26 липня 2024, 12:17

Бронювання в Дії: можливості та труднощі

Даніл Сербін
Даніл Сербін «IBC Legal Services» юрист

Можливість отримання відстрочки від призову внаслідок бронювання військовозобов’язаних працівників, передбачена законодавцем у Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а сам порядок та організація бронювання таких працівників затверджені Постановою Кабінету Міністрів України № 76 від 27 січня 2023 року «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У зв’язку з невпинною цифровізацією нашої держави також було розроблено та затверджено можливість здійснення бронювання військовозобов’язаних працівників під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (засобами порталу Дія) (відповідно до Постанови КМУ № 650 від 05.06.2024).

Водночас загальна структура процесу бронювання військовозобов’язаних залишається незмінною – здійснювати бронювання своїх працівників можуть лише ті суб’єкти, що визначені законом та постановою КМУ, зокрема, підприємства, установи та організації, які було визначено критично важливими для функціонування національної економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Щодо здійснення самого бронювання працівників через портал Дія, то керівником підприємства формується список до бронювання. Так, під час формування списку, шляхом інформаційної взаємодії, з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів отримуються відомості щодо загальної кількості військовозобов’язаних, що працюють на підприємстві. Така інформація формується шляхом інформаційного обміну з реєстром застрахованих осіб.

Головною перевагою електронного бронювання над бронюванням паперовим є колосальна різниця в часі опрацювання списків військовозобов’язаних, що пропонуються до бронювання. На практиці час розгляду списків, поданих у паперовій формі, всіма інстанціями міг тривати до трьох календарних місяців, що не задовольняло ані роботодавців, ані військовозобов’язаних працівників. Бронювання засобами порталу Дія значно полегшує всю процедуру та істотно зменшує час опрацювання поданих списків. Хоча постановою КМУ не передбачено граничні строки опрацювання поданих списків, на практиці все відбувається вкрай швидко, а результати опрацювання можна побачити в середньому через 1-2 години після подання списків працівників.

Основною проблемою під час бронювання військовозобов’язаних осіб засобами порталу Дія, з якими зіткнулись критично важливі підприємства, є відображення меншої кількості військовозобов’язаних працівників та відповідно меншої загальної кількості осіб, що можуть бути заброньовані, ніж на це розраховували роботодавці.

Наприклад, можлива ситуація, коли відділ кадрів компанії за своїми підрахунками визначив загальну кількість військовозобов’язаних осіб підприємства в кількості 12 осіб, а при верифікації на порталі Дія відображається загальна кількість військовозобов’язаних (усього в кількості 8 осіб). Причиною цьому може бути:

1) в Єдиному реєстрі відсутня інформація про військовий облік особи та/або її приналежності до категорії військовозобов’язаних осіб;

2) в Єдиному реєстрі немає інформації, що така військовозобов’язана особа являється працівником відповідного підприємства;

3) в Єдиному реєстрі особу було знято з обліку військовозобов’язаних та переведено на іншу категорію обліку.

Після формування списку військовозобов’язаних, що пропонуються до бронювання та направлення його засобами порталу Дія, такий список перевіряється засобами Реєстру військовозобов’язаних із метою перевірки наявності особи в зазначеному Реєстрі.

У разі позитивного результату засобами Єдиного реєстру військовозобов’язаних автоматично здійснюється переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на весь строк дії відстрочки.

Щодо тривалості відстрочки теж виникає запитання. При бронюванні військовозобов’язаних працівників засобами порталу Дія відстрочка надається тривалістю 12 календарних місяців, що починають обчислюватися з моменту бронювання через портал Дія. Здавалось, повна відповідність Постанові КМУ № 76, згідно з текстом якої військовозобов’язаним працівникам підприємств, установ, організацій, що мають статут критично важливих, відстрочка надається на строк протягом 12 місяців.

Водночас виникає запитання щодо розбіжностей у строках дії відстрочки та загального строку, на який підприємство отримало статус критично важливого (згідно з постановою КМУ, такий статус надається на строк 12 місяців і надалі має щорічно підтверджуватись). Тому при здійсненні паперового бронювання відстрочка надавалась не на повні 12 місяців, а до моменту спливу строку, на який підприємство було визначено критично важливим, що видається цілком логічним.

Після бронювання працівника, переведення його на спеціальний військовий облік відомості про надання відстрочки від призову відображаються у військово-обліковому документі в електронній формі.

Водночас, як це передбачено Постановою КМУ № 650, за заявою працівника засобами порталу Дія також можна буде сформувати Витяг про бронювання військовозобов'язаного, який відповідно є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки. Однак наразі такий функціонал ще не став доступним, тому станом на зараз підтвердженням відстрочки від призову внаслідок бронювання є відомості, що відображаються у військово-обліковому документі в електронній формі, а також відомості, внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які можуть бути встановлені під час перевірки військово-облікових документів особи, або перевірки наявності в особи підстав для відстрочки від призову під час мобілізації.

Ініціатива з бронюванням працівників в електронній формі засобами порталу Дія насправді була необхідною вже давно, адже велике навантаження на державні та інші органи, пов'язане з напливом поданих списків та необхідністю їх розгляду, значно збільшувало час опрацювання поданих документів та час очікування відповідно, що частково паралізувало роботу підприємств, оскільки відстрочка від призову надається працівникам тільки після їх бронювання та переведення на спеціальний військовий облік – у той час, як упродовж строку розгляду поданих підприємствами документів їхні військовозобов'язані працівники жодним чином не захищені від мобілізації.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати