Всесвітня кампанія з формування колективного імунітету від коронавірусу триває. Звідусіль ми чуємо про те, що єдиний ефективний спосіб вберегтися від інфікування, тяжкого перебігу хвороби та смерті — це вакцинація. Разом з тим, складнощі можуть виникнути через дефіцит вакцин. Саме це стало причиною розгляду 5 травня 2021 р. генеральною радою Світової організації торгівлі питання про тимчасову відмову від захисту патентів на вакцини проти Covid-19.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Хто ініціював
Раніше з вказаною ініціативою до Світової організації торгівлі (СОТ) звернулися Південно-Африканська Республіка та Індія, що стали жертвами пандемії, закликаючи дати їм можливість виробляти вакцини і медикаменти та стверджуючи, що право інтелектуальної власності є значним бар’єром для забезпечення рівного доступу до вакцин. Відмова від патентування вакцин призведе до вільного поширення технологій їх виробництва, ноу-хау фармацевтичних компаній і фахівців з їх виготовлення, що підвищить доступність препаратів для бідніших країн.
Хто за
Початково США чинили опір відмові від захисту, але згодом позиція змінилася, і торговий представник США Кетрін Тай опублікувала детальну заяву, в якій виклала, чому адміністрація Байдена змінила свою думку, зазначивши, що «це глобальна криза охорони здоров’я, і надзвичайні обставини пандемії Covid-19 вимагають надзвичайних заходів». При цьому пані Тай також відмітила, що «адміністрація твердо вірить у захист інтелектуальної власності, але з метою припинення цієї пандемії підтримує відмову від цих засобів захисту для вакцин проти Covid-19».
Вказану заяву американського лідера підтримали у Всесвітній організації охорони здоров’я. Крім того, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш привітав «безпрецедентну підтримку» з боку США, вказавши, що це відкриває можливості для виробників вакцин ділитися знаннями та технологіями, які дозволять ефективно поширювати вакцини місцевого виробництва.
У своєму твіттері директор африканських центрів з контролю та профілактики захворювань Джон Н. Нкенгасон заявив, що Африканський центр контролю за хворобами вітає відмову, і назвав це рішення «лідерством у дії». Він додав: «Історія запам’ятає це рішення як великий акт людства!»
Загалом більше 100 країн-членів СОТ виступають за призупинення дії права інтелектуальної власності на вакцини задля максимально швидкого збільшення їх виробництва. Позиція США, звичайно, відігравала ключову роль у переговорах з цього приводу. Крім того, наявна інформація, що через науково-дослідний інститут NIH уряд США володіє правами на винахід, який є необхідною умовою для сучасних мРНК-вакцин від виробників Moderna та BioNTech/Pfizer.
Хто проти
Німецький канцлер Ангела Меркель не згодна з позицією адміністрації президента США, вважаючи, що відмова від патентів на вакцини проти Covid-19 призведе до серйозних наслідків та не дасть очікуваного росту їх поставок. На думку пані Меркель, насправді перешкодою в поставках препаратів є не патенти, а виробничі потужності та високі стандарти якості.
Опоненти, особливо з промисловості, в унісон з Ангелою Меркель кажуть, що відмова не буде панацеєю. Вони наполягають, що виробництво вакцин проти коронавірусу є складним, і його не можна збільшити шляхом послаблення інтелектуальної власності. А зняття захисту може лише завдати шкоди майбутнім інноваціям.
Фармацевтичні виробники, виступивши проти відмови від патентного права, попереджають Білий дім про незворотні наслідки такого рішення. Так, Стівен Убл, президент і генеральний директор фармацевтичних досліджень та виробників Америки, відзначив, що рішення США «посіє плутанину між державними та приватними партнерами, ще більше послабить і без того напружені ланцюжки поставок та сприятиме розповсюдженню підроблених вакцин». Виконавчий директор торгової групи Організації інновацій у біотехнологіях д-р Мішель Мак-Мері-Хіт заявила, що це рішення підірве стимули до розробки вакцин та методів лікування майбутніх пандемій.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, виступаючи у Європарламенті щодо підготовки до саміту «Великої сімки» та зустрічі лідерів ЄС та США, також зазначила, що ЄС залишається противником ідеї зняти патентний захист, бо це буде демотивувати розробників препаратів, і бачить альтернативи вирішення цієї проблеми. За словами головного аналітика ринку компанії Markets.com Ніла Вілсона, відмова від інтелектуальної власності на вакцини від Covid-19 знизить потенційні доходи фармацевтичних виробників, які розраховували отримати додатковий прибуток від продажу патентів на такі препарати.
Pfizer відмовився коментувати заяву Байдена, а компанія Johnson & Johnson розробила однодозову вакцину, призначену для полегшення кампаній вакцинації у бідних та сільських районах. Слід відмітити, що вказані компанії доклали немалих зусиль, щоб забезпечити бідні країни дозами вакцин за цінами, значно нижчими від того, що вони стягують з багатих країн.
Наприклад, компанія Johnson & Johnson погодилася надати до 220 млн доз вакцини 55 країнам-членам Африканського Союзу, починаючи з ІІІ кварталу 2021 р., і згодна у грудні надати до 500 млн вакцин до 2022 р. для країн з низьким доходом через Gavi, The Vaccine Alliance.
Замість висновків
Ситуація говорить сама за себе: ми маємо фактично два протилежних табори, що мають кардинально протилежні інтереси. І вказане питання лежить не стільки в правовому полі, скільки має політично-бізнесове забарвлення, адже за цим стоять інтереси впливової фармацевтичної промисловості.
Щодо впливу на Україну, то головний санітарний лікар цілком логічно відзначив, що скасування патентів на Covid-вакцини дозволить швидко отримувати технології і виробляти препарати в Україні, адже в нас є фармацевтичне виробництво.
Останні коментарі
Анонім 1
17 жовтня 2021 р., 14:45