевірок контролюючими органами зменшується тиск на торгову команду, адже вони не мусять шукати всі фізичні документи, а мають доступ до цифрових, які зібрані в одному місці. 

Приклади цифрового куточка вже діють у закладах власного ритейлу МХП, а саме в мережах «Мʼясомаркет» та закладах фастфуду Doner Маркет, розташованих у Київській області та у Києві. Надалі плануємо масштабувати проєкт на точки продажу партнерів по всій Україні.

І наостанок, ще один стимул запровадити цифровий формат куточка споживача в ритейлі — новий проєкт Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження правил торговельного обслуговування”, запропонований Міністерством економіки України від 13 березня 2024 року. У ньому прямо передбачено “розміщення на будь-якому доступному місці QR-коду із зазначеною інформацією”.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати