01 вересня 2022, 14:58

Через війну гинуть і дельфіни: на Одещині прокурори відкрили кримінальне провадження за фактом екоциду

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

В умовах війни екологічні злочини є серйозним викликом. Наруга рф над довкіллям України вже розслідується у 12 кримінальних провадженнях за фактами екоциду. Такі дані наводить Офіс Генерального прокурора Нещодавно Одеська обласна прокуратура відкрила провадження за ст. 441 КК України («екоцид») за фактом масового знищення об’єктів тваринного світу – а саме масштабної загибелі дельфінів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Мертвих морських ссавців знаходять на пляжах Одещини, тимчасово окупованого Криму, інших чорноморських країн від самого початку збройної агресії рф проти України. На сьогодні задокументовано 95 таких випадків. Реальні цифри можуть бути значно більшими, – прокоментував «Юридичній газеті» керівник Спеціалізованої екологічної прокуратури Одеської обласної прокуратури Володимир Францевич.  

Він розповів:

– За версією слідства, можливою причиною загибелі представників сімейства дельфінових (дельфінів-білобочок, афалін, азовок) є використання гідролокаторів на підводних та надводних кораблях країни-агресора, що наразі перебувають в Чорному морі. Гідролокатори (сонари) видають потужні звуки, що негативно впливають на здоров’я тварин.

За ініціативою прокуратури співробітники Інституту зоології Національної академії наук України провели огляди та розтини 9-ти тіл знайдених мертвими на узбережжі морських ссавців. Встановити причину їхньої смерті допоможуть вчені з-за кордону – відібрані зразки біологічного матеріалу з київського Інституту зоології доправлять в Падуанський університет в Італії та Ганноверський у Німеччині. Науковці кажуть, що саме в цих установах найкраще проводять подібні дослідження.

Викиди мертвих тварин зафіксовані не лише в Одеській області, а й на території тимчасово окупованої АР Крим. Ми проаналізували публікації про це в ЗМІ, дописи в соціальних мережах, звернення громадян тощо.

Екоцид передбачає масовий характер знищення тваринного (або рослинного) світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу. Щоб довести масовість у загибелі чорноморських дельфінів, прокуратура звернулася із дорученням до тих країн Чорного моря, де зареєстровані подібні випадки, – до Болгарії, Румунії, Туреччини. 

росія регулярно створює загрози екологічних катастроф

При захопленні ЧАЕС у перший же день великої війни пересування ворожої техніки порушило верхній шар ґрунту на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, в повітря здійнявся радіоактивний пил. Згодом росіяни здійснили напад на Запорізьку атомну електростанцію в Енергодарі – найбільшу АЕС в Європі. Попри Женевські конвенції, в яких прямо вказано, що установки та споруди, що містять небезпечні сили (греблі, дамби, атомні електростанції), не повинні ставати об'єктами нападу. Ворожий обстріл спричинив тоді пожежу, загрожуючи ядерним вибухом з непередбачуваними наслідками. З 4 березня ЗАЕС захоплена, 25 серпня вперше за її історію сталося відключення від енергомережі. Але лише на початку вересня місія Міжнародного агентства з атомної енергії на чолі з гендиректором Рафаелем Гроссі доїхала да Енергодару.

Обстріл пункту захоронення радіоактивних відходів філії «Об’єднання Радон» у Києві з виведенням з ладу автоматизованої системи радіаційного моніторингу. Ракетні та авіаційні удари по нафтобазах на Київщині (двічі упродовж березня), в Одесі, Кривому Розі, Чернігові, Львові, Сумщині, Дніпропетровщині, на Волині, Житомирщині, Рівненщині. Масштабні пожежі на них призвели до масового забруднення атмосфери шкідливими речовинами та забруднення ґрунту.

«Суму шкоди, завданої довкіллю України через російську агресію, орієнтовно можна оцінити в 962 мільярди гривень», – заявив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець. «Ще будуть окремі методики та розрахунки збитків, завданих українським лісам, Чорному та Азовському морям, надрам, природно-заповідному фонду тощо. Продовжуємо обрахунок, бо чітко розуміємо, що це важливо для формування судових позовів проти росії та для отримання українським народом компенсації», – зазначив він.

Відновити популяцію дельфінів

«Раніше викликом для дельфінів були браконьєри, тепер – російські кораблі», – каже науковий співробітник національного природного парку «Тузлівські лимани», доктор біологічних наук Іван Русєв. Професор поділився пропозицією до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів створити після закінчення війни чорноморський резерват. Вчені бачать його в північно-західній частині моря – там ссавці були би під охороною, спокійно змогли відновлюватися до показників довоєнної популяції. «Резерват може бути на базі існуючих на сьогодні об’єктів природно-заповідного фонду, наприклад, заказника «Острів Зміїний» (232,0 га). Війна все одно закінчиться.  Дельфінам, як і людям, буде потрібен безпечний дім», – каже професор Іван Русєв. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати