07 жовтня 2015, 15:29

Безпека харчових продуктів: європейський підхід

Опубліковано в №40 (486)

20.09.2015 набув чинності прийнятий ще в середині минулого року Закон України №1602-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів» (далі – Закон), який спрямований на гармонізацію законодавства України із законодавством ЄС у сфері безпеки та якості харчових продуктів у рамках підписаної Угоди про Асоціацію.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, Законом закріплене обов’язкове запровадження системи управління за якістю та безпекою харчових продуктів НАССР, яка вже давно була визнана найбільш якісною системою, спрямованою на запобігання виробництва небезпечних харчових продуктів у світі. Відтепер держава буде безпосередньо здійснювати контроль за всіма етапами виробництва харчової продукції. На відміну від принципу боротьби із негативними наслідками, який існував дотепер, запровадження превентивного принципу спрямоване на виявлення загрози на перших етапах та, відповідно, можливості запобігти або зупинити виробництво небезпечної для життя і здоров’я продукції та її постачання на полиці наших магазинів.

Тобто в Україні змінено основоположні принципи відповідальності у схемі виробництва харчових продуктів. Відтепер у законодавстві чітко закріплено відповідальність оператора ринку в рамках своєї діяльності за недотримання норм чинного законодавства у сфері безпечності та якості харчових продуктів. Іншими словами, за постачання неякісної продукції нести відповідальність буде саме її виробник.

Слід зазначити, що відповідальність за порушення норм законодавства про безпечність харчових продуктів було посилено. Зокрема, збільшуються розміри адміністративних штрафів: наприклад, за невиконання обов’язку щодо впровадження на потужностях НАССР для юридичних осіб передбаченого штраф від 30 до 75 мінімальних заробітних плат.

Для реалізації функцій контролю та нагляду в Україні створено єдиний контролюючий орган для всієї харчової продукції – Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Державний контроль за дотримання норм законодавства у сфері якості та безпечності харчових продуктів, а саме перевірка дотримання законодавства господарюючими суб’єктами, буде базуватися на новому підході. Зокрема, основними підставами для проведення перевірок буде наявність скарг від операторів ринку та/або споживачів. Іншими словами, якщо підприємство дотримуватиметься відповідних встановлених норм – ймовірність його незапланованої перевірки зводиться майже до нуля, у порівнянні з підприємством, щодо якого отримано скарги та існують зауваження. Завдяки цьому Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів зможе приділяти більше уваги найбільш проблемним підприємствам, щоб не допустити випуск неякісної продукції на ринок.

Безперечно, реформування системи державного контролю у сфері якості та безпечності харчових продуктів та зміни вимог до їх виробництва з урахуванням положень законодавства ЄС дозволить підвищити рівень захисту здоров`я та інтересів споживачів як в Україні, так і в країнах, куди ми експортуємо свою харчову продукцію. Однак, наскільки ефективно будуть реалізовані ці норми, – покаже лише час.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати